Architektura a design
Citlivá rekonstrukce bungalovu: Přírodní materiály s rebelskou žlutou vás budou bavit
Najít starý dům a zrekonstruovat ho v souladu s jeho původní atmosférou není vždy úplně snadné. V případě tohoto domu se to ale povedlo na jedničku. Kombinace pozdně moderní architektury se současnými trendy dělá z této stavby jedinečnou záležitost.
Cílem rekonstrukce byla fúze starých a nových prvků. Přestože původní dům působil velmi nadčasově, nevyhovoval bohužel dynamice současné rodiny. Místnosti byly příliš uzavřené a jednotlivé zóny od sebe byly izolovány. Hlavní myšlenkou bylo tedy zachovat autenticitu místa, ale dodat to, co moderní dům a současná rodina potřebují. Rekonstrukce zcela proměnila jeho přední a zadní část. Strana orientovaná do ulice byla posílena, aby poskytla dostatečnou ochranu před hlukem z cesty. Zadní strana orientovaná do zahrady byla naopak více otevřena. Tím dům propojila s přírodou a poskytla dostatek místa pro veškeré rodinné aktivity.
Odsavač, která zároveň vzduch v místnosti i dezinfikuje
Nahlédneme-li dovnitř, všimneme si, že se v interiéru vyskytují původní materiály, jako je beton, dřevo nebo kámen. Ačkoliv to působí, že sem tyto prvky patří odedávna, opak je pravdou. Materiály si totiž cestu do tohoto domova našly až během přestavby. A právě díky této skutečnosti vidíme, jak citlivě byla rekonstrukce provedena. Dřevo, které se v domě objevuje, nejenže respektuje původní styl budovy, ale také slouží k tepelné izolaci.
Kdybychom chtěli naznačit hranice jednotlivých místností, zjistíme, že je to takřka nemožné. Místnost nerozdělují žádné příčky a nevidíme zde příliš mnoho dveří. Přesto jsou dílčí zóny jasně definovány. Obývací zóna navazuje na další prostory, nicméně vzdušná nábytková stěna tvoří jakousi hranici. A právě ona stojí za pozornost. Na první pohled působí jako předělující prvek, ovšem otvory v ní ji odlehčují a umožňují nahlédnout do prostoru za ní. Kromě toho je také velmi důmyslným úložným prostorem. Díky tomu není zbytek místnosti zahlcen zbytečnými skříněmi a komodami.
Kam pro italské pohovky?
Kuchyně kombinuje klasické a moderní prvky. Dřevo je doplněno lesklými povrchy a svěžími barvami. Z prostoru tak sálá energie a stává se velmi příjemným místem. Důmyslný ostrůvek skvěle využívá potenciál podlouhlého prostoru a dodává mu pocit útulnosti. Ložnice je velmi efektně provázána s okolní přírodou, okenní stínění však poskytuje kýžené soukromí. Minimalistická koupelna svým vzezřením do interiéru skvěle zapadá a přes svůj zdánlivě skromný půdorys dokáže splnit všechny základní potřeby.
Díky velkým proskleným plochám jsou místnosti prosvětlené, a prostor tak působí nekonečně. Přesto je v interiéru dostatek soukromí. Bariéru představují plochy obložené kamenem. Za pozornost stojí také důmyslná práce s osvětlením. Když se na jednotlivé části domu podíváme detailněji, stropní osvětlení se vždy nachází ve středu pomyslné obývací zóny, a pomáhá tak s jejím ucelením. Zdařilá je také volba barev. Přírodní tóny zde nekontrastují s příliš výraznými barvami. Naopak je celý interiér laděn tón v tónu a lehkou rebelii představuje žlutá barva, které se v domě nenásilně opakuje.
Tvar písmene U přidává domu jednu místnost navíc. Touto „místností“ je terasa, která se díky poloze během letních měsíců stává součástí domu. Je totiž přístupná z více stran a příhodně doplňuje důmyslný půdorys stavby. Okolní zahrada pak z této terasy tvoří příjemné útočiště, které svou atmosférou vyzývá k setkáním s rodinou a přáteli. Rekonstrukce domů bývají často velmi invazivní a zcela udusí původní ráz místa. Tato přestavba je ale v mnohém jiná. Z domu stále sálá jeho původní atmosféra, přesto je přetvořen v souladu s nejmodernějšími postupy. Na obrodu této stavby se dá tedy nahlížet jako na velmi citlivou rekonstrukci vdechující nový život původnímu schématu. Nejde zde o vymazání původní myšlenky, ale pouze o její zdokonalení a přizpůsobení potřebám současné rodiny. A to se v tomto případě rozhodně povedlo.
Zdroj: Steffen Welsch Architects
Fotogalerie:
Uvažujete o elektrokolu? Poradíme Vám.
You must be logged in to post a comment Login