Inspirace
Čaj – nápoj, který nestárne. Který druh pít pro zdraví a který pro povzbuzení?
První písemné zmínky o čaji jsou staré dva tisíce let, nápoj z lístků čajového keře je však v různých souvislostech zmiňován už o tisíciletí dříve. O vzniku čaje existuje množství legend, s jistotou se však ani neví, odkud vlastně čaj pochází — z Číny, Barmy, Indie, Japonska?
Badatelé se většinou shodují, že pravlastí čaje je Čína, kde se čaj považoval za lék. Ostatně i pojmenování pochází z Číny — „čcha“ nebo „te“. Ať tak či onak, čaj byl tak důležitý, že se jím mohly v Číně v 5. století platit daně. Dodnes je nejrozšířenějším nápojem na světě.
Smaragd mezi nápoji
Ne neprávem se říká, že čaj je smaragdem mezi nápoji. Ve Velké Británii či na Novém Zélandu se pije nejčastěji, u nás prozatím hraje prim káva. Čaj jí ale začíná vážně konkurovat a většina jeho milovníků se těší vzrůstajícímu počtu čajoven a bohatou nabídkou specializovaných obchodů.
Jak se v čaji orientovat, abychom si pochutnali, případně nám tento nápoj také pomohl vyléčit neduhy, které nás trápí? Rozeznáváme několik základních druhů (vynecháme-li instantní čaje, které si pro své složení ani tento název nezaslouží, obsahují totiž převážně jen cukry a chemická barviva). Nejrozšířenější je patrně černý čaj, který vzniká fermentací čajových lístků (je stahující, aromatický a poměrně ostrý). Dále je to žlutozelený čaj známý pod názvem oolong. Je polofermentovaný a vyniká intenzivní vůní a svěží chutí. Známe také bílý čaj, který se chutí a vůní nejvíc podobá čerstvému čaji a většinou se používá v malém množství k vylepšení černých čajů. Jako poslední uveďme nejzajímavější druh – zelený čaj.
Zelený čaj
Pro uživatele je významný, protože nejen účinně povzbuzuje organismus, ale současně má i léčebné účinky. V čaji je nižší obsah kofeinu a taninů a velké množství polyfenolů. Ty ovlivňují propustnost a pružnost kapilár, mají vliv na vysoký krevní tlak a snižují hladinu krevního cukru. Zelený čaj obsahuje také látky bránící tvorbě zubního kazu, onemocnění dásní, snižuje hladinu cholesterolu a přispívá k ochraně organismu před zhoubnými nádory. Příznivě působí také proti bakteriím a virům, za dokázané se mají jeho protialergické účinky.
Zelený čaj neprochází fermentací. Vyrábí se z čajových lístků, které se po zavadnutí prudce suší (v Číně) nebo napařují (v Japonsku). Má zvláštní chuť, která je na jazyku trpčí a slabě svíravá. Nejrozšířenější a nejoblíbenější je zelený čaj v Číně a Japonsku, stává se však stále častěji vyhledávanějším na celém světě. Mezi nejznámější zelené čaje patří Ču-čcha (perlový čaj), za nejlepší je pak považován čaj „dračí studny“, Lung-ťing.
Rituál, který přetrvává
Čaj je skutečně královský nápoj, což věděli už staří čínští učenci, kteří ho opěvovali jako vpravdě božský nápoj. Jeho příprava i pití byly, jsou a vždycky budou doprovázeny rituálem, který se mění podle země, kde se zrovna konzumuje. Úplně první čaje se připravovaly z lístků slisovaných do placky, cihličky nebo destičky, které se vhodily do vroucí vody a povařily společně s dalšími přísadami (cibulí, kořením, pomerančovou kůrou apod.). Vzniklý nápoj však připomínal spíš polévku. Později se zpracování pozměnilo, placky se opražily nad dřevěným uhlím a rozetřely na jemný prášek, který se povařil ve vodě. Tak vznikl nápoj, který se už podobal dnešnímu čaji.
Až v době vlády dynastie Ming (1368—1644), která měla velký vliv na rozvoj jeho pěstování, se zrodil nový způsob přípravy čaje – sušené čajové lístky se spařily horkou vodou a vzniklý nálev se pil. Tento způsob přetrval až do dnešní doby, výjimkou je Japonsko, kde se odpradávna čajové lístky mlely na jemný prášek a bambusovou metličkou ušlehaly s vodou.
Ať už tento skvělý nápoj připravíme jakýmkoliv způsobem, vždy bychom měli čaj podávat v porcelánových nebo keramických nádobkách.
Zásady přípravy černého čaje:
Čaj nikdy nevaříme, ale spařujeme
K přípravě používáme kvalitní vodu
Vodu vaříme v nerezové, smaltované nebo skleněné čajové konvici
Čaj spařujeme v tenkostěnné porcelánové nebo skleněné nádobě
Připravený čaj zalijeme vodou, kterou necháme vařit 10 až 60 sekund (kvůli obsaženému chloru)
Spařujeme 3 až 5 minut podle druhu čaje. Krátké louhování (1 až 2,5 min) uvolňuje pouze kofein povzbuzující nervovou soustavu
Před podáváním čaj v konvici promícháme
Hotový čaj už nikdy neohříváme
Zásady přípravy zeleného čaje:
Do konvice nasypeme potřebné množství čaje
Dáme vařit kvalitní vodu do nerezové, smaltované či skleněné čajové konvice
Zalijeme horkou vodou, podle druhu čaje má mít 60 až 95 °C. Znamená to, že po varu počkáme přibližně 1 minutu, kdy voda dosáhne 90 °C, po 3 až 4 minutách pak má voda okolo 60 až 70 °C
Zelený čaj se nespařuje
Čaj necháme v konvici louhovat. Dobu určuje druh
Použité čajové lístky můžeme znovu přelít horkou vodou, kvalitní čaje dokonce až třikrát
Jiný kraj, jiný mrav
Ve staré Číně se čajové lístky žvýkaly jako prostředek proti únavě.
V Thajsku se čerstvě natrhané čajové lístky uvaří v páře, pak se vloží do dutých bambusových holí, v nichž se lisují a nechávají do určité míry kvasit. Po 8 dnech se 3 nebo 4 listy mírně osolí a stočí do pevné kuličky. Ta se vloží do úst a pomalu se vysává.
Pro přípravu mongolského čaje se používá zelený čaj, mléko, máslo, ječná mouka a sůl. Připravený nápoj připomíná polévku.
V Tibetu se do silného čaje přidává rozpuštěné máslo z mléka jaků, osolí se a horká směs se šlehá ve speciální nádobě.
You must be logged in to post a comment Login