Rady a tipy
Co je ionizace vzduchu a proč se o ni zajímat?
Proč je u moře nebo na horách tak příjemný vzduch? Přemýšleli jste nad tím někdy? Mohou za to záporné ionty, které ovlivňují váš psychický i fyzický stav. Takové klima můžete mít však i u sebe doma. Víte, jak funguje umělá ionizace vzduchu?
V místech, kde je vysoká vlhkost vzduchu, dosahuje elektroiontové mikroklima v průměru 50 000 záporných iontů (aniontů) na m3. V zástavbě a zejména ve městech, dochází k obrovskému poklesu. Mohou za to elektronické přístroje, smog, kouř z cigaret a další faktory negativně ovlivňující anionty v ovzduší. To je ten nepříjemný a těžký vzduch, který způsobuje únavu a někomu i poruchy spánku či bolest hlavy.
Jak ionty ovlivňují lidské zdraví?
Mnozí o iontech a jejich vlivu na lidské zdraví možná slyší poprvé. Pojďme si tedy nejdříve vysvětlit, jak to s nimi vlastně je. Ve vzduchu kolem nás, se nachází záporné a kladné ionty, tedy anionty a kationty, jinými slovy molekuly a atomy s kladným nebo záporným elektrickým nábojem. Ty ovlivňují kvalitu vzduchu, podle svého poměru a množství. Dokazují to mnohé studie dělané na toto téma. Zatímco záporné ionty mají na lidské zdraví a imunity pozitivní vliv, kladné jej ovlivňují negativně a spolu s volnými radikály mohou za oxidaci buněk nebo způsobují předčasné stárnutí.
Škodlivé ionty produkují prakticky všechny lidské vymoženosti od auta, přes televize, monitory až po zářivky.
V průměrné domácnosti najdete přibližně 100 iontů na m3 a jsou to místa, kde trávíme většinu času. V městské ulici je to 100 až 500 iontů na cm3, u moře a v lese až 5000 iontů na cm3 a po bouřce dokonce 10 000 až 50 000 iontů na cm3. Převaha kationtů způsobuje zmíněné zdravotní problémy, včetně nervozity a rozvoje alergií a astmatu. Vzduch doslova nabitý zápornými ionty najdete v horských oblastech, po dešti, u moře i v lese.
Hlavní rozdíly mezi zápornými a kladnými ionty
Lidské zdraví ovlivňují pozitivně ionty záporné, které se skládají z iontů kyslíku a vodní páry. Takový vzduch se mnohem lépe dýchá. Ionty se z plic dostávají do krevního oběhu a ovlivňují lidský organismus:
- podporují aktivitu a dodávají buňkám energii,
- člověk se necítí tolik unavený,
- posilují soustředění,
- oddalují proces stárnutí a zlepšují regeneraci,
- neutralizují pachy.
K tomu všemu působí anionty proti škodlivým mikrobům a umí na sebe navázat škodlivé jemné částice. Díky tomu se tolik netvoří prach. Pro alergiky a často nemocné osoby to rozhodně stojí za zvážení. A co způsobují kladné ionty (iony dusíku)? Ovlivňují dýchání, hůře se vám dýchá, což samozřejmě samo o sobě dosti negativně ovlivňuje zdravotní stav i psychiku. Máte horší imunitu, snadněji onemocníte, nejste tak produktivní a mnohem více unavení i bez velké aktivity.
Co je umělá ionizace vzduchu a jak funguje?
Ionizace vzduchu ovlivňuje kvalitu ovzduší. Samozřejmě, vzduch je ionizovaný neustále různými přirozenými procesy, ovšem ne vždy je to ku prospěchu lidskému zdraví. Proto jsou tu i možnosti jiné iniciované člověkem. Umělá ionizace vzduchu je zdraví prospěšná, zejména pro ty, kdo bydlí či pracují ve městě. Použít k tomu můžete různé přístroje:
- ionizátory,
- zvlhčovače vzduchu, které ionizátor mají,
- odvlhčovače s ionizátorem,
- čističky vzduchu s ionizátorem.
A co je vlastně ten ionizátor? Jde o přístroj, který vyrábí žádané záporně nabité částice. Ty vysílá do vzduchu, čím dochází k lepší kvalitě vzduchu u vás doma. Funguje na principu elektrického nabíjení molekul vzduchu, kdy se záporně nabité částice váží na kladně nabité částice (prach, pyl a další). To oceníte i v případě úklidu, protože to jinak všechno padá na zem, kde musíte luxovat, vytírat, zametat. Lidé si ho kupují do bytů, domů i do kanceláří. Ocení ho také astmatici a alergici. Čistička s ionizátorem také osvěžuje vzduch a vy máte pocit, jak když máte doma stále po dešti.
Mezi jeho hlavní výhody patří:
- zdravější vzduch,
- lepší dýchání,
- předcházení vzniku plísní,
- ničí škodlivé mikroorganismy,
- zabraňuje vstupu pylů a prachu,
- eliminuje zápach,
- pozitivně ovlivňuje psychické a fyzické zdraví.
Čističku s ionizátorem oceníte v domácnosti, kde se kouří nebo je v ní hodně alergenů. Pro astmatiky a alergiky by to měla být skoro povinná domácí výbava.
Jakým způsobem vzniká ozon v ionizátorech?
Někdy se na internetu můžete setkat s názorem, že ionizátory jsou vlastně škodlivé, protože vytváří škodlivý ozon. A při ionizaci skutečně ozon vzniká, ovšem v naprosto zanedbatelném množství, které vaše zdraví nikterak neovlivňuje, zatímco příliš velké množství kationtů ano. Vždyť i při bouřkách a dešti ozon vzniká, a přesto se nám obojí líbí. Odborníci u ionizátorů doporučují nepřetržitý provoz, protože jeho účinky mizí poměrně rychle po vypnutí. Na druhou stranu to není pro každého reálné. Snažte se přístroj zapínat co nejčastěji můžete. Umístěte ho alespoň půl metru od stěny a nábytku. Směřovat by měl k vám bez nějakých překážek. Za deště, bouřky apod. pak zařízení klidně vypněte a pořádně vyvětrejte.
V České republice není stanovena norma, která by dávala přesnou koncentraci záporných iontů v ovzduší, proto není možné říct, kolik byste jich v m3 měli mít doma. Zjednodušeně lze říct, že čím více, tím lépe. Ozdravit vzduch tam, kde žijete a trávíte většinu času, rozhodně není marná investice a moderní zařízení vypadají tak hezky a moderně, že zapadnou do každé domácnosti.
Zdroje info: Jak dýchat zdravě – publikace, www.healthline.com
You must be logged in to post a comment Login