Zahrada

Cibule mořská je pokojovka, která léčí kožní problémy

Od   | 

Mořská cibule (Ornithogalum longibracteatum) je název pro dvě odlišné rostliny. Zatímco jedna je jedovatá a pěstuje se zřídka, ta druhá je léčivá. Česky se jí říká snědek ocasatý a můžeme ji pěstovat jako hezkou pokojovou rostlinu, kterou můžeme letnit a v zimě se jí bude dařit i v chladnějších místnostech.

Cibule se celkem rychle rozrůstá. Malé cibulky můžete oddělit a zasadit. Tím získáte další rostlinku. Zdroj: HomeInCube

Co je mořská cibule?

Cibuli mořskou využívali jako léčivou rostlinu už naše babičky, a to zvláště pro její léčivé účinky. Dokonce se tradovalo, že má podobné účinky jako proslulá Aloe vera. Tekutinu z jejích listů můžeme používat na kožní problémy, záněty, řezné rány či pohmožděniny. 

 

Jaké pořídit doplňky do dřezu, aby práce šla více od ruky?

 

Kvete?

Mořská cibule získala název pro svůj vzhled, základem je totiž velká cibule, ze které vyrůstají až metrové listy, jejichž šťáva je právě léčivá. Na jaře pak vykvétá bílými květy, které jsou na konci dlouhého šlahounu a vytvářejí „ocásek“. Odtud právě její jméno snědek ocasatý.

Vykvétá na dlouhých stoncích, které vypadají jako ocásky. Odtud i její český název. Zdroj: HomeInCube

Jak ji pěstovat v našich podmínkách?

Cibuli mořskou lze pěstovat během celého roku jak doma, tak i venku. Pokud se rozhodnete pro venkovní stanoviště, je potřeba volit takové místo, které bude chráněno a tam, kde je teplo a hodně slunce. Skvěle se jí daří u vinohradů, kde má všechno co potřebuje ke spokojenému růstu. Celkem rychle přirůstá, což vidíme na malých cibulkách, které vyrůstají z hlavní cibule. Ty stačí jen oddělit a zasadit. Přes léto ji zaléváme přibližně 2x za týden, v zimě snese více sucha. Nebude jí vadit ani chladnější prostor, který však musí mít denní světlo. Tedy zimní zahrada, veranda apod. 

Šťáva z listů je léčivá. Zejména je vhodná na kožní problémy. Zdroj: HomeInCube

Cibuli sázíme do středně těžké zeminy, kterou lze smíchat s kompostem. Pokud se rozhodneme pro sázení do nádoby, volíme květináč jen o trochu větší, než je cibule. Ven lze přemístit až ledových mužích, nicméně odborníci doporučují počkat až na začátek června. Rostlina sice potřebuje slunce, ale zezačátku je potřeba nechat ji zvykat na ostré paprsky jen po chvílích a dobu postupně prodlužovat. 

Zdroj info: Zahradnictví Krulich, Zahrada od A do Z, Léčivé rostlinky u nás doma

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login