Architektura a design
Cottagecore: Interiérový styl, který volá po pomalejším způsobu života a návratu k přírodě
Milujete-li klid, pohodu, přírodní prvky, květiny, vintage styl a toužíte v životě alespoň trochu zpomalit, rozhodně zakomponujte do interiéru prvky z „cotagecore“ stylu. Zrodil se z touhy po celkovém zpomalení v životě a návratu k tradicím. Začal jako součást běžného životního stylu, ale nyní je hojně využíván také v oblasti bydlení.
Počátky cottagecore stylu spadají do roku 2018. Objevoval se zejména v módě, ale postupně pronikal i do dalších oblastí našeho života. Výrazný vzestup zaznamenal během pandemie. Lidé vystresovaní novou a neznámou situací začali mnohem více toužit po lůně přírody mimo hluk města, chtěli uniknout digitálnímu světu a ve chvílích, kdy byli nuceni trávit doma mnohem více času se chtěli cítit dobře, útulně a volně. Interiéry inspirované tímto stylem jsou velmi podobné rustikálnímu a připomínají anglický venkov. Vládnou barvy jako modrá, žlutá či červená, kombinace nejrůznějších vzorů, a především se lidé navrací k tradičním řemeslům a ručně vyráběným dekoracím do interiéru. Zdobení cottagecore se zaměřuje na nábytek s historickou hodnotou, keramiku, květiny, police plné starých knih a obrazy v krásných rámech. Cokoliv, co si domů přidáte, má podporovat útulný prostor, kde rádi trávíte čas a cítíte se naprosto bezpečně.
S LED páskem navodíte správnou světelnou atmosféru
Nebojte se nepořádku
Rok 2020 změnil komunitu lidí v oblasti interiérového designu poměrně drasticky. I lidé, kteří se dříve sami označovali za minimalisty, se začali cítit spokojeněji v bytě s trochou „nepořádku“. Nezačali najednou hromadit věci a bláznivě nakupovat, spíše si pořídili pohodlnější věci k sobě domů. A jak začít? Nejdříve se nalaďte na své smysly a poté přineste domů mnohem více vůně, ať už v podobě květin nebo aromatických olejů. Pečte koláče a dobrá jídla, protože lahodná vůně linoucí se z trouby je jednou z nejdomáčtějších vůbec. Vybavte se dekami, polštáři a přehozy. Zkuste si představit, jak žily předchozí generace. Jak stolovaly, trávily čas, zdobily své domovy. Vraťte se, alespoň z části, k pomalému venkovskému životu, který pomáhá odbourat stres, nastartovat chuť do života a trávit zase čas doma s klidem a pohodou.
Hojně používaným prvkem jsou v tomto případě regály. Nebojte se polic až ke stropu nebo klidně i závěsných přímo z něj. Často využívané jsou taktéž květiny a všudypřítomné svíčky a aromalampy.
Dejte starému nábytku nový život
Restaurovaný starý nábytek je v kurzu a vy se ho rozhodně nebojte. Dá se pořídit za velmi rozumné ceny a můžete si ho upravit k obrazu svému. Letité kousky jsou vyrobené z kvalitního dřeva a vy máte jistotu, že nepořizujete „zajíce v pytli“. Projděte bazary, poptejte se přátel, poproste prarodiče. Předností starého nábytku, někdy dokonce i starožitného, je to, že jeho hodnota v čase roste. Máte tedy krásný a tematický kousek ve svém interiéru a zároveň je to i zajímavá investice.
V cottagecore stylu je charakteristickým rysem masivní dřevo, takže jídelní stůl je jasnou volbou. Neméně důležité je i správné prostírání. Pořiďte vhodný venkovský ubrus, natrhejte pár květin do vázy a přidejte tradiční konvici s čajem a hrníčky. Venkovskému bydlení přejí přírodní materiály a dekorace. Nezapomínejte na ozdobné doplňky, závěsy, ozdoby z kůry, listů, šišek, šípků apod.
