Zahrada
Čas pivoněk: Tajné tipy, aby více kvetly
Najdou se skoro na každé zahrádce a spolu s růžemi jsou nekorunovanými královnami června. Nádherně voní a mezi odrůdami si vybere i ten nejnáročnější. Jejich kvetení lze podpořit několika „fígly“.
Nikdy nepřesazovat
Pivoňky nesnáší přesazování natolik, že po něm přestávají kvést na několik let a starší, košatější rostlinu přesazení někdy i zahubí. Pokud si tedy odkopnete od někoho trs, počítejte s tím, že potrvá tři roky, než pokvete. Vybírejte jim tedy stanoviště pečlivě.
Zasadit za vítr
Vyberte slunné místo v závětří, které poskytne této velké rostlině prostor k růzrůstání. Vítr nemá ráda, láme křehké květy, a tak rostlina na větru tvoří „preventivně“ květy menší, neduživější a celkově je slabá.
Drenážní vrstva do jámy
Až budete kopat jámu na výsadbu, nechte jí několik dnů sesednout, aby sedání půdy netáhlo rostlinu níž; pak do ní nasypte štěrk a výživný zahradní substrát, a opět nechte několik dní, pak teprve sázejte.
Správná hloubka výsadby
Pokud pivoňka málo kvete, někdy bývá sázená moc hluboko a s tím už nic neuděláte, dejte prosto pozor už při výsadbě a saďte ji cca 3-5 cm. Jedinou výjimkou, které se sází hlouběji, jsou roubované dřevité druhy. Tam místo roubu patří 10–15 cm hluboko.
Hnojte
Pivoňky se nehnojí, říkala možná vaše babička. Ale když po odkvětu dopřejete rostlině kvalitní kompost, příští rok vás překvapí vyšší násadou květů.
Nejsou nemocné?
Pokud vadnou listy, ač má rostlina dost vláhy, může za to patrně houbová choroba. Použijte postřik proti houbám a na podzim zklividujte suché listí. Škůdci pivoněk jsou i mšice. Nenechte rostlinu trpět a zlikviduje je.
Jak na řez?
Pokud pivoňky vysadíte do řady blízko sebe, např. půl metru, budou růst vzpřímeněji a budou vhodnější k řezu. Nikdy naráz neořežte více než třetinu květů, pro rostlinu by to byl moc velký šok.
Fotogalerie:
Tipy pro správné osvětlení domova
You must be logged in to post a comment Login