Inspirace

Chcete oživit zahradu nebo chalupu? Pořiďte si dřevěný koupací sud

Od   | 

Máte rádi wellness a chtěli byste si letošní zimu dopřát trochu luxusu navíc? Pak si na zahradu pořiďte dřevěný koupací sud. Ten nejenže přinese novou zábavu pro chladné dny, ale také pozitivně ovlivní vaše zdraví.

Káď můžete samozřejmě oživit venkovním osvětlením. Zdroj: Canstockphoto

Domácí wellness je atraktivní pro velkou spoustu lidí. Nezřídka proto můžeme na zahradách chat nebo domů vidět vířivky nebo venkovní sauny. Z dalekého severu si k nám našel cestu také trend dřevěných koupacích sudů. K čemu ale tyto koupací kádě slouží? Jak se udržují? A proč si jednu pořídit?

Co jsou koupací sudy

Koupací sudy jsou dřevěné kádě, které se liší svými rozměry, a mohou tak poskytnout pohodlí dvojici nebo celé skupině lidí. Díky kamnům se voda v nich vyhřívá, a sudy tak nabízí příjemnou horkou lázeň během zimních měsíců. Trend koupání v dřevěných sudech není žádnou novinkou a velkému úspěchu se těší v Kanadě i mnoha severních evropských zemích. Benefity koupání v horkých sudech znali už dokonce ve starém Egyptě. První zmínka o horkých lázních pochází už z roku 4000 před našim letopočtem.

Typy koupacích sudů

Obecně lze říct, že všechny dřevěné sudy mají společný buď oválný, nebo kruhový tvar, dřevěné obložení a zpevňovací kovové obruče. Liší se však ve velikosti i v tom, zda jsou celodřevěné, nebo je do nich vložena plastová, nerezová nebo laminátová vložka. Dále se můžete rozhodnout, zda si chcete vodu užívat jen tak, nebo si zakoupíte variantu s bublinkovými a masážními tryskami.

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

Benefity dřevěných koupacích sudů

Teplo a horká voda mají na naše tělo blahodárný vliv. V zimních měsících pomůže horká voda s uvolněním a prokrvením organismu a uleví od bolesti kloubů a svalů. Na rozdíl od pobytu v sauně jste na čerstvém vzduchu, který pomáhá s okysličením a celkově vás povzbudí. Koupelí v horké vodě pod širým nebem navíc dochází i k uvolnění mysli a vyplavování hormonů štěstí. Koupání v dřevěném sudu tedy pomůže nejen k regeneraci organismu, ale také uvolnění napětí a stresu. Na závěr dodejme, že zimní koupání posiluje imunitu a pomůže vám eliminovat riziko nachlazení nebo chřipky.

Jak se voda v sudech ohřívá?

Aby se daly sudy užívat celoročně, jsou vybaveny zabudovanými nebo externími kamny. Pomocí dřeva pak vyhřejete sud na požadovanou teplotu a můžete se koupat i za velmi chladného počasí. Jak dlouho se voda ohřívá, záleží na velikosti sudu a také na vnitřní vložce. Pokud se však jedná o velký sud, může vytápění vody zabrat i šest hodin. Je proto třeba začít ohřívat vodu s dostatečným předstihem.

Jak správně udržovat sudy a vodu v nich?

Péče o sudy se liší podle typu, materiálu a četnosti užívání. Vždy pamatujte, že je třeba dbát na hygienu a předcházet množení plísní a bakterií.

Celodřevěný sud

Pokud se vydáte přírodní cestou a pořídíte si celodřevěný sud, odměnou vám bude ryze přírodní materiál, dostatek prostoru pro koupání a nezaměnitelná atmosféra. Problém však představuje samotná voda, která se kvůli dřevu nedá udržovat pomocí chemie. Pořiďte si proto filtraci a vodu v sudu pravidelně měňte. Při výměně sud vydrhněte kartáčem nebo vapkou. Dřevěný sud nikdy nenechávejte úplně vypuštěný. Mohlo by dojít k vysušení dřeva a ztrátě jeho důležitých vlastností.

  • Pro udržení lepší kvality vody sud po použití zavírejte
  • Choďte do vody osprchovaní
  • Na čištění používejte šetrné přípravky na dřevo nebo sůl
  • Vodu měňte zhruba po pěti použitích
  • Kontrolujte pH vody a její kvalitu

Nerezová, plastová nebo sklolaminátová vložka

Sudy s vnitřní vanou sice nabízejí méně prostoru, pro údržbu jsou však nenáročné. Vodu i sud můžete čistit běžnými prostředky, nemusíte se bát ztráty vlastností a pro napuštění spotřebujete menší množství vody. Dokonce i její ohřev zabere méně času. Pokud tedy netoužíte po ryze přírodním vzhledu a dřevu, pak je tato varianta vhodnou volbou. Její údržba se podobá údržbě klasického bazénu.

Koupací sud skvěle doplní chalupu. Zdroj: Canstockphoto

Životnost koupacích sudů

Životnost sudu se odvíjí od typu dřeva a jeho úpravy. Nejčastěji jsou sudy zhotoveny ze sibiřského modřínu nebo cedru, které garantují životnost okolo 20 let. Setkat se můžete také se smrkem nebo borovicí, které vypadají také skvěle, nicméně jejich životnost je kratší. Ze všeho nejlepší variantou je však teplem ošetřené dřevo (thermowood), které má nejen stabilní rozměry, ale také lépe odolává hnilobě, plísním, bobtnání, schnutí nebo houbám.

Co je lepší? Koupací sud nebo vířivka?

Pokud si chcete v zimě dopřát horkou venkovní lázeň, sudy jsou jasným favoritem. Jejich vzhled je přirozeně začlení do přírody a můžete je využívat celoročně. Pokud zvážíte variantu s masážními tryskami, pak vám sudy v létě nahradí chladivý bazén a v zimě vířivku.

Zdroj: Healthy Hot Tubs, Garden Patch

Fotogalerie:

 

Víme, kde mají největší výběr krbů a krbových kamen

 

 


You must be logged in to post a comment Login