Zahrada
Cestičky v zahradě: Jak je vybudovat, aby ladily a byly pohodlné
Je to častý nešvar. Při stavbě domu se zpevní prostor od branky ke vchodu, maximálně ještě k parkovacímu místu nebo těsně okolo domu, a co bude dál, se nepřemýšlí ani po několika letech od stavby. Vy ale časem například přistavíte zahradní domek, založíte záhony, bazén. A budete potřebovat zahradní cestičky.
Vystopujte, kudy povedou
Vznikne totiž potřeba dostat se odněkud někam suchou nohou i v deštivém a blátivém dni. Nehledě na to, že trávník bude trpět. Dobrou radou je tedy nezaložit všechny cestičky ihned. Počkejte, kudy budete chodit. Neplánujte zbytečné „ozdobné“ zatáčky a vlny. Jednak se vám cesta bude velmi špatně svépomocí budovat, ještě hůře udržovat, pokud kolem ní musíte sekat, a jednak si stejně všichni budou ve finále zkracovat cestu přes trávu.
Vyberte materiál
Pro svépomocnou výstavbu cestiček doporučujeme dva materiály- štěrk v kombinaci se štěrkovými rošty, nebo betonové dlaždice, které existují v nespočtu variant a zdařile napodobí dřevo, cihly či kámen. Štěrk nebo jiný sypký materiál není vhodný na cestičku, kterou přicházíte ke vchodovým dveřím – nosili byste si materiál domů na botách. Nášlapné kameny v trávníku jsou vhodné pro cestičky, kterými nechodíte tak často a nepoužíváte je k přemisťování strojů a nářadí. Materiál je také třeba sladit s celkovým laděním zahrady. Do těch přírodních budete možná chtít volit spíše štěpku a podobné materiály. Mají nevýhodu, že se musí pravidelně doplňovat, ale práce s nimi je zdaleka nejsnazší. Oprašte matematiku a dobře počítejte, kolik budete potřebovat štěrku, písku i případně dlažby. Naplánujte také, kam materiál uložíte, aby vás to nezaskočilo a nemuseli jste si velkou vahou ničit trávník.
Buďte ekologičtí
Je to problém, který se stává čím dál palčivější. Přibývá zastavěných ploch a zabraňuje se tak efektivnímu vsaku vody. Víte ale, že existuje vsakovací eko dlažba? Nastudujte nabídku a dejte vodě na svém pozemku větší šanci. I vy budete mít prospěch z toho, že bez užitku neodteče do kanalizace, ale zavlaží vaši zahradu.
Jak na nové rozvody osvětlení aniž byste museli sekat do stěn a stropu?
Vše si vykolíkujte
Ať již budete vytvářet cestu pouze štěrkovou, nebo dokonce do štěrku svépomocí pokládat dlažbu, dobré vyměření a vykolíkování je základ. Neobejdete se bez výsuvného metru, pravítka, co nejdelší vodováhy, provázků a kolíků.
Maximálně si usnadněte práci
Nehrajte si na stavaře, pokud jím nejste, a využijte všechny existující zlepšováky. Štěrkové rošty a rohože způsobí, že se štěrk nerozleze všude po okolí, a možná se tak dokonce vyhnete obrubníkům usazovaným do betonu. Na pokládku dlažby svépomocí si pořiďte vibrační desku, je to skvělý pomocník. Je drahá, ale lze si ji půjčit. Vypůjčit si můžete i mini bagr, pokud by byl nutný hlubší podklad nebo byla cestička dlouhá. Možná budete potřebovat i řezačku kamene nebo lámací páku. Postup je třeba nastudovat dle konkrétního typu dlažby, ale každopádně nezapomeňte na sklon tam, kam chcete, aby odtékala voda, i na to, že pokud stavíte cestičku v trávníku, měli byste v případě, že budete používat obrubníky, volit takové, které se pokládají do stejné roviny s cestičkou, kvůli sekání. A pamatujte, že provázek a vodováha je základní pomůckou amatérského kutila, pokládajícího dlažbu.
Zdroj info: Naše zahrada, Kapitoly o zahradě, Stavby v zahradě
Fotogalerie:
Schovaný odsavač par: Který vybrat?
You must be logged in to post a comment Login