Zahrada

Chladnější veranda – jaké květiny díky ní můžete pěstovat a nechat rozkvétat?

Od   | 

Z hlediska pohodlí uživatelů bytu je asi nejlepší drahá zateplená zimní zahrada – v létě ji posunutím stěn propojíte s exteriérem, a v zimě s šálkem čaje z běžné pokojové teploty koukáte na tu nádheru venku. Z hlediska úspěšného pěstování nejrůznějších rostlin, ať již pokojových, či těch, které většinu roku stráví venku, je ale doslova výhrou mít světlý prostor připojený k domu, kde sice nemrzne, ale teplota je tam výrazně nižší než v obýváku. Dříve to bylo jednoduché, nevytápěly se předsíně, chodby, a ještě dnes ve starších domech je v těchto částech rozložením topných těles přirozeně mnohem chladněji. Dnes takovou místnost zdaleka nemá každý. Pokud však ano, enormně to rozšíří pěstební možnosti doma i v exteriéru. 

Na „studených“ terasách se daří mnoha květinám. Zdroj: Canstockphoto

Zajištěné Vánoce 

Oblíbené vánoční a velikonoční kaktusy jsou rostliny, kterým se nebude příliš dařit, pokud celý rok stráví ve stejné teplotě okolo 22°C. Nasadí maximálně pár kvítků a ještě hrozí jejich zasychání a předčasné opadávání. Když je budete správně pěstovat, dočkáte se červené či růžové záplavy. Do chladu okolo 12–15°C patří asi tak dva měsíce před tím, než pokvetou. Po odkvětu mohou zas do pokoje, pokud je nechcete v zimní zahradě nechat, a v létě se jim bude dařit venku mimo přímé slunce. Další variantou je přemístit jej do pokojové teploty ještě dříve, než nasadí poupata, po několika týdnech v chladu. Násadu by měla podpořit vyšší zálivka. Nehýbejte s kaktusem, který již poupata má, nebo je shodí. Další rostlinou, kterou můžete ponechat v zimní zahradě, máte-li tam 8-15°C, a může tam strávit skoro celou zimu v plném květu, je brambořík. Teploty nad 20°C by tato nádherná rostlina nesnesla, ale právě v chladu vynikne její nádhera a může se stát základem o vánoční výzdoby zimní zahrady. 

Bramboříkům vyhovuje spíše nižší teplota. Zdroj: Pixabay

Klasické kaktusy: Chladná vzpruha 

I klasické kaktusy mnohem lépe rostou, pokud jim poskytnete na zimování chladnější prostory. Zatímco v pokoji se dočkáte kvetení jen sporadicky, ty zimované se vám ukážou v celé své nádheře. Třeba klasický Echinopsis, vhodný pro začátečníky, patří na zimu do bezmrazého prostoru, kde je do 10°C, nejlépe mezi 5°C a 8°C. Místo musí být světlé a suché a kaktus téměř nezaléváme. Vydrží to. Takže i když máte zimní zahradu pouze ve formě nezatepleného skleného opláštění terasy, můžete ji, jak vidno, použít pro zimování některých rostlin. Echinopsis, Mammilaria i jiné kaktusy po takovém zimním odpočinku následně spolehlivě a pravidelně pokvetou. 

Echinopsis patří na zimu do bezmrazého prostoru. Zdroj: Pixabay

Balkónovky 

Muškáty si většina „smrtelníků“ prostě koupí každý rok nové, protože jejich zimování bez vhodných prostor je skoro nemožné. Kdo má zimní zahradu s vhodnou teplotou, může ušetřit a udržet si jedny rostliny delší dobu. Mohou zmohutnět a zesílit a další roky rozkvést ještě vydatněji. Podobně to platí pro většinu dalších rostlin, které známe pod názvem „balkónovky“. Například fuchsie, verbeny, durmany nebo vějířovky. Teplota by měla být 5–15°C, je třeba světlo, zálivky naprosté minimum a balkónovky potřebují před zimováním seříznout. 

Fuchsie se dobře přezimují. Zdroj: Canstockphoto

Rostliny v nádobách 

Nádobových rostlin, kterými by si mnozí rádi okrášlili zahradu, ale nemohou, protože jako jednoletky by byly příliš drahé a vyžadují zimování v chladné světlé místnosti, je obrovská řada. Venku v nádobě, která promrzne skrz naskrz, nevydrží až na naprosté výjimky skoro žádná rostlina, včetně těch, které by ve volné půdě zimu přežily. Zimovat v chladné světlé zimní zahradě můžeme obrovskou plejádu rostlin, od bylin, jako je vavřín nebo rozmarýn, přes některé popínavky až po exotiku typu strelicie, chilský jasmín nebo mučenka či větší rostliny jako oleandry, olivovníky, citrusy nebo fíkovníky. Chladnou místnost ocení v zimě také například myrta či olověnec, který sice někdy přezimuje i venku, ale rozhodně to není „sázka na jistotu“. Je třeba jen zjistit, jakou teplotu a zálivku který druh potřebuje. 

Oleandr patří mezi typické rostliny, které můžete nechat přes léto venku a na zimu ho dát do chladnější místnosti. Rozhodně vám bude dělat radost bohatým květenstvím. Zdroj: Pixabay

Dopřejte si krásné osvětlení na verandě i v zahradě

 


You must be logged in to post a comment Login