Články
Chcete nemovitost v zahraničí? Víme, na co byste si měli dát pozor
Někdo touží po svém vlastním domku u moře, kde bude moct trávit svůj volný čas. Zatímco jiný bere koupi domu v zahraničí jako investiční příležitost. Tak či onak – je hned několik věcí, na které byste si měli při koupi nemovitosti v zahraničí dát pozor. A to nejen na výši daní.
Zájem Čechů o koupi nemovitostí v zahraničí roste dlouhodobě. Pokud chcete investovat své peníze do nemovitosti, ale ceny v Česku vám přijdou vysoké, můžete to zkusit v zahraničí. Mezi oblíbené destinace patří Španělsko, Itálie či Chorvatsko. Na co byste si však měli dát při nákupu pozor?
Co vás vyjde finančně nejlevněji?
Jak jsme již řekli, oblíbené destinace jsou například Itálie a Španělsko. Můžete si zde pořídit za relativně dobrou cenu nemovitost v horším stavu. Po opravách se ale její hodnota zvýší i několikanásobně. Protože jsou však rekonstrukce v zahraničí o něco složitější, než když rekonstruujete dům v Česku, kde na vše dohlížíte, můžete to zkusit jinak.
Alternativou k předraženým domům u moře mohou být například apartmány v Albánii. Ty jsou mnohem levnější, a to dokonce i v novostavbách. Tyto apartmány se nacházejí kousek od letiště, od moře, ale i od obchodů a restaurací.
Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření
Na jaká rizika si musíte dát pozor?
Investice v zahraničí má však i svá rizika. První z nich je jazyková bariéra, která může být nebezpečná hlavně u podpisu zavazujících dokumentů. I proto si smlouvu nechte přeložit profesionálem do češtiny.
Dále si nemovitost ověřte v registru, nezapomeňte zkontrolovat také stav nemovitosti a prohlédnout si sousedství. Informujte se o kulturních rozdílech v dané zemi. Důležité jsou informace o daních a poplatcích, které souvisejí s koupí nemovitosti v dané zemi.
Dejte si pozor na výběr vhodné země
V každé zemi funguje obchod s nemovitostmi trochu jinak. Nákup nemovitosti ovlivňují kulturní, ale i právní rozdíly. Pokud neznáte všechny tamní náležitosti, můžete být nepříjemně překvapeni. V Asii si sice můžete pořídit luxusní vilu, ale zápis do katastru nečekejte.
V Albánii zase můžete koupit dům, podepsat dokumenty u notáře – a až pak zjistit, že dům nemá stavební povolení nebo není zkolaudovaný. A ve Španělsku – tam pokud neobýváte apartmán déle než 6 měsíců, mohou se vám do něj nastěhovat squatteři.
Jak budete za nemovitost platit?
Při financování nemovitosti v zahraničí máte několik možností. Můžete platit v hotovosti, vzít si hypotéku v Česku, nebo si ji vzít v zahraničí. Nejjednodušší je platba v hotovosti, hodně lidí bere nákup nemovitosti jako investici, a proto si ve svém portfoliu danou částku vyčlení.
Na koupi domu si ale můžete i půjčit. Pokud budete mít českou hypotéku, budete muset mít v Česku nemovitost, kterou budete moct zastavit. Nebo si můžete půjčit v zahraničí, ale počítejte s tím, že vás budou jako cizince důkladně prověřovat.
Nezapomínejte na daně
Kromě samotného nákupu sledujte také daňové zákony daně země. Nebudeme zde vypisovat daně konkrétních států, protože by to vydalo na nekonečný seznam. Nezapomínejte však na to, že i když u nás byla daň z nabytí nemovitosti zrušena, tak hodně evropských zemí ji nadále vybírá.
Platit budete muset také daň z držení nemovitosti, která je v zahraničí vysoká. Pokud se rozhodnete v dané zemi také bydlet, může se vám život značně prodražit – a to například ve Španělsku. Jedny z nejlevnějších nemovitostí můžete najít v Bulharsku.
Zdroj: myalbania.cz, hypoindex.cz, penize.cz
You must be logged in to post a comment Login