Zahrada

Čas zarýt v zemi. Jak zimovat jiřiny, gladioly a begonie.

Od   | 

Některé květiny by zimu nepřežily, ale zazimovat lze jejich cibule či hlízy. První na řadě jsou mečíky. Vyjměte je, jakmile nadzemní části zežloutnou. Jiřiny přicházejí na řadu s prvními mrazíky. Když je celá rostlina odumřelá, je už pozdě. Begonie mohou jít „spát“ až poslední, ale po přejití truhlíků mrazem musíte vyrýt a uskladnit i je.

Na vyjímání hlíz si vyberte v rámci možností co nejsušší počasí, aby neměly hlízy tendenci plesnivět. Všechny hlízy dobře očistěte, zastřihněte lodyhy cca na 10 cm  a uložte je, třeba v papírových sáčcích nebo dřevěných lískách s rašelinou na zimní stanoviště.

Gladioly musí ven, jakmile zežloutnou.

Mečíky jsou nejméně otužilé

Mečíkům bude nejlépe v suchu a s teplotami mezi pěti a osmi stupni; begonie nechte nejdříve proschnout i s truhlíkem, poté bez něj a nakonec uložte, snesou o něco vyšší teploty, až zhruba do 14 stupňů. Měly by ležet na rašelině, která bude jemně vlhká, nikoliv však mokrá.

Jiřinky vyrývejte opatrně, snadno se rozlamují.

Jiřiny mohou do ledničky

Jiřiny oproti tomu chtějí 6 až 10  a vysokou vlhkost okolo 70 procent. Lze je skladovat i v chladničce, každá hlíza musí být zabalena v potravinářské folii. Podobně to lze učinit i s begoniemi, ale je třeba více hlídat, zda neplesniví.

Begonie sice první mráz poničí, ale týká se to jen nadzemních částí rostliny.

Uskladněné hlízy je potřeba během zimy kontrolovat a vyhazovat ty napadené plísní, škůdci či chorobou. Pokud je napadených hlíz více, je možné se pokusit zakročit některým chemickým prostředkem. Preventivní moření či poprášení fungicidy lze u všech hlíz doporučit.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login