Zahrada

Chcete, aby rostliny dříve kvetly a plodily? Předpěstujte si je!

Od   | 

Když pěstujeme zeleninu nebo květiny, chceme z nich mít užitek co nejdéle. Na to existuje jednoduchý návod – předpěstujte si je. Jenže předpěstovávání sazenic v interiéru (venku by v nočních mrazících umrzly), není zrovna pohodlné řešení. Je s tím celkem dost práce a sadba zabere hodně místa a také vyžaduje dost světla i tepla a samozřejmě i vaší pozornosti. Na druhou stranu stojí ale výsledek za to. Úrodu nebo kvetení takto můžete uspíšit třeba i o měsíc! Jak se do předpěstovávání pustit?

Začátkem března vysejte papriky, koncem března rajčata

Všechny druhy paprik (včetně chilli), které chcete pěstovat venku nebo ve skleníku, stačí vysít začátkem března nebo už v druhé polovině února. Rajčata rostou rychleji, těm stačí výsev koncem března. Semínka najdete v Lidl letáku vždy už od ledna a až do konce jara, proto je vždycky dost času na rozmyšlenou ohledně odrůdy rajčat nebo paprik. A výběr je opravdu bohatý.

Jak na samotný výsev?

Papriky a rajčata se vysévají přímo do substrátu, a to buď do jedné větší pěstební nádoby nebo zvlášť po dvou semínkách paprik nebo po jednom semínku rajčete do rašelinového sadbovače se substrátem nebo do rašelinové tablety (jiffu). 

Výhodou rašelinových nádobek, i když jsou dražší, je to, že až budete sazeničky přesazovat, můžete je dát do hlíny i s nádobkou. Díky tomu předejdete jejich poškození, ke kterému by mohlo dojít při vytahování z plastových sadbovačů.

Semínka vždy dávejte do dobře prolitého a hlavně kvalitního výsevního substrátu nebo do dobře nasáknuté rašeliny. Zamáčkněte je jen do takové hloubky, jaká je jejich velikost – tím zajistíte, že dobře vyklíčí.

Výsev překryjte fólií nebo víkem, abyste semínkům a klíčkům dopřáli lepší mikroklima. Ponechejte malé otvory pro větrání, což pro změnu zastaví případné plísně, které mohou sídlit ve výsevním substrátu.

Letničky se sejí v zimě i na jaře

Letniček je u nás k dispozici nepřeberné množství druhů a každá z nich roste jinak rychle. Některé proto sejeme už v lednu, jiné až počátkem dubna. Letničky s drobounkými semínky jen rozesejeme po povrchu řádně provlhčeného substrátu, poté semínka lehce přimáčkneme a postříkáme střičkou. Letničky s velkými semínky, mezi které patří například kapucínka, sadíme do substrátu strejným způsobem jako rajčata a papriky. Velká semínka vždy zatlačíme o něco hlouběji než semínka drobnější.

Pro předpěstování sazenic se hodí střička, jakou nabízí leták Jysk – využijete je i při péči o pokojové rostliny. Zalévání výsevu a později sadby totiž není nejlepší metoda jejího vlhčení. Semínka bychom tak mohli vyplavit, zatímco čerstvě naklíčené rostlinky zase snadno utopíme. Tou všemu se díky střičce můžeme vyhnout.

Duben přeje okurkám, cuketám a dýním

Jestliže chcete pěstovat okurky, dýně, ačokču, melouny, cukety, patizony a další zeleninu z čeledi tykvovitých, volte k jejich výsevu počátek dubna. Klíčí totiž rychle a rostou ještě rychleji, takže do doby, než přejdou poslední jarní mrazíky, budou připraveny k vysazení na zahradě a k brzkému plození.

Počítejte i s vydatnějším hnojením. Jde totiž o velkou zeleninu, která musí vytvořit spoustu biomasy. Třeba takové cukety z předpěstovaných sazenic můžete sklízet už počátkem června, zatímco při výsevu rovnou do záhonu, který se dělá až koncem dubna, si na první cuketě smlsnete až v červenci.


You must be logged in to post a comment Login