Zahrada

Jak chránit zahradu před klíšťaty?

Od   | 

S klíšťaty se můžeme běžně setkat v přírodě a to jak v té volné, tak doma na zahradě.  To potvrzuje i doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování, který zároveň radí, jak se proti nim efektivně bránit.

Klíšťata samozřejmě nezastaví ani bytelný plot. Za něj se dostanou díky domácím zvířatům, malým hlodavcům i ptákům. To bohužel nemění ani to, že přednost klíšťata dávají vysoké vegetaci, neposečené trávě a vlhkým místům.

Klíště se do zahrady dostává pomocí hrabošů, ještěrek, ptáků, domácích mazlíčků… Zdroj: Pixabay

K tomu, aby mohlo klíště přejít z jednoho vývojového stadia do dalšího (larva – nymfa – dospělé klíště), se musí přichytit na hostitele a pít jeho krev. Lidé přitom nejsou jeho jedinými oblíbenci. Hlavně pro larvy, které se pohybují nízko při zemi, jsou hlavním hostitelem malá zvířata jako drobní savci (hlodavci), ještěrky a ptáci. Protože v posledním roce došlo k přemnožení hrabošů (a klíšťata tak tedy získala mnoho vhodných hostitelů), snažte se zabránit tomu, aby si malá teplokrevná zvířata udělala z vaší zahrady svůj domov. „Roky zvýšeného rizika nakažení lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze jednoduše předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí dat o početnostech hraboše polního v České republice jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Slovinsku,“ popsal výsledky tříletého výzkumu vedoucí katedry ekologie a životního prostředí přírodovědecké fakulty prof. MVDr. Emil Tkadlec, CSc.

Klíště je velmi malé, přichytí se, aniž byste si toho všimli. Zdroj: Pixabay

Zvažte možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, u níž se lékaři mohou zaměřit jen na mírnění příznaků a která může mít dlouhodobé vážné následky. Základní očkování se skládá ze 3 dávek s tím, že po 3 letech a následně po 3–5 letech (záleží na věku) je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun a na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování probíhá u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Kameny a štěrkové cesty mohou sloužit jako přirozená bariéra. Ať už v rámci vašeho pozemku, nebo k jeho oddělení od okolního méně udržovaného porostu. Pomoci může i mulčovací kůra.

Klíště není hmyz, a navíc jeho rozsah pohybu je vertikální, tedy nahoru a dolů. Ohrazení pozemku proto nepomůže. Snažte se ale, abyste na pozemku neměli vysokou hustou trávu (a to ani na jeho okrajích). Zbytky posečené trávy, které zadržují vlhkost, odstraňujte. Porost pravidelně prostříhávejte a listí a větve uklízejte.

Bohužel ani vysazení rostlin s repelentním účinkem na různé druhy hmyzu se neukázalo jako účinné. Klíšťata nejsou hmyz, a proto na ně tyto rostliny nemají zásadní efekt. Pokud ale chováte domácí zvířata, pomoci vám může např. kachna pižmová.

Co byste měli vědět o klíšťatech

Klíště je tak nebezpečné proto, že přenáší onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky a v některých případech mohou znamenat i smrt. Nejobávanějšími jsou klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. I když obě onemocnění přenášejí klíšťata a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná. Zatímco lymeská borrelióza je bakteriálního původu a je tedy možné použít k léčbě antibiotika, klíšťová encefalitida je virové onemocnění, u kterého mohou lékaři pouze mírnit příznaky. Liší se také v možných zdravotních následcích. Zatímco lymeská borrelióza zůstává při včasné léčbě bez příznaků, u klíšťové encefalitidy může dojít o obrnám končetin, postižení nervů nebo poruchám sluchu. Výjimkou také nejsou dlouhodobé poruchy koncentrace a paměti.

Kachna pižmová je skvělým pomocníkem při boji proti klíšťatům v zahradě


You must be logged in to post a comment Login