Inspirace

Cuketa může být i jedovatá. Jak to poznat?

Od   | 

Léto je v plném proudu a jako každý rok začala sezóna cuket. Když se povedou, rostou na zahradě jako divé a často člověk ani neví, co s nimi. Pečená, v polévce, na gril nebo třeba do perníku. Vždy bude skvělá. Věděli jste ale, že může být i jedovatá? Ne? Pak byste neměli následující řádky přeskakovat.

Chutnala vám cuketa nebo okurka někdy hořce? To je ono. Tato chuť upozorňuje na jedovatý kukurbitacin. Ten obvykle způsobí jen zažívací potíže, ale dokáže být i jedovatý. Známá je událost z roku 2015 v Německu, kdy tam zemřel muž ve věku 79 let právě po požití jedovaté cukety. Takových případů ale není mnoho, jde spíš o raritu a velkou smůlu. Přesto je vhodné mít se na pozoru a zbytečně neriskovat. Někdy je lepší zeleninu vyhodit než ji jíst za každou cenu.

Nekonzumujte hořké cukety. Mohou vám uškodit. Zdroj: Pexels

Ochrana rostlin proti hrozbám

Mnohé rostliny jsou vybaveny různými způsoby ochrany proti některým hrozbám. Může jít o tuhé listy, trny, žahavé chlupy či nepříjemný zápach. Některé pro svou ochranu produkují jedovaté látky, například digitalin, taxin u okrasného tisu apod. Takové brambory mají pod slupkou a u klíčku vysokou hladinu solaninu nebo datle amygdalin. Oboje nebezpečné látky. Toxické látky se objevují i u plodin z čeledi tykvovitých. Právě tam patří okurky, melouny, dýně nebo tykve.

 

Trendy jsou obrazové tapety. Kam pro ně?

 

Jsou cukety opravdu jedovaté?

Skutečně se nedá říct, že jsou cukety opravdu jedovaté. Ale v určité situaci se v nich začnou objevovat jedovaté látky, které by mohly člověka ohrozit. Jde o zmíněný kukurbitacin a slouží jako ochrana před škůdci. Dnes už ho neobsahují zdaleka tolik jako dřív, vlivem různého šlechtění a některé rostliny ho nemají takřka vůbec. Ovšem v případě, kdy cuketa roste ve velkých parnech, je hodně stará a přezrálá, mohou se tyto látky přemnožit a nahromadit v takovém množství, že jsou nebezpečné. Nebezpečnou cuketu snadno poznáte podle výrazně hořké chuti. Ta chuť je opravdu odporná, takže s největší pravděpodobností ji stejně nebudete chtít použít. Kdyby náhodou ano, teď už víte, že to nemáte dělat. Každý kousek vždy také nejdříve trochu ochutnejte, než začnete vařit.

Cuketa patří k oblíbeným součástem letního jídelníčku. Zdroj: Pexels

 

Parní trouba Fagor – záruka zdravého vaření

 

Kdy je ideální čas na sklizeň?

Hořkost se u cuket objevuje zejména u velkých a přezrálých plodů. Ty mají více času k vytvoření hromady nebezpečných hořčinů (kukurbitacin) a jsou více rizikové. Pokud už jsou špatné, nepomůže vám tepelná úprava. Ta hořkost nezničí a ani vás nezbaví rizika. Cuketu prostě musíte vyhodit. Je to rozhodně lepší než případné problémy.

Není doporučené jíst ani semínka z cuket. Vždy byste je měli vydlabat a vyhodit.

Co způsobí otrava kukurbitacinem?

Ač je hořká chuť jasným ukazatelem toho, že tato zelenina není vhodná ke konzumaci, stejně se často lidé rozhodnou je i přesto sníst. Je jim líto ji vyhodit. Zvlášť, když si je vypěstovali, zalévali, trávili čas péčí apod. Samozřejmě není nutné hned plašit a bát se nejhorších následků. Nejčastěji se objeví jen mírné zažívací potíže, nějaká nevolnost, případně prosedíte nějakou dobu na záchodě. U většiny lidí se neobjeví vůbec nic. Na druhou stranu existuje dost případů, kdy lidé ztráceli vědomí, zvraceli, a dokonce skončili v nemocnici na hospitalizace nebo zemřeli.

Je vám po požití hořké cukety špatně? Je váš stav čím dál horší, doprovází jej zvracení, průjem nebo poruchy vědomí? Pak urychleně volejte rychlou lékařskou pomoc. Využít můžete i toxikologickou linku.

Své oblíbené zeleniny se nevzdávejte. Jen buďte opatrní při konzumaci. Zdroj: Pexels

Nejen cukety ale i okurky a dýně

Mimo cuket mohou být ohrožující domácí okurky či dýně. Je to asi velkým překvapením ale ano, i okurka je v určitých případech jedovatá. Poznáte je podobně. Nekonzumujte hořkou dýni a ani hořkou okurku. Plodiny vezměte a hoďte na kompost. Tím ochráníte své zdraví, svůj žaludek i nervy a zároveň vám to nemusí být tolik líto. Vždyť na kompostu mají svou úlohu, protože je využije hmyz, žížaly a po rozložení poslouží jako hnojivo na záhonky. Cuket a ani jiných plodin se nemusíte bát. Buďte obezřetní, sklízejte ji včas, protože přezrálé a přerostlé plody stejně nejsou dobré a při náznaku hořkosti je ihned vyhazujte. Tak si ochráníte zdraví a své chutě.

Zdroj info: Naše zahrada, Rady pro chytrého zahrádkáře, Zeleninová zahrada

 

Kde použít stěrku v kuchyni a proč?

 

 


You must be logged in to post a comment Login