
Inspirace
Chystáte se prodat dům? Tohle musí obsahovat vaše kupní smlouva
Prodej rodinného domu je velký životní krok a aby proběhl bezproblémově, musí se správně nastavit kupní smlouva. Jedině tak se ochrání jak kupec, tak prodejce. Abyste se během prodeje vyhnuli právním problémům, musí kupní smlouva obsahovat hned několik náležitostí.

Správně nastavená kupní smlouva je hlavním klíčem k úspěchu.
Zdroj: iStock
Smluvní strany a předmět koupě
Tak, jako je důležité u každé smlouvy, aby obsahovala obě smluvní strany, neméně je tomu i u kupní smlouvy na rodinný dům. Je potřeba, aby obsahovala celá jména a příjmení, adresy bydlišť, rodná čísla, čísla občanských průkazů a datumy narození.
Kupní smlouva musí také detailně popisovat předmět koupě – tedy rodinného domu. Sem patří jeho adresa, parcelní číslo, velikost domu a rozloha celého pozemku, materiály, ze kterých je dům postaven, počet pater, ale i jeho vybavení. Pokud je dům popsán opravdu podrobně, nemusíte se obávat některých problémů a nepříjemností.
Právní náležitosti
V kupní smlouvě musí být také obsažené informace ohledně právního stavu nemovitosti – zda s ní nejsou spojeny právní obtíže, jako je například věcné břemeno, zástavní právo, hypotéka, úvěr, nebo exekuce. Prodávající by ke kupní smlouvě měl doložit ideálně čestné prohlášení, že dům nepodléhá žádnému právnímu zatížení, a nebrání tak nic k převodu nemovitosti. Samozřejmě se někdy právní překážky objevit mohou, nicméně musí být zaneseny v kupní smlouvě.
Je potřeba také do smlouvy uvést, kdy lze vlastnické právo k nemovitosti převést. Převod však v drtivé většině nastává po podpisu smlouvy a vyřízení dokumentů na katastru nemovitostí.

Pokud dům skrývá právní překážky, je potřeba je uvést v kupní smlouvě. Zdroj: Pixabay
Cena nemovitosti
Nedílnou součástí kupní smlouvy je i cena, za kterou se nemovitost prodává. Ve smlouvě tak musí být stručně a jasně uvedena celková částka, měna, její splatnost a způsob úhrady. V praxi je možná jednorázová platba při podpisu smlouvy a předání domu, ale samozřejmě je možná platba splátkami nebo hypotékou, či úvěrem.
Předání nemovitosti
Ve smlouvě musí být uvedeno nejen datum převodu nemovitosti, ale také její předání. To znamená osobní předání klíčů, vystěhování se z nemovitosti, odvoz věcí a zároveň termín, kdy bude nemovitost připravena k užívání kupujícím.

Vše na konci smlouvy podepište.
Zdroj: Pexels
Sankce a lhůty
Do smlouvy je potřeba také uvést sankce, které lze uplatnit, pokud se poruší některé podmínky ze smlouvy. Jedná se o sankce za nedodržení podmínek a lhůt, nebo nedodržené podmínky pro odstoupení od smlouvy.
Uzavření smlouvy
Na konci smlouvy musí zůstat prostor pro podpisy obou stran a data uzavření. Vhodné je, pokud si k podpisu přizvete svědky. V tomto případě je důležité, aby svědci byli ve smlouvě také uvedeni a aby smlouvu podepsali.
Zdroj: idnes.cz, pravo.cz, bydleni.cz
You must be logged in to post a comment Login