Zahrada

Je čas na výsadbu dvouletek. Vybrali jsme ty nejhezčí.

Od   | 

Konec června a celý červenec je správná doba, kdy se vysazují dvouleté rostliny, aby příští rok na jaře bohatě vykvetly. Některé z nich nabízí bonus v podobě rozmnožování samovýsevem. Vyšší dvouletky se skvěle hodí k řezu.

Nejznámějšími dvouletky  na našich zahradách představují hvozdíky, macešky, pomněnky, chejry a sedmikrásky. Vhodnými měsíci pro jejich výsev jsou podle konkrétního druhu a kultivaru červen a červenec. Pokud nám stačí menší množství sazenic, můžeme sázet do výsevného záhonu, kde se později pouze vyjednotí, případně přesadí na konečné stanoviště, a vyhnout se přepichování. Pokud chceme sázet na podzim větší množství, bude lepší vysít do truhlíku a poctivě přepichovat. Výhodně sázet lze i do pařeniště.

Červenec je ideální doba na výsev pomněnek a jiných dvouletek. Zdroj: Can Stock Photo

Dvouletky mají rádi vylehčenou zeminu s přídavkem písku a rašeliny. Pořádně ji tedy před výsevem prokypřete, promíchejte s obojím a řádně zalijte. Sázejte do hloubky mezi půl centimetrem a třemi centimetry dle návodu na obalu semen. Čím větší semínka jsou, tím patří hlouběji. Nesázejte příliš hustě. Pokud jsou zrovna velká vedra, záhon zastiňte. V září potom můžete sazeničky přesadit na konečné zamýšlené místo. To by mělo být na slunci nebo v polostínu, ne však na extrémně horkém a suchém místě.

Některé z dvouletek vykvetou ještě v témže roce, jako například macešky.  Zbytek vykvete další rok v létě. Dobu jejich kvetení prodloužíte odstraňováním odkvetlých květů. Některé z nich vydrží ještě další rok, i když slabší.

Pojďme si ještě jednotlivé druhy blíže představit. Chejru vonnému se přezdívá zimní fiala. Kultivary jsou různě vysoké, od zhruba 25 do 75 centimetrů, a už v dubnu vás potěší omamnou vůní a krásnými teplými barvami. Pokud ho na zimu řádně zakryjete, může dokonce přežít i více let; postupně potom dřevnatí.

Chejry nádherně voní po medu.

Macešku zahradní naše babičky chápaly jako vhodnou maximálně na hřbitov, ale naštěstí dnes už podobný předsudek neplatí a macešky rozličných barev zdobí truhlíky i záhony. Vysévat je výhodné v červenci, a pokud hrozí chladnější noci, je ještě vhodné výsev přikrýt například fólií, protože vzcházející rostlinky nesnesou pokles teploty pod 15 stupňů. V srpnu mladé rostliny rozsaďte nebo umístěte do truhlíků. V září patří na konečné stanoviště. Nezapomeňte vydatně zalévat.

Macešky už dávno nepatří jen na hřbitov.

Hvozdík bradatý vysejeme řídce přímo do záhonu počátkem července. Můžeme si vyrat mezi kultivary bílými, růžovými, šarlatovými či tmavě červenými. Dorůstá výšky třiceti až padesáti centimetrů. Přesazujeme v srpnu a září na konečné stanoviště. Na zimu chráníme před holomrazy.

Hvozdíky krásně rozzáří záhony, hodí se k řezu. Zdroj: Can Stock Photo

Krásně barevné šlechtěné kultivary sedmikrásek vyséváme koncem června. Vydrží nám i déle než jednu sezonu, pokud nám ji nesežerou slimáci, kteří ji milují, ale květy se budou postupně zmenšovat a více přibližovat klasickým sedmikráskám.

Šlechtěné kultivary sedmikrásek mají nádherné barvy

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login