Rady a tipy
Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Inspirujte se nejmodernějšími architektonickými trendy
Dejte si záležet na rozvržení interiéru. Kuchyně, obývák, případně i terasa by měly tvořit jeden velký obytný celek.
Při výběru mezi projekty domů nemyslete jen na správný počet pokojů. V dnešní době je důležité navrhnout si dům, v kterém se vám bude dobře žít i za několik let. Nenechte se hned zlákat těmi nejlevnějšími hotovými projekty domů, které na trhu najdete.
Samozřejmě, ne všichni mají finance na originální projekt domu od architekta. V tomto případě jsou hotové projekty domů lákavé. Výhodné jsou také z časového hlediska.
Ať už si ale necháte spravit projekt na míru, nebo si koupíte hotový projekt, vždy je důležité myslet, nejen na rozpočet, ale i na design a hlavně funkčnost celého obytného prostoru. Můžete se inspirovat i aktuálními architektonickými trendy.
Kuchyně je centrem veškerého dění
Už je dávno pryč doba, kdy kuchyně byla výsadou jednoho člověka, většinou ženy. Dnes se v kuchyni pohybuje celá rodina, dělají si snídani, večeře… V kuchyni tráví členové domácnosti stále více času, a tak se postupně tento prostor stal podstatnou částí domova. Při výběru projektu domu, respektive při navrhování kuchyně, tak myslete na to, že se v ní bude často pohybovat více než jeden člověk. Musí být tedy prostorná s dostatečným odstupem skříněk. Dobré je také myslet na nějaké alternativní sezení, například u barového pultu či kuchyňského ostrůvku.
Co se týká samotného návrhu kuchyňských poliček, nechte je uspořádat tak, aby i děti dosáhly na nádobí a mohly si sami napustit vodu nebo nalít mléko. Kvůli tomu, že se kuchyň posunula směrem do obýváku, je dobré myslet na co nejvíce poliček, které skryjí veškeré kuchyňské přístroje a další věci na vaření.
Multifunkční prostory
S přesunutím centra do kuchyně souvisí i postupné propojování obýváku s kuchyňským koutem. Zatímco vy budete vařit, děti si mohou hrát na gauči a vy je můžete po očku pozorovat.
V současné době se tak preferuje velký obývací prostor, který je rozdělen do několika zón. Kromě kuchyně, se tu tak nachází odpočinková zóna s gaučem (případně i televizí) nebo jídelna. Můžou tu být i další zóny, jako je třeba pracovní nebo čtenářský koutek. Všechny zóny by měly spolu komunikovat.
Jednoduché napojení interiéru na venkovní prostoru
Aby mělo vlastnictví domu smysl, stavba musí být dobře umístěná na pozemku a efektivně napojená na venkovní prostor. Venkovní terasa a zahrada se v dnešní době stávají prodloužením interiérového obývacího prostoru. Aby toto napojení dobře fungovalo, mělo by být bezbariérové. Pokud bude terasa jinde, než obývák, budete muset chodit po schodech, nebo nějakou chodbičkou, budete ji využívat jen minimálně.
Napojení z obýváku na terasu by mělo být, pokud možno, bez schodů, stejně tak napojení terasy na trávník. Pokud to ale jinak nejde a terasa je výš než trávník, myslete na štědrou šířku terasy. Aby se na ni vešli i všichni vaši hosté a nepopadali z ní dolů.
Nezapomínejte na předsíň
Je častou chybou, že si lidé navrhnou nebo vyberou takový dům, který splňuje všechny jejich požadavky na počet pokojů a koupelen, ale zcela zapomenou promyslet vstupní prostor do domu a další obslužné místnosti. Předsíně v Česku, a to i v domech, jsou tak často malé a nevejdou se do nich pořádně ani dva lidé. Nově se ale předsíň stává důležitým místem, kde si lidé mohou v klidu odložit všechny věci, obout se, převléknout se…
Při návrhu myslete na to, aby byla dostatečně široká, aby se do ní dalo umístit i nějaké posezení, zrcadlo, botník, ale i další úložné prostory na tašky, deštníky. Dobře navrhnutá předsíň s úložnými prostory vám zajistí, že se vám v chodbě a po domě nebude hromadit nepořádek a lidé se budou u vás cítit dobře, hned jak k vám vstoupí.
You must be logged in to post a comment Login