Architektura a design
Chcete mít doma konečně ticho? Postavte příčky z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená
Každý z nás chce bydlet co nejpříjemněji – ve stavebnictví pojem komfortu mimo jiné souvisí s akustickými vlastnostmi bydlení, které jsou často při stavbě domů opomíjeny. Proč je ale třeba akustiku v domě řešit? A jak? Pomoci vám v tom mohou různé stavební materiály, jako jsou třeba akustické cihly Heluz AKU.
Potřebujete zvýšit akustický komfort ve vašem interiéru? Pak by se pro vás mohly stát řešením cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Tyto cihly jsou určeny především pro vytvoření zděných příček mezi jednotlivými pokoji v rodinných domech, ale i pro mezibytové příčky. Jedná se o kompaktní cihly složené ze dvou cihelných tvarovek spojených přes minerální vlnu bez dalších mechanických spojů. Nabízí praktické spojení jednoduchého provádění jednovrstvé konstrukce s výhodným chováním konstrukce dvojité, a to nejen z hlediska zvukové izolace, ale i pokud jde o vlastnosti tepelně-izolační.
Dosáhněte u vás doma maximálního ticha
Cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená jsou určeny pro stavbu nenosných konstrukcí, tedy dělicích stěn či příček. Jejich součástí je vložená minerální vlna, což zajistí vynikající zvukově izolační vlastnosti (vzduchová neprůzvučnost Rw = 57 dB). Významně je redukován i přenos konstrukčního hluku. Cihla nové generace nabízí i další skvělé užitné vlastnosti, a to zejména tepelně. Ty jsou při použití těchto cihel až dvakrát lepší než při použití běžných AKU cihel.
Zdivo z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená díky konstrukci tlumí zvuk přenášený vzduchem a brání i přenosu konstrukčního hluku
Stěny budou tenčí, nižší bude i plošná hmotnost
Pokud zvažujete stavbu kvalitních příček, jistě vás zajímají také vlastnosti tohoto zdicího bloku. Mezi ně patří zejména tloušťka stěny – v porovnání s tradičním řešením bude menší o celé 4 cm, bez povrchových úprav má „jen“ 210 mm. Použitím cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená šetříte zastavěnou plochu. Díky tomu budete mít v interiéru víc místa pro svůj život. Ačkoliv jsou příčky tenčí, zvuková izolace je kvalitnější – hmotnost stěn bude nižší, což se odráží také na statickém zatížení vodorovných konstrukcí. A třešnička na konec? Jednoduchá realizace.
Do bytu, rodinného domu, ale i kanceláře
Cihla HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená je využitelná v mnohých situacích. Kromě toho, že se jedná o ideální řešení pro stavbu příček v rodinných domech (můžete odhlučnit klidovou zónu od zóny společenské, ideální u ložnice či dětského pokoje – splachování na toaletě už vás po nocích rušit nebude stejně. Stejně jako vaše návštěva na zdánlivě nekonečné oslavě, právě sedící v obýváku), využijete ji také při stavbě penzionů, v bytových domech, ale i v kancelářských budovách.
Unikátní akustická cihla HELUZ je určena pro vnitřní příčky v rodinných domech i mezi byty
VÝHODY AKUSTICKÉ CIHLY HELUZ AKU KOMPAKT 21 BROUŠENÁ
- lepší akustické (zvukoizolační) vlastnosti, vzduchová neprůzvučnost Rw = 57 dB
- kompatibilita s broušenými bloky HELUZ pro obvodové stěny
- lepší tepelněizolační vlastnosti
- menší plošná hmotnost
- jednoduchá realizace
- úspora místa
- technické parametry tvarovky
11 kroků ke správnému zdění příčky z cihel HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená
Montáž stěny je velmi jednoduchá. Provádí se pomocí systémových materiálů. Je důležité, aby hotová stěna byla pružně oddělena od ostatních konstrukcí. Pro stavbu stěn se používá výhradně technologie zdění na PU tenkovrstvé lepidlo (HELUZ pěna) včetně systémového řešení konstrukčních detailů pro napojení na přiléhající konstrukce. Maximální výška stěny je omezena na 3,5 m. Stěny je možné realizovat při teplotách od -10 °C.
1. Asfaltový pás
Na podlahu se položí těžký asfaltový pás tloušťky minimálně 3,5 mm. Pás je širší než budoucí stěna přibližně o 50 mm na každou stranu od líce neomítnuté stěny proto, aby nedošlo k propojení omítky s podlahou.
2. Zakládací malta
Na asfaltový pás se nanese zakládací malta ve dvou pruzích cca 90 mm širokých.
3. Drážka
Mezi pruhy je mezera 30 40 mm, která odpovídá tloušťce minerální vlny v cihelných blocích HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená.
4. Minerální vlna s pěnou
Na ostění stávajících stěn se připevní tuhá minerální vlna tloušťky 20 mm a šířky cca 22 cm, a to např. pomocí PU pěny HELUZ.
