Zahrada
Čas pro výsadbu letniček je tady! Jak na barevná okna po celé léto?
Léto se blíží a s ním i výsadba květin pro letní období. Díky nim mohou okna i balkony hrát všemi barvami. Co všechno přichystat, jaké květiny pořídit a jak je vysadit, nebo kdy hnojit? Přinášíme rady, díky kterým budou vaše okna obdivovat všichni kolemjdoucí celé léto.
Kromě kvalitního substrátu je důležité se zaměřit také na správné truhlíky, hnojení, ale i samotné květiny. Do letních truhlíků vysazujeme především takové rostliny, které vyžadují přímé sluneční světlo, nebo alespoň polostín. Přímé slunce ocení především petúnie, surfínie, pelargonie, vitálky, afrikány, či gazánie. Okna, nebo balkony s minimem slunečních paprsků postačí například begóniím, nebo netýkavkám.
Zvolte ten správný substrát
Rozhodli jste se, jaké květiny do oken vysadíte? Pak se zaměřte na výběr správného substrátu, díky kterému budou květiny nádherné během celého léta. Každý druh květiny si zaslouží odlišný substrát, kterých je na trhu opravdu neuvěřitelné množství. Například surfinie, ale i petúnie potřebují substrát s vyšším množstvím železa, které zabrání předčasnému žloutnutí lístků. Begónie na stinném místě ocení pro změnu substrát, který obsahuje vyšší podíl rašeliny. Ideální je do zeminy přidat hnojivo, které se pomalu rozpouští, čímž uvolňuje veškeré potřebné živiny postupně.
Zaměřte se na truhlíky
Při výběru truhlíku je rozhodující velikost. Čím větší truhlík, tím lepší podmínky budou květinky mít, jelikož se do nich vejde více substrátu. Toužíte po bohatých převisech květin plné barev? Pak zvolte co největší truhlík můžete. Velkou roli hraje i barva samotného truhlíku. Černý, nebo tmavě hnědý truhlík se bude na sluníčku přehřívat, což se nebude líbit kořenům květin. Raději volte světle hnědou, cihlovou barvu, nebo béžovou. Na druhou stranu se vyvarujte bílé barvy, která na přímém slunci zežloutne a moc parády neudělá. Zároveň se snažte barvu truhlíků sjednotit s okolním prostorem, aby ve finále nepůsobily rušivě. Pokud máte možnost, sáhněte po samozavlažovacích truhlících, díky kterým se nebudete muset starat o zálivku tak často jako u klasických truhlíků. Starají se o nepřetržité zavlažování, a udržují tak rostlinám dostatečnou vláhu a vlhkost.
Výsadba květin
Jakmile máme po ruce správný substrát, květiny i truhlíky, je na čase začít s výsadbou. Do truhlíku můžeme zvolit jeden druh, ale také kombinovat více rostlin s různými barvami. Převislé vždy zasaďte na vzdálenější stranu od oken, aby rostly směrem ven. Rostliny, které rostou směrem nahoru vysaďte dozadu, blíže k oknům. Při výsadbě dbejte na takovou hloubku, v jaké byly v květináči při příchodu domů. Ze začátku na dno truhlíku nasypeme silnější vrstvu zeminy, na který si rozmístíme rostlinky a obsypeme je substrátem. Důležité je nechat pod vrchním okrajem alespoň 2-3 centimetry volného místa tak, abychom květiny mohli bez problémů zalévat. Po výsadbě horní vrstvu zeminy pořádně zmáčkněte, protože jinak by mohla mít tendenci při první zálivce slehnout.
Hnojení a zálivka letniček
Některé substráty obsahují hnojivo až na 6 týdnů, jiné pouze na dva. Po uplynutí této doby je vhodné si zakoupit speciální hnojivo, díky kterému se bude letničkám dařit. Ze začátku používáme takové hnojivo, které podporuje především růst květin a v zahradnictví nese název START. Poté přecházíme na hnojivo které najdeme pod označením PLOD A KVĚT, který již podporuje kvetení. Hnojivo by se mělo přidávat ke každé zálivce během celého růstu, i kvetení.
Zálivku letniček je nutné uzpůsobit počasí. Pokud je chladno a deštivo, měli bychom zálivku co nejvíce omezit. Pokud je naopak horko a sucho, je nutné zálivce věnovat zvláštní péči, aby květiny neuschly a nezačaly opadávat. Rostliny můžeme také během potřeby zkracovat a tvarovat.
Fotogalerie:
Kulatý mop, se kterým dobře vytřete i všechny rohy
You must be logged in to post a comment Login