Dětské pokoje

Jak chytře zařídit dětský pokoj

Od   | 

Námořnická kajuta, strašidelná jeskyně nebo hrad pro princeznu vaše dítko sice v první chvíli nadchnou, do budoucna to však může být něco, kvůli čemu se budou stydět pozvat si kamarády. Postupem času dítě totiž změní nároky i záliby a nebude chtít bydlet v „miminkovském pokoji“. Zařídit mu však pokoj, který by byl hoden dospělého a nemusel se v průběhu dalších deseti let měnit, by byla také chyba. Jak to tedy udělat tak, aby vás budoucí úpravy dětského pokoje nezruinovaly?

Kvalitní nábytek

Investujte do kvalitního nábytku, který bude v nadčasových barvách, jako je bílá, šedá, béžová. Ty už pak hravě doladíte doplňky, které navíc můžete snadno měnit. Zároveň dbejte na to, aby byl nábytek z odolného, lehce udržovatelného a nezávadného materiálu. Do dětského pokoje rozhodně nepatří materiály, které jsou studené na dotek (například sklo), zadržují přemíru prachu nebo obsahují zdraví škodlivé chemikálie. Protože si děti rády hrají na zemi, je dobré volit podlahu z přírodních materiálů, jako například dřevo nebo marmoleum. 

Rostoucí nábytek

Abyste nemuseli psací stůl a židli měnit každé dva roky, kupte rostoucí nábytek. Jde o speciální druh nábytku, který je možné výškově nastavit, a „roste“ tak s dítětem. U stolu lze nastavit výšku desky a u některých modelů i její sklon. U židle je běžný píst umožňující nastavit výšku sedu, ale dítě také potřebuje mít opřenou bederní páteř. Proto by měla mít židle i stavitelný mechanizmus v této oblasti. Vhod přijdou područky a nezapomeňte na kolečkové pětiramenné podnoží.

Úložný prostor

Dětský pokoj řešíme koncepčně, a to včetně úložného prostoru. Přestože se vám líbí plastové úložné boxy s obrázky, kupujte je s rozmyslem. Ideální jsou sestavy, které lze na sebe stavět a které pojmou jak malé, tak větší hračky. Předem pro boxy najděte místo, aby vám nakonec nepřekážely. Každý možný prostor proměňte v úložný, nezapomeňte využít místo pod postelí, případně zvolte loftové sestavy. Protože dětské pokoje bývají převážně menších rozměrů, zapřemýšlejte o chytře vestavěném nábytku, do kterého se vejde hodně věcí. Snažte se využít prostor od podlahy až ke stropu, abyste tak vytvořili maximální prostor na hraní. Zároveň dbejte i na bezpečnost dětí a vybírejte nábytek se zaoblenými hranami.

Nepodceňte barvy

Nábytek volte v neutrálních odstínech, které umožňují kombinaci s pestřejšími barvami. Ty by se měly objevovat spíš na doplňcích, které snadno změníme a jsou stále podstatně levnější než větší kusy nábytku. Vezměte v úvahu psychologii barev – zatímco malé děti mohou mít pestré až křiklavé odstíny, které probouzejí mysl k akci, starší děti už mohou tyto barvy namáhat a unavovat. Odstíny tedy volte s ohledem na věk a pohlaví dítěte.

Základní psychologie barev:

žlutá – povzbuzuje, harmonie, uvolnění, osvobození

oranžová – radost, bohatství, teplo

světle zelená – chlad, vlhko, teplo

tmavě zelená – naděje, bezpečí, uklidnění

světle modrá – ticho, touha, trpělivost

tmavě modrá – vážnost, rozjímání, klid

červená – energie, vášeň, vzrušení, síla, moc

růžová – láska, něha

purpurová – důstojnost, vznešenost

fialová – tajemno, osobitost

hnědá – realismus, vážnost, pořádek, tradice

šedá – pokora, preciznost, přísnost

bílá – čistota, naivita

černá – vzdor, samota

You must be logged in to post a comment Login