Rady a tipy
Co dělat, když sousedův strom zasahuje na náš pozemek a nám to vadí
Strom od sousedů může narůst do takových rozměrů, že začne prorůstat i na náš pozemek. Jak však s těmito větvemi, které třeba i nechtěně stíní náš prostor, naložit a celkově tento problém vyřešit?
Co říká Občanský zákoník?
V první řadě je potřeba si se sousedem promluvit, avšak někdy takový rozhovor nemusí dojít do zdárného konce. Ideální je určit písemně sousedovi lhůtu, do které má sjednat nápravu. Pokud se ani v tomto případě nedočkáte žádné odezvy, bude potřeba jedna dle Občanského zákoníku, podle kterého stromy, větve, nebo kořeny od sousedů přesahují na náš pozemek a páchají škodu, je možné ořezat, nebo kořeny přímo odstranit. Zákon však také říká, že odstranění větví musí proběhnou pouze během vegetačního klidu, abychom strom nepoškodili. Ořezané větve náleží tomu, kde se nacházely.
Dodržování vzdálenosti
Již při sázení stromů je potřeba dodržovat správnou vzdálenost od sousedního pozemku a dbát na soukromí a rozraní souseda. Vysazujeme-li strom se vzrůstem do 3 metrů, můžeme ho od plotu vysadit do 1,5 metru. U vzrostlých stromů je však potřeba dodržovat vzdálenost alespoň 3 metry.
Co když sousedův strom napáchá škodu?
Pokud prorůstající kořeny a větve napáchají škodu na vašem majetku, je potřeba buď náhradu vyřešit se sousedem, nebo se přímo obrátit na příslušný úřad. Situace se může dostat klidně i k soudu s tím, že soused bude povinen strom nechat celý odstranit.
Co komu patří?
Jedná-li se o ovocný strom, ze kterého padají plody na váš pozemek, pak je spadané ovoce vaše. Naopak plody na stromě patří sousedovi i přesto, že se jedná o větve přesahující na váš pozemek. Pokud větve na váš pozemek zasahují, ale nikterak nepřekáží, nebo nepáchají žádnou škodu, je vhodné se sousedem domluvit na kompromisu, a to třeba tak, že plody, které jsou na stromě, ale přesahují již na váš pozemek, si budete moci ponechat.
Zdroj info: Občanský zákoník, E-news
You must be logged in to post a comment Login