Architektura a design
Co hrozí, pokud bydlíte v nezkolaudovaném domě? Vyšší sazba za elektřinu, nebo nevyplacení pojistné události. Co dalšího?
Každou stavbu po jejím dokončení musíme oficiálně zkolaudovat. Jedině tak ji lze užívat oprávněně a bez starostí. Přesto ale někteří dostaví dům a obývají ho bez kolaudace nejen pár měsíců, ale klidně i několik let. Co při takovém užívání hrozí?
Co je to kolaudace a kolaudační řízení
Kolaudace je úkon stavebního úřadu, po kterém obdržíme kolaudační souhlas, a tím pádem i rozhodnutí o užívání stavby. Kolaudace musí proběhnout u každé stavby, aby se zkontrolovalo, zda byla stavba postavena v souladu s projektem a veškerými nařízeními, ale i z pohledu bezpečnosti, požární ochrany nebo ochrany životního prostředí. Zkrátka je potřeba, aby stavba nebyla v žádném rozporu se zákonem a aby byla bezpečně obyvatelná. Mějte na paměti, že kolaudaci provádíme nejen u nově postavených domů, ale i u rozsáhlých rekonstrukcí nebo přístavby starých domu.
Proč stěrku na podlahu a kam pro ni?
Po dokončení domu majitel podá žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí na stavebním úřadě. Je důležité vědět, že stavební úřad se sám o fázi výstavby nezajímá, a proto ani sám nenavrhuje kolaudační řízení – to vše je pouze na majiteli. Stavební úřad navrhne několik termínů a po jeho dohodnutí probíhá kolaudační řízení přímo na místě výstavby. Většina úředníků si projde dům zvenku a teprve poté přechází dovnitř. Stavební úřad vás ještě před kolaudací požádá o nejrůznější dokumenty nebo provedené zkoušky v domě, které budete muset doložit.
Jak je to se zákonem
V novele stavebního zákona § 119 SZ se píše, že dokončenou stavbu „lze užívat pouze na základě kolaudačního souhlasu nebo kolaudačního rozhodnutí.“ Je tedy více než jasné, že bydlet v nezkolaudované stavbě je proti zákonu a stavební úřad může v tomto případě majitele stíhat. Na druhou stranu většina těch, kteří bydlí v nezkolaudovaném domě, problémy s úřady nemají, přestože jim hrozí pokuta. Stačí ale jeden nepřejícný soused, nebo někdo, kdo zkrátka rád vyvolává problémy, a dotyčný vás na úřadě může udat. Je tedy pouze na vás, jestli budete riskovat náhodné udání, nebo rovnou dům necháte zkolaudovat. Pokud se stavební úřad začne zajímat, proč v domě bydlíte neoprávněně, věřte, že pohádky o tom, že jste tu pouze jednou přespali, nepomohou.
Nevýhody bydlení v nezkolaudovaném domě
Pojďme se detailněji podívat, jaké další problémy mohou plynout z bydlení v nezkolaudovaném domě:
- Daně vztahující se na pozemek, na kterém je umístěna nezkolaudovaná stavba, mohou být i mnohonásobně vyšší než u toho, kde už je zkolaudováno.
- Nemůžete si zde vyřídit trvalý pobyt, a tak i s poštou a důležitými dopisy bude problém.
- Přestože je stavba pojištěna, nemusí být v případě pojistné události vyplacena žádná částka.
- Zřejmě si nebudete moci ani zažádat o odvoz odpadu.
- Sazba elektřiny může být v nezkolaudované stavbě mnohem vyšší než ve zkolaudované.
Zdroj: Seznam zprávy, Svepomoci.cz
Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu
You must be logged in to post a comment Login