Rady a tipy

Chyby, které děláme při praní. Jak se pere opravdu správně?

Od   | 

Možná se zdá, že praní je jednoduchá činnost, ale mnoho lidí správně nepere, čímž se vystavují riziku zničení prádla. Není důležité pouze nastavit vhodnou teplotu praní, ale také umět prádlo roztřídit, vybrat ideální aviváž a prací prostředek, ale i zvolit odpovídající množství prádla na jednu várku.

Téměř polovina lidí nepere správně

Nejprve prádlo správně roztřiďte!

Prvním nejdůležitějším krokem je umět prádlo správně roztřídit na hromádky. A jak? Někdo třídí pouze bílé, černé a barevné. Pokud si však se tříděním chceme dát záležet a nechceme z pračky vytáhnout nechtěně obarvené prádlo, třiďme na čistě bílé prádlo, bílé prádlo s barevnými vzory, prádlo do růžové barvy (růžová, červená, oranžová, vínová, hnědá), modrozelené prádlo (modrá, zelená, šedá) a černé prádlo. 

Pořiďte si nezámrzný ventil a budete mít vodu na zahradě po celý rok

Další krok třídění, kteří mnoho lidí podceňuje, je roztřídění prádla podle materiálu. Jemné tkaniny, což je například spodní prádlo, musíme prát zvlášť. Pokud je budeme prát s ostatním prádlem, těžké tkaniny se nasáknou vodou mnohem více a v bubnu pak jemné tkaniny jednoduše mohou poškodit, nebo dokonce zničit. Spodní prádlo oddělujeme od ostatního prádla i kvůli hygieně. Správně by se mělo spodní prádlo prát zvlášť a na 60 °C. 

Roztřídění podle barvy i materiálu je velmi důležité

Nešetřete na pracích prášcích

Prací prášek je jedna z věcí, na které bychom opravdu šetřit neměli. A protože nechceme, aby se za pár vypraní stalo ze sytě růžového trička vybledlé světle růžové, z černých kalhot popelavě šedé,  nebo aby bílé tričko zůstalo opravdu bílé a nebylo šedé, platí správný výběr prášku dvojnásob. Na trhu nalezneme univerzální prací prášky, které se budou hodit spíše na bílé prádlo. V jejich složení jsou však látky, které mají bělicí účinek. Proto bychom je neměli používat na barevné ani černé oblečení. Na barevné prádlo používejte speciální prací prostředek s označením „color“ a na černé prádlo taktéž prací prášek nebo gel na vyloženě černou barvu. Důležité je nezapomínat na správné dávkování, které je psané na každém pracím prostředku.

Podceňovat bychom neměli ani sportovní oblečení. Na trhu existuje stále více prostředků, zaměřujících se na sportovní prádlo, které je mnohem více propocené než to běžně nošené. U sportovního prádla již nepoužívejte aviváž, protože by mohla poškodit jeho speciální povrch. V některých prášcích na sportovní oblečení je dokonce přísada, která voní tím víc, čím víc bude prádlo zpocené. 

Vybrat správný a kvalitní prací prostředek je věda!

Aviváž pro neodolatelnou vůni

Aviváž prádlu dodá tu pravou vůni, po které všichni touží. Na trhu je široká škála aviváží s různými vůněmi a je jen na vás, kterou si oblíbíte. Aviváž se nemusí ředit vodou, ale přesto si její dávkování prostudujte na obalu stejně jako u pracího prášku. 

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

Pokud pomineme vůni, je aviváž důležitá i z jiného hlediska. Možná jste se všimli, že pokud při praní nepoužijete aviváž, některé kusy prádla jsou tvrdší a zkroucenější. Na vině jsou tkaniny, s větším množstvím umělých látek, ale i tvrdost vody u vás doma. Aviváž prádlo pomáhá změkčit a navíc se vám bude i mnohem lépe žehlit. Nezapomínejte, že na některé kusy prádla se aviváž nesmí používat. Patří sem například džíny, které bychom měli prát na rub a bez aviváže.

Tip: U některých moderních praček již dnes za aviváž utrácet nemusíte. Např. pračky od Gorenje disponují technologií SteamTech, která změkčovadla nahrazuje. Prádlo je na závěr pracího programu dodatečně ošetřeno párou a zbaveno tak nepříjemných pachů i bakterií. Výsledkem je hebké, čisté a méně pomačkané prádlo.

Díky aviváži bude prádlo nejen vonět, ale také ho změkčí

Správný program, i teplota vody

Všechny pračky jsou vybaveny speciálními programy jak podle teploty vody, tak i podle materiálu prádla. Pračky mají programy jako je vlna, ruční praní, rifle, jemné látky, apod. Program zvolte podle toho, co hodláte prát, nebo alespoň jaký program je vzhledem k prádlu nejvhodnější. 

Velmi důležitým krokem je výběr správné teploty. Při chybném nastavení totiž můžete prádlo zničit tak, že už jej nikdy neoblečete. Předpírka v posledních letech už není oblíbená a u běžného praní se ani nevyplatí, navíc ušetříte energii. Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.

Tip: Šetrnému praní zejména jemného prádla výrobci v posledních letech vychází vstříc speciálními vzory na povrchu pracích bubnů. Např. pračky Hisense jsou vybaveny bubnem se speciálním vzorem připomínajícím sněhové vločky. Smyslem této úpravy je šetrné praní jemných tkanin i při odstraňování odolných skvrn.

Nepodceňujte program a teplotu vody

Vyprat jedno tričko se opravdu nevyplatí

Pračku perte vždy, pokud je opravdu naplněna, ušetříte tím spoustu peněz! S naplněním to ale nesmíme přehnat. Pračka by měla být naplněna tak, aby se nám mezi suchým prádlem a bubnem pračky vešla dlaň na šířku. Pokud ji totiž naplníte na maximum, prádlo se špatně vypere, ale i špatně vyždímá. Ve výsledku pak budete prát prádlo znovu a ještě k tomu nadvakrát. Pokud se rozhodneme prát jemné prádlo, nebo záclony, pračku naplníme ještě méně, a to přibližně do poloviny. 

Pračku naplňte tak, aby se prádlo dobře vypralo

Fotogalerie:

 

Kterou kliku vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login