Ložnice
Co nepatří do ložnice aneb jak vyčistit ložnici, aby se vám opravdu dobře usínalo
Co nepatří do ložnice? Ložnice má primárně sloužit k odpočinku. Postupem času ji však zahltíme věcmi a její odpočinková atmosféra nenávratně zmizí. Pokud proto chcete zlepšit kvalitu svého spánku, ověřte si, že v ložnici nemáte jednu z následujících věcí.
Nevyprané ložní prádlo
V posteli strávíme zhruba osm hodin denně. Přesto ji spousta lidí převléká jen jednou měsíčně. To ale rozhodně není správně. Ložní prádlo je v kontaktu s naším tělem podstatnou část dne. Jeho praní by proto mělo odpovídat praní běžného oblečení, tedy alespoň jednou týdně. Že to není potřeba, protože i po dvou týdnech vaše ložní prádlo stále voní? Problém není ve vůni, ale v neviditelných nečistotách! Během noci se totiž z pokožky uvolňují odumřelé kožní buňky, které jsou oblíbenou potravou pro roztoče. Pokud s vámi navíc spí domácí mazlíčci, sami jistě víte, jak rychle se postel znečistí. Pro lepší spánek i zdraví proto měňte lůžkoviny pravidelně.
Aromatické rostliny
Levandulová sůl do koupele navodí příjemnou únavu a kvalitní spánek. Samotná levandule v ložnici však může působit naopak rušivě. Kvetoucí rostliny totiž do ložnice obecně nepatří. Pokud věříte také na správné proudění energie, rozhodně se vyhněte jedovatým nebo pichlavým rostlinám. Jejich přítomnost totiž podporuje hádky a snižuje chuť na intimnosti. Rostlinami v ložnici se neobklopujte ani v případě, že nejste zdatní pěstitelé. Přelévání květin totiž vede v zemině k tvorbě plísní, které negativně ovlivňují kvalitu vzduchu.
Proč je důležitá barva světla
Pracovní koutek
Věci nás neovlivňují pouze vědomě. Pokud jste prostor ložnice využili pro zřízení pracovního koutku, rozhodně to není správně. I když vás možná hromada papírů na stole na první pohled nevyvádí z rovnováhy, podvědomí to vidí jinak. Rozdělaná práce a povinnosti proto do zóny odpočinku nepatří.
Nepohodlná postel
Pokud už vaše postel a její rošty mají to nejlepší za sebou, neodkládejte investici do nové postele na zítra. Stejně důležitá je také kvalita matrací. Pamatujte, že v posteli trávíte téměř třetinu dne a jednomístná zátěž matrace deformuje. Proto je při převlékání postele nezapomeňte otáčet. Neméně důležitá je však také kvalita polštářů a peřin. Obzvláště těch ze syntetických materiálů, které se vyznačují kratší životností. Nezapomeňte je pravidelně prát a vyměnit za nové, když už ztratí své vlastnosti. A jak to poznat? Například u polštáře stačí, když ho přeložíte napůl. Pokud se vrátí do původního tvaru, ještě vám může dál sloužit. Pokud zůstane přehnutý, je čas na nákup nového.
Příliš mnoho dekorací
Prázdné police a stěny působí neútulným dojmem. Rozhodně se však nenechte strhnout a ložnici nepřezdobte. Každá dekorace je totiž také lapačem prachu a nedokonalým úklidem pak škodí ovzduší v ložnici. Výzdobu proto vybírejte obezřetně a prostor úplně neuduste. Obdobný problém představují také kosmetické stolky. Pokud se v ložnici líčíte, pamatujte, že všechny pudrové produkty uvolňují drobné částečky, které se postupně usazují na nábytku a v textiliích. Líčení i další pečující rutinu proto raději přestěhujte do koupelny. Podle feng-shui do ložnice nepatří ani zrcadlo.
Jak na romantickou ložnici?
Elektronika
Podle odborníků byste se už několik hodin před spánkem neměli dívat do počítače nebo mobilního telefonu. Elektronika totiž vyzařuje modré světlo, které udržuje mozek v bdělém stavu a brání spánku. A přesně z toho důvodu by měl být elektronice vstup do ložnice přísně zakázán. Stejný problém představuje také televize, která kromě světla ruší také svým zvukem. Pokud chcete lépe usínat a zajistit si vydatnější odpočinek, usínejte v tichu a v co nejlépe zatemněné ložnici.
Oblečení a boty
Vyrazili jste si v čistém oblečení jen na otočku do města a ještě se vám ho nechce dávat do prádla? Určitě pro uložení tohoto roznošeného oblečení nevolte prostor ložnice. Stejně tak sem nepatří boty nebo koš na prádlo. I když se to na první pohled nemusí zdát, textilie jsou plné prachových částeček a dalších nečistot.
Jídlo a pití
Dát si u filmu misku chipsů je rozhodně fajn. Pro tuto činnost však raději zvolte obývací pokoj. Jídlo do postele zkrátka nepatří. Když pomineme vizuální znečištění ložního prádla, tak drobečky a drobné kousky jídla přitahují nezvané hosty. Navíc spát s plným žaludkem rozhodně není zdravé.
Kvalita spánku souvisí nejen s fyzickými, ale také psychickými faktory. Nedělejte si proto z ložnice kino, jídelnu nebo kancelář. Uvidíte, že odstraněním rušivých elementů dosáhnete větší psychické pohody. I když se váš spánek možná nezlepší ze dne na den, dodržením změn se výsledky brzy dostaví.
Zdroj: Organized Interiors, The Spruce, Good Housekeeping
Fotogalerie:
Které křeslo do ložnice?
You must be logged in to post a comment Login