Inspirace
Chov domácích zvířat se vytrácí: Jaké se vyplatí si na zahradu pořídit?
Ještě donedávna nás nepřekvapovalo, že nás budilo kokrhání kohouta. V posledních letech se ale život v městech i většině vesnic mění a chov zvířat se pomalu vytrácí. A je to škoda, takže pokud jste na hospodářství nezanevřeli a chcete se přiblížit našim předkům, řekneme si, která užitková zvířata můžete chovat i jako absolutní začátečníci.
Slepice
Slepice se rozdělují na lehká, střední a těžká plemena. Pokud zvolíte plemeno lehčí, očekávejte od slepic pouze snášení vajec. Pokud si na slepici chcete i pochutnat, zvolte střední plemeno, které i snáší. Pokud od slepice neočekáváte vajíčka a chováte ji pouze pro maso, zvolte těžké plemeno.
Aby slepice snášela dostatek chutných vajíček, je potřeba jí zajistit dobré životní podmínky. V první řadě je to strava, která by měla obsahovat tuky, bílkoviny a vitamíny. Slepice sezobou téměř vše, ale pouze zrníčka jim opravdu nestačí. Kromě toho jim dopřávejte pravidelně čistou vodu a pusťte je na trávník. Důležitý je i prostor, na kterém by se slepice neměly mačkat a měly by mít dostatek pohybu.
Který plynový kotel vybrat a proč?
Kozy
Kozy dříve patřily na každou vesnici a není divu. Dávají mléko, ale chovají se i pro maso a kůži. Kozu musíte pravidelně dojit, nicméně i jedna koza vám zajistí dostatek mléka. Náročná však na stravu není, postačí ji čerstvá tráva, seno, kukuřice, ječmen a dostatek čisté vody.
Králíci
Nenáročným zvířetem je i králík, kterého si často pořizujeme kvůli masu. Abyste si pochutnali zvolte plemeno jako je činčila velká, králík kalifornský, či novozélandský. Základem je kvalitní a správně postavená králíkárna. Ta by měla být pevná, a situována ideálně na jih, nebo jihovýchod. Nezapomínejte na podestýlku a dohlížejte na to, aby králíci měli neustále příjem čisté vody. Jako krmivo králíkům dopřejte seno, zrní, či krmnou směs. Jídelníček jim můžete obohatit i čerstvým jablkem, mrkví, nebo tvrdým chlebem. Pamatujte však na to, že tráva nesmí být nikdy mokrá. Riziko pro králíky představuje bodavý hmyz, který u králíků může vyvolat mor, nebo myxomatózu. Před tímto rizikem vás však ochrání očkování, které vždy konzultujte s veterinářem.
Kachny
Oblíbenou drůbeží jsou také kachny, o něž péče není žádný oříšek. Tento vodní pták je všežravec a bohatě mu postačí tráva, obilí a to, co si sám v zahradě najde. Obvykle se živí různými brouky, žížalami, larvami, nebo kompostem. Chovat je lze nejen pro jejich maso, ale i pro vajíčka. Do našich podmínek volte ideálně kachnu pekingskou či pižmovou. Na pekáč patří taková kachna, které má dorostlé peří. Tento okamžik nastává většinou kolem 4. měsíce života.
Pštrosi
Pštrosi se chovají především na maso, a přestože se chovu těchto ptáků většina obává, není čeho. Péče o tyto opeřence je opravdu jednoduchá. K životu potřebují pouze dostatek volného prostoru pro pobíhání. Při krmení jim dopřejte zelenou píci, granulované krmivo, mrkev či jablko. Pštrosí maso je oblíbené zejména proto, že neobsahuje téměř žádný tuk a tím pádem i minimum cholesterolu.
Husy
Chov hus patřil na vesnici již odpradávna, a to zejména díky nenáročnosti. Husy se chovají pro vajíčka, maso i kvalitní peří. Husám je však důležité zajistit dostatek travnaté i vodní plochy. Na vodě se totiž páří a v klidné, zakryté kůlně hnízdí. Pokud se husám příbytek rozhodnete vyrobit, měl by být vysoký alespoň dva metry.
Do jejich jídelníčku zařaďte kukuřici, ječmen, pšenici, drcené skořápky, čerstvá jablka, salát či zelí. Čas od času jim můžete stravu zpestřit namočeným chlebem nebo uvařenými brambory.
Zdroj info: Vše o domácím hospodářství, Užitková zvířata
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login