Rady a tipy
Co mohu dělat a jak se bránit, když můj soused ruší noční klid?
Rušení nočního klidu může být zdrojem velkého stresu a frustrace. Zvlášť když si sousedé neuvědomují, že jejich hlučné aktivity mohou narušovat vaše právo na odpočinek. Jaké máte možnosti a jak se bránit? Přinášíme přehled kroků, které můžete podniknout.
Co znamená noční klid?
Nočním klidem se rozumí období od 22:00 do 6:00. Během této doby je povinností všech osob zachovávat klid a omezit hluk na minimum. Zvláštní pravidla mohou platit například během významných svátků, což však záleží na místních vyhláškách. Tato doba má dokonce oporu hned ve dvou zákonech, a to v zákoně o ochraně veřejného zdraví („Noční dobou se pro účely kontroly dodržení povinností v ochraně před hlukem a vibracemi rozumí doba mezi 22.00 a 6.00 hodinou) a v zákoně o některých přestupcích „Dobou nočního klidu se rozumí doba od dvacáté druhé do šesté hodiny. Obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské nebo rodinné akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo při nichž nemusí být doba nočního klidu dodržována.“ Je tedy zjevné, že záměrem zákonodárce bylo skutečně přimět občany k dodržování nočního klidu a jeho porušování trestat.
Kam pro moderní svítidla? Najdete tu obrovský výběr lamp i odbornou radu
Promluvte si se sousedem
A co tedy v případě, že se pravidelně z bytu vašeho souseda ozývají hlučné party či řvoucí televize, a nebo se soused chová neurvale a hlučně při návratu z noční směny? Nejjednodušší a nejrychlejší řešení je osobní rozhovor. Někdy si soused nemusí být vědom, že ruší váš noční klid. Snažte se jednat slušně a s respektem, ať se situace zbytečně nevyhrotí. Můžete zmínit konkrétní příklady hluku a vysvětlit, jak vás ovlivňují. Konstruktivní dialog často přináší překvapivě dobré výsledky.
Pomůže výbor společenství vlastníků?
Pokud je váš soused neústupný, můžete se obrátit na výbor společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo. Tato instituce má v bytových domech pravomoc řešit problémy se soužitím a může situaci posoudit. SVJ může například vyžadovat od souseda nápravu nebo zavést opatření ke snížení hluku.
Zavolejte městskou policii
Když soused nadále ruší noční klid a situace je neúnosná, máte právo přivolat městskou policii. Policisté mohou na místě udělit pokutu až do výše 10 000 Kč za přestupek podle výše uvedeného zákona. Pro opakované porušování je možné navrhnout přísnější opatření, například zvýšení pokuty.
Dokumentujte rušení hluku
Pro případ, že budete muset situaci řešit právně, je dobré mít důkazy. Můžete si vést deník, kde zaznamenáte jednotlivé incidenty, časy a povahu hluku. Pokud je to možné, nahrajte zvukové důkazy nebo požádejte sousedy, aby vám poskytli svědectví. Dokumentace může být klíčová, pokud se spor dostane k soudu, což je ale vyhrazeno bohužel jen skutečně pro ty nejextrémnější případy a týká už se většinou spíše systematických kauz typu bydlení poblíž místa, kde se pravidelně pořádají diskotéky/svatby/oslavy do ranních hodin či jsou občané ve svých domovech obtěžováni nočním průmyslovým hlukem. V tomto případě se doporučuje konzultovat situaci s právníkem. Soudní cesta může být časově a finančně náročná, ale pokud je vaše situace vážná, představuje účinné řešení. Soud může uložit povinnost zdržet se rušivého jednání. Pokud je hluk způsoben nevhodnou úpravou bytu, například hlučnou ventilací nebo nesprávně instalovanými zařízeními, může vám také pomoci stavební úřad, na který se můžete s podnětem či stížností obrátit.
Zdroj info: Občanský zákoník, Mujsoused.cz
Trendy jsou dveře se skrytou zárubní. Jak vypadají a kam pro ně?
You must be logged in to post a comment Login