Rady a tipy

Co dělat, když vytopíme sousedy?

Od   | 

Vytopit souseda je možné nejen přeteklou vanou nebo prasklými trubkami, ale i poruchou na pračce, myčce či vodovodní baterii. Tato noční můra se bohužel může stát komukoliv z nás. Šok, který se musí v daném okamžiku v člověku odehrávat, je nepopsatelný a nezáleží na tom, zda jsme my vytopili souseda, nebo on nás. Tak či tak nás čekají velké starosti, bez kterých bychom se rádi obešli. Co tedy v případě škody dělat?

Udělejte důkladné záznamy 

Ať už je škoda napáchána z vašeho bytu, nebo jste naopak při příchodu domů zjistili, že je váš byt poškozen, je potřeba vše maximálně zdokumentovat. Veškerý rozsah škod nafoťte, protože je rozdíl, jestli sousedovi prosakuje skvrna na stropě, nebo stojí ve vašem bytě několik čísel vody. Zničenými stropy však nemusí situace končit, pořádně prohlédněte i nábytek či elektrospotřebiče. Teprve po zdokumentování můžete začít odklízet a napravovat škodu.

 

Pračka Fagor s horním plněním s šíří jen 40 cm

 

Kdo hradí škodu?

Za škodu je vždy zodpovědný ten, z něhož bytu došlo k uvolnění vody. Soused by měl škodu buď zaplatit, nebo ji sám napravit, a to nejpozději do 30 dnů. Pokud tak do této doby neučiní, nebo se nesnaží situaci řešit, může poškozený požadovat úhrad nákladů, které během této lhůty vznikly navíc.

Za vytopením může stát i myčka nebo pračka. Zdroj: Candy

Základem je pojištění

Ideální je zřídit si pojištění odpovědnosti za škodu. To nás v takové situaci může opravdu zachránit. Přestože některé pojišťovny mají toto pojištění zahrnuto třeba v pojištění domácnosti, u většiny pojišťoven si odpovědnost musíte připojistit zvlášť. Pokud tak za škodu můžete, a jste pojištěni, stačí pojišťovně nahlásit škodu, doložit popis, fotografie, sousedovu žádost o náhradu, či jiné potřebné dokumenty, a pojišťovna se už sama o vše postará. Jediné, s čím musíte počítat, je zaplacení spoluúčasti, kterou si ve smlouvě sjednáte. 

 

Venkovní rolety, které nepropustí svit slunce dovnitř, ale skrz které uvidíte ven

 

Napáchal jsem škodu, nejsem pojištěný, ale soused ano

O něco horší situace nastává, pokud vytopíte souseda, ale nemáte sjednané pojištění odpovědnosti. Pokud za škodu můžete, nejste pojištěni, ale soused ano, bude pojišťovna náhradu vymáhat přímo po vás.

Když není pojištěn nikdo

Stát se však může i to, že jeden soused vytopí toho druhého a ani jeden z nich nemá sjednané žádné pojištění, které by škodu napravilo. Zde je nejlepším řešením klidná domluva se sousedem, během které si ideálně písemně dohodnete, kdo, kolik a co bude platit. Nezapomeňte, že vždy budete potřebovat někoho, aby vám odhadl, v jaké cenové relaci se škoda pohybuje. Tento spor je potřeba řešit s klidem a nikoliv v ostré hádce. Pokud za vytopení domu můžete a škodu uhradit nechcete, může soused podat žalobu a celá situace může skončit i u soudu.

Zdroj: Top-pojisteni.cz, cpp.cz

 

Timeless – Italská pohodlná pohovka 

 

 

You must be logged in to post a comment Login