Zahrada
Čas na výsev opomíjených dvouletek: 3 druhy, které nesmí na zahradě chybět
Dvouletka je jedna ze tří kategorií rozdělení rostlin dle délky jejich životního cyklu. Jednoletky a trvalky jsou poměrně známé a samozřejmé, nicméně dvouletky bývají opomíjené. Dvouletky s sebou přináší mnoho výhod a využití pro zahrady. Zaplňte holá místa na zahradě právě prostřednictvím dvouletek. Mimo jiné jsou vhodné i pro takzvaně bezúdržbové zahrady. Nyní je ideální čas na jejich výsev.
Dvouletky odkazují na dlouhověkost rostliny. Jejich životní cyklus trvá 2 roky. Životní cyklus dvouleté rostliny začíná jako semeno, které později vytvářejí kořeny, stonky a listy. V první sezóně jejich růst vyústí v malou růžici listů blízko půdy. Příští rok, tj. během druhé sezóny, začnou růst, kvést a tvořit semena, což je brzy po odkvětu následováno smrtí celé rostliny. Během dlouhého období růstu se rostlina připravuje na bohaté kvetení, protože si šetří energii na vývoj složitých struktur květů, a také produkuje velké množství semen.
Kam pro látky, kterým nevadí déšť ani slunce?
Odolné dvouletky lze vysévat venku od konce jara do začátku léta. Právě přelom května a června je ideálním obdobím pro jejich výsev. Výjimkou je pomněnka, která roste velmi rychle a měla by se vysévat až v půlce léta. Pokud rostliny nasadí nějaká poupata v prvním roce, zaštípněte je, protože pokud jim umožníte vykvést, zmenší se jejich rozkvět ve druhém roce.
Dvouletky mají schopnost samovolného výsevu. Díky nashromážděné energii dokáží produkovat značné množství semen, které se zpravidla uchytí v blízkosti mateřské rostliny. Takto samovolně vyseté dvouletky poté stačí pouze přesadit a v dalším roce si užívat jejich bohatých květů. Dvouletky jsou tedy vhodné především pro bezúdržbové zahrady. Mimo jiné jimi můžete zaplnit místo po odkvetlých jarních cibulovinách. Zkrátka na zahradě mají široké využití, přesto bývají často opomíjené oproti letničkám.
Bujará divizna
Jedním z příkladů dvouletek je divizna. Tato dvouletá rostlina se historicky používala jako bylinná léčba proti kašli, nachlazení, bronchitidě a zánětu. Divizna se vyjímá svými velkými, chlupatými listy a vysokými stonky s květy. Vzhledem ke svému atraktivnímu vzhledu se často využívá právě pro svou okrasnou funkci na zahradách. Divizna může při květu dorůst až do výšky 3 metrů. Hybridní odrůdy divizny nejsou tak invazivní jako běžný typ. Jsou vhodnější pro pěstování na zahradách. Květy mohou mít bílou, žlutou či růžovou barvu, kterými nádherně doplní vaši rozkvetlou zahradu.
Pohádková sedmikráska
Sedmikrásky jsou oblíbenou volbou pro zahrádkáře, a to z dobrého důvodu. Světlé, veselé a téměř bezúdržbové květiny jsou snadno identifikovatelné, a jsou základem zahrad na chatách i klasických květinových záhonů. Sedmikrásky mají několik odrůd, které se liší v barvě i stavbě samotných květů. Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají i při nadměrném zadržování vody a otocích. Můžete je jíst čerstvé přímo ze zahrady, přidat do salátů, nebo nasypat na chléb s oblíbenou pomazánkou.
Symbolický hvozdík
Hvozdík zahradní neboli karafiát je okrasnou dvouletou rostlinou. Karafiáty pocházejí ze starověkého Řecka a jejich vědecké jméno Dianthus znamená „květina bohů“. Karafiáty se těší své oblibě i jako řezané květiny do kytic a váz. Na svých až 30 cm vysokých stoncích nese jednoduché poloplné nebo plné květy v růžové, bílé nebo tmavě červené barvě.
Zdroj info: Naše zahrada, Rozkvetlá zahrada, Trvalky v zahradě
Nezapomeňte na zahradní osvětlení
You must be logged in to post a comment Login