Kuchyně
Chytré nápady, jak vyvážit osvětlení v kuchyni: Pracovní, nebo náladové?
Správnému osvětlení nepřipisuje řada lidí velký význam. Přitom zejména v kuchyni je nesmírně důležité naplánovat ho tak, aby fungovalo, bylo příjemné a všude bylo světla dostatek. Lampy musí také dobře zapadnout do sestavy, která častokrát navazuje na obývací pokoj.
Při výběru osvětlení je lákavé kupovat takové, které se vám líbí, a přitom trochu zapomínat na praktickou stránku. Je nutné rozmyslet, kde bude centrální světlo osvětlující celý prostor. Budou ale třeba i další typy svítidel. V prostorech pro přípravu jídla a vaření je nutné dobře vidět, ale pokud prostor využíváte i ke stolování, musíte osvětlení umět zjemnit. Nalezení takové rovnováhy je klíčem k úspěchu. Tato hlediska vezměte v úvahu ještě před rozmístěním kuchyňské linky a spotřebičů, protože správným nasvícením dokážete zvětšit opticky prostor, ovlivníte umístění zásuvek a kabelů, kompenzujete špatné přirozené světlo nebo zamaskujete nedokonalosti v místnosti.
Navazuje na kuchyni spíž? Instalujte do ní svítidlo se senzorem, které ho zapne, kdykoli do ní vejdete. Ušetříte čas stálým rozsvěcením, zhasínáním a mytím dveří, na které si otevřete špinavýma rukama.
Jak správně nasvětlit pracovní desku?
Barva světla
Dnes je samozřejmostí, že zdrojem osvětlení jsou LED. Jejich velkou výhodu je možnost nastavit teplotu (barvu) zdroje. Ta je nastavena rovnou od výrobce a hodnoty jsou uváděny na obalu produktu, nebo je možné ji ovladačem měnit. Udává se ve stupních Kelvina (K) a platí, že teplá barva je nižší než 3 300 K, neutrální 3 000 – 5 300 K, teplota vyšší než 5 300 K je studená bílá. A jak se těmito údaji naložit? Při práci v kuchyni potřebujeme pořádně vidět, abychom se nezranili. Ideální je tedy neutrální světlo případně studené, které ovšem může být pro někoho velmi stimulující až nepříjemné. Pokud už v kuchyni nevaříme, ale pořád tu chceme mít rozsvíceno, pak můžeme zvolit teplé bílé světlo. To tu navodí skvělou relaxační atmosféru. Pravděpodobně vás ihned napadá, jak to udělat, když chci obě možnosti? Vybírejte takové zdroje (nebo lampy) u kterých je možné teplotu světla nastavit, a to buď přepnutím, nebo dálkově. Praktická je také možnost stmívání.
Závěsná světla nad ostrůvek nebo jídelní stůl
Sáhnete-li po závěsných modelech, pak kontrolujte, zda zdroj nebude oslňovat přísedícího u stolu, případně při vaření na kuchyňském ostrůvku. V některých případech je praktická možnost snadného a rychlého přenastavení délky závěsu. Dbejte i na snadnou údržbu. Počet závěsných svítidel se řídí délkou desky, nad kterou visí.
Minimální vzdálenost mezi kuchyňským ostrovem a spodní částí světla je 75 až 90 cm. Počet lamp zvolte v závislosti na délce kuchyňského ostrůvku.
Kam pro světla nad jídelní stůl?
Co přesně konkrétně osvětlit?
Při plánování osvětlení kuchyně je nutné připravit centrální světlo, které osvětlí celý prostor. Ačkoli se to zdá být naprosto logické, patří absence těchto lamp k nejčastějším chybám. Dále je třeba dostatečně osvětlit pracovní plochu, respektive všechny pracovní plochy. Je-li součástí bar, nebo ostrůvek, lze LED pásky zvýraznit jejich tvar. Samozřejmostí jsou pak lampy nad kuchyňským stolem. Je nasnadě, že by tu mělo být více světelných okruhů, které mezi sebou lze kombinovat.
Trendy jsou metalická tlačítka k ovládání WC
Osvětlení nejen pod horními kuchyňskými skříňkami
Pod kuchyňskými skříňkami umístěte podlouhlá svítidla s úspornou zářivkou nebo LED. Světlo by mělo osvětlovat celou pracovní plochu. Skvělým místem pro přidání světel jsou i police uvnitř skříněk, horní části vysokých skříněk apod. Oblíbenou variantou je osvětlení, které se zapne pokaždé, když otevřete skříňku.
Vybírejte to nejlepší
Je důležité při výběru osvětlení investovat do kvality. Materiál, že kterého jsou svítidla vyrobena, má velký význam a především se to odráží v životnosti i vzhledu. Vyhněte se plastovým povrchům a laciným napodobeninám. Mnohem lepší jsou ručně vyráběná svítidla, ideálně z nějakého specializovaného obchodu. Vnesou dostatečný nádech luxusu a zároveň něco vydrží. Přednost dávejte LED osvětlení, které dokáže snížit spotřebu energie až o 85 %. Čím méně energie spotřebováváte, tím lépe pro životní prostředí i vaše účty. Myslete na to, že osvětlení dělá asi 5 % celosvětových emisí oxidu uhličitého.
Zdroj info: Aulix lighting, Eglo, Kapitoly o bydlení
Fotogalerie:
Světlo jako designový prvek
You must be logged in to post a comment Login