Technika v domácnosti
Centrální vysavač, ano nebo ne?
Centrální vysavač nevybíráme primárně podle měřitelných parametrů, tak jako tomu je u běžného vysavače. Rozhodnutí, kterému typu dát přednost, zpravidla záleží na vybavení, jakým je filtrace, doplňcích zvyšující komfort při používání a důležitým faktorem je i prostor, kde bude přístroj používán.
Než se pustíme do výčtu jednotlivých vymožeností, předkládáme několik výhod centrálního vysavače pro ty, kteří ještě nejsou pevně rozhodnuti. O typu tohoto vysavače uvažujeme při stavbě domu, protože pro jeho chod jsou zapotřebí zvláštní rozvody, které ústí mimo hlavní obytnou část. Zpravidla to bývá garáž. To přináší hned první výhodu, a to zejména pro alergiky, protože prach a nečistoty jsou vedené mimo dům, kde se vysátý odpad také schraňuje. Nádoba nebo sáček má oproti standardnímu vysavači mnohem větší objem, takže je není nutné tak často čistit a měnit. S umístěním hlavní jednotky souvisí i hlučnost přístroje, protože je tu i motor, takže nenarušuje klidné domácí prostředí. Hlučnost výrobku je uváděna cca 70dB mimo obytnou část. Pokud vás tyto argumenty nepřesvědčily, pak máme ještě jeden. Při vysávání totiž nemanipulujete s častokrát těžkým tělem vysavače, ale pouze s hadicí, která je lehká, a tak šetříte energii, třeba při výstupu do horního patra.
Výkon centrálního vysavače
Zvolte výkon vysavače s ohledem na velikost vysávané plochy. Větší nároky na výkon byste měli mít při větším počtu kobercových ploch, zejména pokud budete využívat turbokartáče pro jejich hluboké čištění. Vysoký příkon ale vždy neznamená vysoký výkon. Kvalitní centrální vysavač může být s nižším příkonem a menši spotřebou energie výkonnější. Můžete se setkat s údajem výkonu v AirWatt, což je údaj o síle, jakou jsou vysávány nečistoty a prach z podlahy.
Filtrace
Filtraci vysavače zajišťuje filtr s filtračním látkou. Kvalita filtrace je závislá na kvalitě filtrační látky, která může zachytit až 98,4% prachu. Využívány jsou buď filtrační vaky, nebo samočisticí filtr, ve kterém je závaží, které při vypnutí přístroje svou vahou „vyklepne“ prach z filtru. Některé vysavače vyšší třídy mají odvod mokrou cestou přímo do kanalizace.
Délka hadice a počet přípojek
Při návrhu rozvodů centrálního vysavače zvažte, kolik budete potřebovat přípojek pro hadici. Standardní délka hadice je 8 až 9 metrů. Není problém využít hadici dlouhou třeba 12 m, myslete však, že se delší hadice ve srovnání s kratší bude více zamotávat, bude trochu náročnější na manipulaci a uskladnění. Přípojky proto plánujte tak, aby byly vždy co nejlépe využity s ohledem na délku sací hadice a velikosti vysávané plochy. Pokud plánujete vysávat auto v garáži, která není součástí domu, myslete na další přípojku, aby hadice dosáhla lehce po celé délce vozu v místě, kde ho budete vysávat.
Při výběru si všímejte také materiálu a zpracování těla vysavače. Ocelové části budou odolnější a nebudou tolik náchylné k prasknutí či deformaci, jako plastové díly.
Záruka, servis a další služby
Sledujte pečlivě záruční podmínky. Někteří výrobci mohou nabízet dlouholetou záruku, která je však omezena různými podmínkami, například odborným projektem a instalací nebo záruka platí jen na konkrétní část vysavače. Důležitý je i dosah servisu, dostupnost náhradních dílů (a servisních techniků), pozáruční servis, doprava nebo odvoz porouchaného vysavače.
Přestože projekt centrálního vysavače můžete zvládnou sami, doporučujeme jej vždy konzultovat s odborníky. Pokud totiž na něco zapomenete, může být náprava náročná a vyhnete se nenávistným pohledům partnerky, která sleduje jak sekáte otvor pro další zásuvku v jejím pečlivě uklizeném domě.
Kombinovaný centrální vysavač
Pokud budete potřebovat vysávat i vodu například při čištění akvária, u bazénu či sauny využijete kombinovaného centrálního vysavače, jehož filtrace je mokrému sání uzpůsobena. Pozornost soustřeďte na systém, ve kterém by kombinace nečistot vody a prachu mohly ulpívat v sacím potrubí a pak se tu mohou množit plísně a bakterie.
Pořízení bazarového vysavače
Někteří prodejci nabízejí vysavače, které byli použité jako výstavní, předváděcí či náhradní, případně odřené nebo jemně poškozené manipulací ve skladu. Tyto přístroje před prodejem vyčistí, zkontrolují a poskytují na něj záruku. V takovém případě se domníváme, že může jít o rozumnou úsporu peněz. Nákup centrálního vysavače z druhé ruky naopak považujeme za mírně riskantní, protože není zcela jisté, jakými podmínkami motor vysavače prošel, zda nebyly porušeny podmínky případné dlouholeté záruky. Při výměně staršího modelu za novější nabízejí některé firmy vykoupení a náhradu za zvýhodněné ceny.
