Inspirace
Chybí vám předsíň? Těchto 5 tipů napoví, jak zařídit byt, ve kterém vcházíte přímo do obývacího pokoje
Aby bylo jasno. Podle platné legislativy je byt, ve kterém chybí vstupní prostor, nemožné zkolaudovat, takže neexistuje. Přiložené fotografie ale vypovídají o něčem jiném. Vzhledem k cenám nemovitostí je stále větší hlad po malometrážních bytech, které následně zvětšujeme, jak se dá. Třeba i na úkor předsíně.
Podle platných norem má být předsíň oddělenou samostatnou místností, která slouží jako takzvaná špinavá zóna. Necháváme tu svrchní oděvy a špinavé boty a vcházíme do takzvané čisté zóny. Šířka předsíně má být alespoň 1,10 m, kde má prostor charakter spojovací chodby nesmí být šíře menší než 0,80 m. Podchodná výška vstupního prostoru má být minimálně 2,10 m. Z uvedených rozměrů je patrné, že i tento relativně malý prostor se může hodit, připojíme-li ho k obytnému.
Už z podstaty věci je nasnadě, že převážnou většinu malých bytů obývá jeden nebo dva dospělí, někdy přibude potomek, ale v momentě, kdy začne lézt po čtyřech, se rodiče zpravidla stěhují do většího. Právě proto je možné vstupní prostor připojit k obytnému. Dva lidé totiž nemají tolik bot a kabátů jako početnější rodina (alespoň běžný pár) a navíc jsou schopni udržovat pořádek. Aby takové řešení fungovalo, nezapomeňte tu vytvořit maximum úložných prostor a zajistit dostatek světla.
1. Použijte skříně
Šťastným řešením jsou skříně na míru, kterými můžeme vymezit prostor a zároveň jimi získáme místo pro ukládání. Díky bohatému vnitřnímu vybavení v nich můžeme zřídit botník a zároveň se do nich vejdou kabáty a bundy. Dveře doplňte zrcadlem, které opticky zvětší prostor a přijde vhod při kontrole před odchodem.
2. Sádrokarton je váš přítel
Vstupní prostor je vhodné alespoň vymezit. Není-li součástí nika, pak ji můžeme celkem snadno vytvořit sádrokartonem. Tím alespoň opticky dáme najevo, kde končí předsíň a začíná obývací pokoj. Takto vstup neuzavřeme a celý prostor bude působit vzdušně.
3. Poličky a věšáky
I když vstupujete přímo do obýváku, najděte prostor uložení kabátů a bot. Stačí jedna nástěnná police, která jasně vypovídá, kam věci odložit. Z praktického hlediska se doporučuje stěnu za věšákem opatřit omyvatelným materiálem (marmoleum, linoleum, MDF deska, omyvatelná tapeta ad.). Tehdy sem můžeme pověsit i mokré svršky (v případě deště).
4. Příčka ze skla
Sádrokarton, šatní skříň a další prvky, kterými vymezíme vstup mohou zamezit přístupu světla. Proto se v některých případech hodí postavit příčku ze skla, která propouští denní světlo, takže nestísňuje, zato jasně vymezuje. Může být kombinována s úložným prvkem.
5. V jedné linii
V některých případech nelze odkládání svršků vyřešit jinak, než přivrtat věšák na zeď a jít od toho. Tehdy můžete „předsíňovou stěnu“ vymezit od zbylé části solitérem například lednicí nebo jiným prvkem. Nezapomeňte sestavu doplnit o zrcadlo a malý stolek na odložení klíčů a mobilu.
You must be logged in to post a comment Login