Zahrada
Červnové zahradničení: Nejlepší plodiny pro výsadbu s rychlou sklizní
Nemusíme zastavit pěstování užitečných rostlin po sklizni raných plodů ve své zahradě. Rostliny vás mohou zásobovat svými plody během celého vegetačního období. Navíc, některé plodiny můžete opět vysévat i během letních prázdnin, nejen v červnu. Týká se to rostlin s krátkým obdobím růstu nebo trvalých rostlin, které tak připravujeme pro následující sezónu, jako například mnohé byliny.
Krátkou dobu růstu má zejména listová zelenina, ale i některé druhy kořenové zeleniny. Mezi ty patří saláty, špenát, pekingské a čínské zelí, ředkvičky, kedlubny, salátová řepa, černý kořen, mangold a fazolky. Zelenina, která je bohatá na důležité látky jako vitaminy A, C, E, vlákninu, minerály a silice, by měla být součástí naší stravy po celou sezónu, pokud to je možné.
Salátové sklizně
Co se týče hlávkového salátu, může být podle odrůdy vyséván až do konce července (dozrává od září do října), ale i v srpnu. Existuje mnoho různých odrůd salátu, které lze vysadit až v průběhu sezóny. V každém případě salát vyséváme do spony 30 x 30 cm, vždy několik semen a když rostliny vyrostou, musíme svazky prořídnout. Někdo však sází salát jinak a není neobvyklé vysévat semena na menší plochu a následně prořezávat. Ale pozor na počet vysázených semen. Saláty sázejte raději častěji a postupně, jen tak dosáhnete průběžné sklizně. Každá dospělá rostlina zabírá velký prostor s průměrem desítek centimetrů.
Špenát, který nikdy nezklame
Špenát, který byl vysazen na začátku jara, lze sklízet v květnu, zatímco ten, který byl vysazen v srpnu, můžeme sklízet na podzim. Během vegetačního období špenát potřebuje 50 až 60 dní k dozrání. Když ho vysadíme na podzim, přežije zimu a můžeme ho sklízet již brzy na jaře. Špenát odolává chladu, preferuje humózní, alkalické půdy s dostatkem dusíku a potřebuje hojnou zálivku. Vyséváme špenát přímo do řad vzdálených od sebe 15 až 20 cm. Špenát je bohatý na vitamíny A, C, E, B1, B2 a K, a obsahuje mnoho minerálů.
Kde připraví a zrealizují projekt osvětlení?
Brukvovité rostliny
Mezi rostlinami z čeledi brukvovitých, které lze vysazovat v červnu a během letních měsíců, patří bílá a černá ředkev, kedlubny, ředkvičky a salátová řepa. Bílá ředkev, také známá jako japonská, vyžaduje humózní hlinitopísčitou půdu a dostatek vlhkosti. Její výsev je možný i v létě, jelikož nepotřebuje nadměrné teplo, a tudíž lze tuto rostlinu pěstovat i na podzim a v nadmořských výškách. Bílou ředkev vyséváme od července do srpna do shluků o rozměrech 50 x 30 cm. Jakmile sazenice vyklíčí, rozdělíme je na jednotlivé rostliny.
Zralé plody můžeme skladovat po celou zimu, přičemž nejlepší je konzumace ředkve v syrovém stavu (podobně jako u ředkviček). Černá ředkev má prakticky stejné požadavky na pěstování jako bílá, avšak v kulinářství se využívá díky své pikantní chuti, především jako doplněk k masovým jídlům, podobně jako křen. Kedlubny jsou extrémně náročné na zálivku a potřebují neustále mírně vlhkou půdu. V červenci vyséváme modře zbarvené odrůdy, na jaře odrůdy bílé (lze ještě i v červnu).
Bez cukety se letní hodování neobejdou
Cukety jsou jednou z nejjednodušších a nejvděčnějších plodin, které můžete zasadit v červnu. Rychle rostou a mohou produkovat velké množství plodů, což je činí vynikající volbou pro začínající i zkušené zahradníky. Jejich péče je relativně snadná a nevyžaduje mnoho zvláštních potřeb – jen dostatek slunce a dobře propustnou půdu. Jedním z klíčových aspektů při pěstování cuket je pravidelné sklízení. Cukety sklízejte, když dosáhnou délky asi 15-20 cm. Pokud je necháte růst příliš velké, mohou se stát vláknité a méně chutné. Pravidelné sklízení také podporuje produkci dalších plodů, takže se můžete těšit na hojnou úrodu po celé léto.
Zdroj info: Sazenička, Pěstujeme, Rady pro chytrého zahrádkáře
Který koupelnový radiátor vybrat a proč?
You must be logged in to post a comment Login