Naše tipy:
TIP č. 1
V nabídce Husky naleznete vysoce kvalitní celonerezovou štěrbinovou zásuvku Magic Sweep (od 1 990 Kč). Je vyrobená z masivní nerez oceli a k ní další nerezové doplňky. A nepřehlédněte vysavače pro mokré sání (cena od 35 633 Kč).
TIP č. 2
Allegrovac nabízí takzvaný „bezstarostný pozáruční servis“, který spočívá v bezplatném odvozu a dovozu vysavače a úhradě pouze náhradních dílů, jejichž ceník naleznete na webových stránkách. Cena bez příslušenství od 9 989 Kč. Zajímavá je i patentovaná bezúdržbová a samočisticí filtrace MicroFibre s níž nebude provoz stát ani o korunu navíc.
TIP č. 3
Společnost Newag uvedla na trh GarageVac, se kterým je úklid vozidla, garáže či dílny hračkou a zároveň má výhodu centrálního vysávání. Je dodáván s 12 metrovou hadicí, která se po úklidu stáhne na 2,5 m, a bohatým příslušenstvím. Cena od 3 967 Kč.
TIP č. 4
Firma BVC má sací jednotky o průměru výfuku 100 mm a tím i nižší hlučnost zdůvodnitelnou technicky, stejné množství vzduchu proudí potrubím, které má 4x větší plochu, proto může proudit pomaleji a pomalejší proudění je vždy tiché. Cena od 21 670 Kč. Nebo HEPA filtr na výfuku tř.13 , přefiltrovaný vzduch není nutno vypouštět na fasádu, ale je možno výfuk zaústit do technické místnosti nebo garáže. Výhoda je to zejména u pasivních domů, protože se zruší prostup fasádou a teplý vzduch z vysávání prochází přes rekuperační jednotku.
TIP č. 5
Centrální vysavače Globovac mají samostatné chlazení motoru, motory jsou vícestupňové a mají větší sání, delší životnost. Cena od 14 495 Kč.
TIP č. 6
Pokud si potrpíte na design a atypické řešení, můžete umístit centrální vysavač firmy Aertechnica třeba na balkon, protože má zvýšenou elektroochranu IP55 a snese třeba i slabý déšť. A pokud vysavač nechcete ani vidět, schovejte ho do zdi. Nebo si užijte zajímavý design s ovládacím LCD displejem. Cena od 26 400 Kč.
TIP č. 7
Výrobce Elekt Trends sází na osvědčenou klasiku s minimem elektroniky, která by se mohla porouchat a vysavače dodává se značkovým příslušenstvím Plastiflex. Nás nadchl malý model vhodný do bytu.
TIP č. 8
Pro vysávání popela z krbu nebo malého množství můžete využít nerezový separátor filtrem a přídavnou hadicí Beam Electrolux. Cena 1 839 Kč.
TIP č. 9
Pro ty, co mají na vysavač vysoké nároky, jsme vybrali model s elektronickým ovládáním s mikroprocesorem nebo automatickým vypnutím vysavače při opotřebení či poškození uhlíků motoru Drain Vac. Cena 82 159 Kč.
Zkušenost naší čtenářky Ireny Dudové
Jako jeden z argumentů pro pořízení centrálního vysavače je snazší manipulace. Není potřeba přenášet běžný a mnohdy těžký vysavač z místnosti do místo nebo dokonce do patra. Je však třeba manipulovat s relativně dlouhou hadicí, která se po použití musí uklidnit, tedy navinout zpět na místo. Z mé zkušenosti navíc nemá centrální vysavač takový výkon jako relativně běžný lux, který paralelně doma máme. Na vysátí velkých nečistot třeba v autě tento jeho výkon nestačil. Také se nedá přepínat intenzita sání, což například u kusových koberců vadí. Problém také nastane, když omylem vysajete něco, co jste neměli. Ponožku, hračku a podobně. Velmi snadno může dojít k ucpání a zaseknutí dané věci někde po cestě. Náprava už je potom značně složitá. Pokud tedy porovnáme vstupní investici a následné výhody, myslím, že se centrální vysavač nevyplatí.
Zkušenost naší čtenářky Lucie Voříškové
Mám doma centrální vysavač, ten nejjednodušší na suché sání, s klasickou 8 metrů dlouhou hadicí. Velice mi vyhovuje, že za sebou nemusím vláčet žádný motor a nosit ho do patra. Přesto, že ho používáme již 8. rok, nebyla třeba žádná údržba kromě občasné výměny filtrovacích sáčků. V našem modelu dokonce sáčky nejsou nutné, prý nevadí sání nečistot přímo do nádoby, ale připadá nám “čistší” tam ten sáček dávat. Měníme ho ani 2x do roka a to většinou proto, že se nám podaří vysát nějaký předmět, který potom ze sáčku lovíme. Kdybych mohla něco změnit, tak určitě hadici, která se navíjí přímo do zdi a má otočnou koncovku na obou stranách. Jinak jsem naprosto spokojena. Kuchyňskou štěrbinu využíváme sporadicky.
Připravila: Karolína Sornas, Foto: Beam, Husky, Allegrovac, Globovac
1 Komentář
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Vyžehlit a nezhroutit se aneb jak vybrat správnou žehličku a najít vhodné místo pro žehlení - HomeInCube