5. První řada s pěnou
Vyzdí se první řada cihel. Zdivo se vyzdívá na systémovou PU pěnu HELUZ (černá kartuše). Nanáší se celkem dva pruhy pěny. Přířezy a malé mezery ve styčných spárách se vyplňují PU pěnou, ale pouze na šířku jedné cihelné tvarovky, nikoliv přes celou tloušťku stěny. Maximální mezera mezi přířezem a vatou na ostění stávající konstrukce je 10 mm.
6. Kotvy podlepené pěnou
Do každé druhé ložné spáry se použijí dvě nerezové kotvy podlepené pěnovou páskou pro připevnění ke stávajícím stěnám. Při vkládání kotev do ložné spáry je třeba cihelné tvarovky mírně zbrousit – vytvořit drážku pro kotvu, aby nedošlo k rozevření ložné spáry. Kotva se ke stávající stěně připevní pomocí hmoždinky popř. samořezným šroubem.
7. Vyzdění do stropu a vyplnění
Vyzdí se stěna až ke stropu. Mezi stropem a stěnou se ponechá mezera vysoká přibližně 20 mm. Spára mezi stropem a zdivem se vyplní protipožární PU pěnou TYTAN B1 (červeno-černá kartuše). Tloušťka spáry může být max. 20 mm.
8. Oříznutí vaty
Před omítáním se odstraní přesahující materiály. Ořízne se minerální vlna v ostění a PU pěna pod stropem.
9. Omítání
Celá stěna se kompletně omítne. Pro omítání je vhodné používat strojně nanášené omítky.
10. Proříznutí
Čerstvá omítka se prořízne zednickou lžící, špachtlí nebo nožem až na minerální vlnu v ostění a na PU pěnu pod stropem podél přiložené latě. Vznikne spára tl. 3-5 mm.
11 . Vyplnění
Vzniklá spára se vyplní systémovým protipožárním akrylovým tmelem TYTAN QSA 141. Čerstvý tmel se zapraví stěrkou. Po vyzrání omítek se stěna vymaluje.
Video montážní návod včetně typických konstrukčních detailů najdete zde:
Proč byste neměli zapomínat na kvalitní zvukovou izolaci?
Kvalitní zvuková izolace v domech je důležitá mimo jiné proto, že se jedná o místo, kde byste měli mít ideální podmínky na odpočinek. Jen se to někdy snadno říká, ale hůř provádí. Obzvlášť ve chvílích, kdy vás ruší děti ze svého dětského pokoje nebo partner z obýváku, kde má fotbal (v případě ženy skupinku kamarádek). Doma by vás neměly rušit zvuky z ulice, od sousedů, ale ani z vedlejších pokojů.
Dlouhodobé působení zvuku o 70 dB může mít negativní vliv na lidské zdraví. Pokud si neumíte představit, co za těmito zvuky stojí, jsou to:
- 70 dB: psaní na klávesnici, potlesk v sále, pračka.
- 75 dB: spláchnutí toalety, rychlovarná konvice.
- 80 dB: křik, vysavač, osobní auto v městském provozu.
Jaký vliv má neustálý zvuk na lidský organismus?
Ačkoliv si na některé zvuky můžete zdánlivě zvyknout, opak je pravdou. Věděli jste, že dlouhodobé vystavení organismu nadměrnému hluku může vést ke zdravotním problémům? Počínaje podrážděností, neschopností se soustředit, problémy se spánkem. Konče bolestí hlavy, problémy se srdcem či poruchami imunity.
Slyšíte v noci zvuky z vedlejších pokojů, neustále vás něco ruší ze spánku a jste neustále unavení a nevyspalí? Pak máte problémy s hlukem i vy. A právě kvalitní zděná příčka se může stát velmi jednoduchým řešením.
Před tím, než se pustíte do jakýchkoliv dalších kroků, měli byste vědět, co všechno má vliv na akustický komfort u vás doma:
- Vzduchovou a stavební neprůzvučnost ošetřují normy – vyčísluje se schopnost konstrukcí zachytit či přenést zvuk šířící se vzduchem. Veličina se udává v decibelech. Čím vyšší je hodnota, tím méně zvuku se přes konstrukci dostane do vedlejšího pokoje.
- Norma pro bydlení vyžaduje, aby stěny mezi pokoji nepropustily minimálně 53 dB. Jde o hraniční hodnotu – ta odpovídá hlasitosti běžného rozhovoru. A pokud jej uslyšíte přes stěnu dlouhodobě, určitě vám to za chvíli půjde na nervy.
- Kročejová neprůzvučnost – kvalitní izolace může snížit také kročejový hluk. Tedy hluk, který vzniká pádem předmětů na podlahu, přesouváním nábytku, chůzí.
VÍCE SE DOZVÍTE ZDE
You must be logged in to post a comment Login