Kuchyň ve stylu cottagecore
Kuchyň připomíná tak trochu romantickou dovolenou na venkově. Typický je pro ni světlý nábytek, kovové úchyty a dekorace. Může být použito dřevo s patinou, samozřejmě masivní dřevo, doplňky z keramiky, proutí a textilu. Důležitý je smysl pro detail a ruční zpracování. Rozhodně se nebojte bílé, máslové a béžové barvy, které doplní odstíny žluté, načervenalé a jemně pastelové. Zařadit lze římsy, pilastry, skleněná dřívka a kovové úchytky s motivem květin či ptáčků. Na kuchyňském ostrůvku dobře vyniknou klasické znaky tohoto stylu. Kdo chce jít ještě dál, může zkusit klasickou zděnou linku, často bez vrchních dvířek jen s masivními policemi. Místo za linkou je často řešené velmi originálně pomocí ručně malovaných dlaždic.
Podlaha z masivního dřeva
Na podlaze rozhodně nešetřete. Musí toho hodně vydržet, a tak volte masivní dřevo, i když to znamená o něco náročnější péči. Její krása vynikne jen tehdy, pokud se budete o podlahu dobře starat. Nezapomínejte na kartáčování, hoblování prken, je-li třeba a ošetřování kvalitními vosky a oleji. Cestou k ideální podlaze se může stát také nátěr dřeva krycí barvou v pastelových tónech a s umělou patinou. Pokud nechcete dřevo, zkuste keramickou dlažbu, kde máte na výběr nepřeberné množství vzhledů, struktur a barev. Oblíbená je terakota, nahnědlé, načervenalé a meruňkové tóny. Velmi elegantně působí dlažba v odstínech hnědé s žíháním, melírem či umělou patinou.
Nádherný je přírodní kámen, ale stojí výrazně více peněz a péče o něj není rozhodně jednoduchá.
Rozsviťte si bydlení
Na osvětlení se často zapomíná, a přitom výrazným způsobem zasahuje do atmosféry domu či bytu. Občas může být docela problém vybrat správně tak, abyste si domů nepřinesli nějaký kýč. Ani v tomto případě se nebojte zastaváren a bazarů. Často se tam nachází poklady doslova za hubičku. Stylově působí svítidla se stahovacími stínidly, dokonalá je petrolejová lampa zaručující romantické večery, množství svícnů a svíček. Využívejte raději více solitérních svítidel. Stolní lampy v kombinaci se stojacími. Nezapomínejte ani na ta ostatní. Zajistí dostatek světla v jakékoli denní době. Ideální jsou ta zapuštěná do podhledů nebo umělých předstěn a říms. Takřka je nevidíte a zároveň efektivně plní svůj účel.
Nezapomeňte na doplňky
Cottagecore sluší menším prostorům, kam můžete ukládat různě drobnosti od polic až po věšáky a zrcadla. Zde můžete nechat fantazii opravdu volně běžet. Využijte dekorace z přírodních materiálů, např. proutěné koše, dřevěné misky, terakotu apod. Vhodný je i kov a kovové výrobky a k tomu do kombinace koberce a textilie. Kov má tendenci působit dosti chladně, proto použijte ještě neutrální prvek, aby celek působil příjemně. Textilní doplňky volte v jemných tónech a nebojte se vzorů (kvítky, proužky, kostky) z hedvábí, bavlny, vlny či lnu. Kdo má krb nebo si jej může pořídit, má veliké štěstí. Ten dokáže ovlivnit působení interiéru výraznou měrou. Co je lepší než pohled do plamenů, poslouchání praskajícího dřeva a klasická vůně, která celý proces doprovází.
Návrat k přírodě je pro cottagecore naprosto zásadní, proto u vás doma nesmí chybět rostliny a potřebujete jich hodně. Zkuste ty, které umí dobře filtrovat vzduch (filodendrony, břečťany či diefenbachie).
Jaké barvy jsou pro cottagecore zásadní?
V tomto stylu se nemusíte bát bílé barvy. Využívejte ji podle uvážení a potřeby na stěny, podlahu i nábytek. V kombinaci s masivním dřevem, přírodninami a tkaninami působí výborně. Elegantně působí taktéž hnědá, šedohnědá, písková a kávová. Nadčasovou a příjemnou harmonii vytvoří kombinace lomené bílé, krémové, barvy lískového oříšku či hořké čokolády. Nevyhýbejte se ani malinové, cihlově červené, skořicové, zlatě okrové, fialové, vínové, azurové, tyrkysové, mechově a pistáciově zelené.
Fotogalerie:
Proč toaletu s bidetovou sprškou?
You must be logged in to post a comment Login