Obývací pokoje
Chyby, kterých se při zařizování obývacího pokoje dopouštíme nejčastěji
Obývací pokoj je centrem dění celé rodiny, a proto by měl být krásný, pohodlný, funkční… Jednoduše místnost, ve které se budete cítit dobře. Pokud tomu tak není, pak jste při zařizování pravděpodobně udělali nějakou chybu. Vybrali jsem ty nejčastější a zároveň přinášíme jejich snadnou nápravu.
Chyba 1. Málo světla
Zásadní chybou je nedostatek světla, které k životu i dobré náladě potřebujeme. Nejenže dodává energii, ale copak někdo chce pobývat v tmavé místnosti? Málo světla je primárně v místnostech situovaných na sever, kde je kromě toho i zima. O něco lépe na tom jsou místnosti orientované na východ nebo západ. V nich je podle světové strany pak dostatek denního světla ráno (východ) nebo večer (západ). Jak dodat do prostoru světlo? Tam, kde to je možné, vybudujte další okna, pokud to nelze, pak si dopřejte dostatek svítidel. Klasického lustru se nevzdávejte, jen ho doplňte stolními a stojacími lampami, případně LED pásky, které můžete zabudovat do podhledů nebo nábytku.
Chyba 2. Špatně zvolená i umístěná sedací souprava
Přestože si vybereme sedací soupravu srdcem, tedy podle toho, která se nám nejvíc líbí, doma už z ní tolik nadšení nejsme. Nejčastější chybou bývá její nesprávné umístění. Zpravidla to je tím, že sedíme zády ke vstupu. Tehdy se necítíme bezpečně, a proto si zcela mimoděk jdeme raději sednout kamkoliv jinam, jen abychom viděli na dveře. Takový pocit můžeme získat, i když postavíme sezení doprostřed místnosti a za námi je čilý ruch. Tehdy sedíme v proudu energie a naše mysl si nemůže odpočinout.
Chybou je i nesprávná velikost. Máme-li k dipozici malý obývák, pak do něj musíme zvolit proporčně úměrnou sedačku. Jinak by zbytečně zabírala potřebné místo. do velké místnosti naopak zvolme rozměrnější provedení, případně dvě na sobě nezávislé sedačky.
Chyba 3. Nevhodná barevná kombinace
Chybou dnešních obýváků je také nesprávná kombinace barev. Vhodná není volba mnoha sytých odstínů, které se budou zbytečně překřikovat, ale zároveň by obývací pokoj neměl působit fádně. Mnohem lépe uděláte, pokud zvolíte jednu stěnu dominantní a zbylé ponecháte bílé, nebo v některém z neutrálních odstínů. To samé platí i u nábytku. Zvolte jednu barvu, kterou zkombinujete například s kontrastními doplňky. Obývací pokoj má působit příjemně a útulně, nikoli jako cirkus. Nejste-li si jisti kombinací barev, pak použijte barevné spektrum, podle kterého zjistíte, které barvy jsou doplňkové nebo kontrastní.
Chyba 4. Nepleťte si dekoraci s muzeem
Dekorace tvoří domov a útulnou atmosféru. Ale nepřehánějte to s nimi! Mnoho lidí si vystaví do obývacího pokoje všechno, co jim přijde pod ruku. Od suvenýrů z cest, přes dárky od přátel, sošek, obrázků a jiných dekorací. To vše jsou zbytečné lapače prachu. Neznamená to však, že se jich musíte úplně vzdávat. Stačí je třeba po čase obměnit a díky tomu i oživit celý interiér. Pokud i přes to chcete obývací pokoj nějak vyšperkovat, mnohem lépe uděláte, když na křesla nebo na pohovky umístíte dekorativní polštářky a na stěny zavěsíte stylové obrazy, nebo rodinné fotografie.
Chyba 5. Nic neuspěchejte
Mnozí se pro něco nadchnou a chtějí to mít okamžitě. Jenže v tom je právě problém. Rozhodnout se v týdnu, že chcete předělat celý obývací pokoj a během víkendu vše stihnout, je zkrátka nereálné. Narychlo totiž nakoupíte nábytek a doplňky a ve výsledku vlastně zjistíte, že se k sobě absolutně nehodí, nebo je nemáte kam umístit. Na rekonstrukci nespěchejte a vše vybírejte s rozvahou. Nejprve zvolte dominantní vybavení, jako je sedací souprava a nábytek, a až podle vhodnosti a stylu vybírejte ostatní doplňky, které budou v interiéru ladit.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login