Návštěvy bytů
Byt žádných troškařů, moderní a promyšlený
Sehnat kohokoliv před velikonočními prázdninami byť jen napůl hodiny je takřka nereálné. O to víc, když designérka Radka Faltusová dělá jednu krásnou realizaci interiéru za druhou a k tomu má dvě malé děti. Udělaly jsme tedy rozhovor přes e-mail. Vůbec to nevadí. Ostatně záběry z nového domova čtyřčlenné rodiny mluví samy za sebe.
Jak je byt velký a kdo v něm bydlí?
Mezonetový byt je 4+kk, je zde jídelna s rozlohou 160 m2 a dvě velké terasy. Bydlí tu pracovně vytížení rodiče a dvě dospívající děti. Dům byl kolaudován v roce 1998 a kvalita provedení stavby a vybavení interiéru v porovnání s místem, lokalitou a cenou nemovitosti byla na té nejnižší úrovni.
Prostory jste rekonstruovali?
Ke stavebním úpravám v bytě došlo. Například jsme snížili počet toalet ze tří na dvě. Eliminovali jsme dva vstupy do malé kuchyně. Stačí přece jeden. Zásadně jsme rozšířili vstupní úložné prostory.
Jaké měli klienti nároky?
Chtěli vytvořit esteticky a prakticky dokonalé bydlení. Srdcem bytu je designově vyvážená společná obývaná část, kterou tvoří obývací pokoj a jídelna. Jednoznačně preferovali dostatek úložného prostoru. V rámci možností chtěli vytvořit i soukromí pro ně i dospívající děti. Už samotným výběrem lokality a typem bytu mi naznačili, že stojí o kvalitní materiály, nespokojí se s kompromisy a jsou do určité míry připraveni do bytu také investovat. Nerada bych však vzbudila dojem, že klient vybíral stylem„co je nejdražší, to je nejlepší“. Klienti byli informovaní, požadovali ode mne vysvětlení a porovnávání kvality a ceny, nespokojili se s jednou variantou, ale zároveň chtěli vidět možnosti. V dobrém slova smyslu „žádní troškaři“.
Jak jste k zařízení přistupovala? Proč taková barevnost?
Charakteristické pro tento byt je bílé lakované schodiště se skleněným zábradlím. Tuto možnost jsem klientům předložila jako jeden z návrhů. Byla to zároveň varianta s největším nápadem a já jsem velmi ráda, že se pro ni majitelé rozhodli. K silné individualitě schodiště jsem chtěla vybrat dostatečně silného barevného partnera tak, aby kontrast nebyl bojovný a tvrdý, ale rozvíjející a barevný. Vybírali jsme poctivě, ladili jsme ke kuchyni, ke dřevu podlahy, ke všem materiálům. Majitelé jsou v tomto smyslu velmi vnímaví a i já osobně kladu zásadní důraz na práci s barvami. Podle mého názoru je pro interiér zásadní uchopení dispozic a barevnosti. Pokud toto není v souladu, může se architekt i klient stavět na hlavu, a pořád tomu bude něco chybět. Samozřejmě vnímání prostoru je silně individuální záležitostí. Jedná se mi vždy o vyvážení kompozice a barevnosti jako na obraze.
Nábytek je na míru?
Ano, nábytek je na míru. Jednoduše jsme si z typové nabídky nevybrali. Poměr kvalita-design-cena nebyly v souladu s požadavky klienta. Zároveň zase až tak nebylo nutné podřizovat vybavení například šikminám nebo nestandardním výškám. Typová nabídka však prostě a jednoduše neodpovídala idee návrhu. Na atypickém nábytku pracovala firma INPRO CZ, která vytvořila zařízení od předsíně až po koupelnu, tedy včetně lakované kuchyně i dýhovaného nábytku v obývacím pokoji.
Je tu také mnoho svítidel
V zásadě je možné rozdělit osvětlení na hlavní stropní, náladové na stěnách, kombinované se stojacími lampami. Dbali jsme na umístění světel u lůžka a osvětlení ze správné strany u pracovních stolů a v kuchyni.
Odkud jsou talíře, které zdobí interiér?
Barevné talířky jsou z cest a majitelé si je přinesli z původního bydlení. I když váhali. Je to velmi osobní a je skvělé, že se nakonec rozhodli talířky v interiéru použít. Přiznám se, že poté, co se o nich paní majitelka zmínila, jsem neváhala ani minutu. A myslím, že jsme je v interiéru umístili tak, že tam zkrátka patří.
Byla nějaká věc nebo detail, se kterým jste „zápasili“?
Spíš jsme „bojovali“ o některé řemeslné detaily. O rovné spáry, o přesné rozmístění zásuvek, o skryté technické detaily apod. Kdo někdy stavěl, nebo rekonstruoval, tak ví, že tyto detaily dokáží zničit celý interier.
Jak moc vám majitelé nechali volnou ruku?
Rozhodně jsem neměla „volnou“ ruku, ale měla jsem dostatek informací od osvíceného klienta-partnera.
Je něco, co byste udělala jinak? (nebo majitelé…např. do něčeho nechtěli investovat peníze a teď je to mrzí)
Já ani klienti bychom žádné věci neměnili. Tady to prostě klaplo.
Fotogalerie:
Foto: Inpro CZ, Kontakt: designérka Radka Faltusová, tel.: 603 793 698, INPRO CZ (výroba atypického nábytku), Kozák Bath & Interior (zařízení koupelen), Ateh (osvětlení), Genaralcompact (schodiště)
You must be logged in to post a comment Login