Rady a tipy

Dá se bydlet za cenu okolo milionu? S vlastním pozemkem ano. Jak na to?

Od   | 

Bydlení v rozpočtu okolo milionu korun se vším všudy se dá vyřešit. Odpovědí na tuto zapeklitou otázku jsou nejrůznější tiny house a mobilheimy, které mohou být praktičtější a modernější, než si myslíte – rozhodně zapomeňte na pestrobarevné a nepohodlné maringotky z knih o kocouru Mikešovi. Ale co když budete potřebovat větší prostor, třeba pro celou rodinu? Pak vás nebudeme lakovat, budete potřebovat více než milion. Pokud jste však manuálně zruční a nebojíte se práce, pořídíte za tuto cenu hrubé stavby  či základní verze montovaných či modulárních domků, do kterých už se pohodlně vejdete i s potomkem. Další investice můžete domu věnovat postupně a v takové rychlosti a standardu, jak peněženka dovolí.

Za relativně levné bydlení můžete považovat i modulové domy. Stačí pořídit základní část a zbytek dokončit svépomocí. Zdroj: Smart Module

Jaké jsou tedy možnosti do jednoho milionu korun? Tou pravděpodobně nejlevnější jsou takzvané tiny hous, malý domek na kolečkách, který je stále oblíbenější pro svou dostupnost a soběstačnost. V České republice se na ně nevztahuje nutnost stavebního povolení, pokud splní určité parametry, což významně zjednodušuje proces stavby. ​Tiny house může mít vlastní SPZ a přepravíte jej v běžném silničním provozu, cirkusovou maringotku s čoudícími kamny si ovšem nepředstavujte. Moderní tiny house může fungovat celoročně, dobře vypadat, mít rozumným způsobem vyřešené vytápění a být připojený na všechny inženýrské sítě.

Není to pro každého

Hlavní jejich nevýhodou je velmi omezený prostor, který bývá srovnatelný s garsonkou, jen odlišné dispozice – na spaní se využívá patro pod často šikmou střechou, dole bývá skromná kuchyně a obývací prostor. Celková plocha i s loftovým prostorem se pohybuje většinou do 25 m2. Pojem tiny house se sice často plete s pojmem mobileheim, druhý však označuje  sice stále mobilní stavbu, tedy na podvozku, ale dražší a větší, která se s užitnou plochou i okolo 40 m2 více blíží klasickému bydlení a na místo ji musí dovézt těžká technika. Dobrou zprávou je, že i plně vybavené celoroční mobileheimy na klíč, které už nabízejí velmi zajímavé možnosti bydlení pro mladou rodinu, se dají pořídit do milionu korun.

Zrenovovat si za pomocí barev a speciálních nátěrů můžete i maringotku. Zdroj: Balakryl

Pro nenáročný pár

V materiálu na stavbu tiny house a mobilheimů jednoznačně dominuje dřevo. Možností, jak přijít k tiny house či mobilheimu, je několik. Můžete si vybrat z katalogů firem, které takové domy staví, buď typové nebo na zakázku. U těchto druhů domů si velmi ohlídejte, co všechno je v ceně a co budete muset pořídit a dokončit vy sami. Doporučuje se také před koupí oslovit odborníka v oboru a ke koupi jej přizvat. Ostatně to většina z nás udělá i při nákupu vozu – a zde jde o řádově vyšší investice. V případě tiny house, který bývá menší a skutečně plně mobilní, můžete takový sehnat výhodně od předchozího majitele. Zde se ale vyplatí skutečně obezřetnost. Ti nejodvážnější z nás si nastudují vše potřebné a vlastní mobilní bydlení zbudují svépomocí. Na internetu lze najít mnoho webových stránek firem i soukromých stavitelů, kde lze načerpat takřka nekonečné množství inspirace.

Tiny house celkem snadno přesunete z místa na místo. Zdroj: Norske Mikrohus

Modulový domek ano, nebo ne?

Do rozpočtu jednoho milionu se vejdou ještě některé modulové či montované domy. Má to jeden háček, za tuto cenu je sežene jen ve standardu hrubé stavby, či v případě menších domků základních verzích, které jsou k dokončení či neslouží k trvalému bydlení. Pokud máte opravdu vyšší nároky na získaný výsledek, za tuto cenu pořídíte „jen“ kýženou „stavebnici“ – a dál už se musíte snažit sami či za asistence odborných firem. Je tedy jasné, že rozpočet milionu o dost překročíte.  Je to však stále ještě nejlevnější cesta, jak si zajistit bydlení i z jiného materiálu než dřeva – kromě nestárnoucích a čím dál více populárních dřevostaveb se většinou využívají různé verze betonu.

Nevýhodou všech těchto dostupných bydlení je relativně malá plocha. Zdroj: Norske Mikrohus

Co je to modulový a montovaný dům

Co to vlastně je modulový dům? Modulové domy jsou domy kontejnerového typu, které se dají libovolně sestavit a zkombinovat z jednotlivých modulů. Moduly jsou vyrobeny vždy mimo pozemek, ve výrobní hale, a to včetně rozvodů a vnitřního vybavení. Následuje přeprava jednotlivých modulů na pozemek, kde se smontují dohromady. Jakmile přestane dispozice vyhovovat, dají se snadno moduly přidat. Celý dům se dá dokonce rozmontovat a přesunou do jiné lokality. Montované domy jsou v podstatě synonymem, rozdíl je jen v tom, že nejsou rozděleny na jednotlivé moduly s podlahou a střechou, ale spíše na menší konstrukční sekce.

Jaké jsou výhody a nevýhody modulových domků?

Výhodou modulového bydlení je, že oproti tiny house či mobilheimu stavba přeci jen stojí pevně na zemi, často na klasické základnové desce, což zvyšuje její trvanlivost. K dispozici máte mnohem větší prostor, který s přehledem strčí do kapsy malometrážní byty, a to všechno za výhodnou cenu oproti klasické stavbě z cihel či tvárnic, která, pokud si ji nedovedeme realizovat zcela sami, zabere stavařům více času, a ten musíte platit. Montovaný domek vám firma postaví v řádu dnů (není v to však počítána základová deska), a to se samozřejmě příznivě promítá do ceny. Nevýhody? Pokud chcete udržet nízký rozpočet, nemůžete uvažovat o variantě na klíč. Do částky okolo milionu se vejdou jen naprosto základní hrubé varianty menších přízemních staveb a i varianty dražší často bývají tzv. „k dokončení“.  Uvažovat o modulárním domku co nejvýhodněji tak mohou zejména zruční kutilové, pro které nebudou dokončovací práce větší problém a dokážou ušetřit značné sumy tím, že dovedou nahradit práci mnoha řemeslníků. Dále je třeba u domů, které vznikají mimo prostor staveniště, si  vždy ohlídat reference a dodavatele, kvalitu použitých materiálů, jejich trvanlivost, zvukovou a tepelnou izolaci. Pokud chceme v montovaném domku bydlet celoročně, rozhodně musíme vybírat takový modul, který je pro celoroční bydlení určený (neplést s termínem „možnost celoročního užívání“.)

Zdroje: forbes.cz, idnes.cz, www.zivotbeznakladu.cz, Smart module

 


You must be logged in to post a comment Login