Návštěvy bytů

Byt bez pravých úhlů byl pro architekty výzvou: Dopadla na jedničku

Od   | 

Zařídit interiér, kde pravý úhel téměř nenajdete, může být výzva, ale také příležitost vytvořit něco zcela jedinečného. Tento úkol s přehledem zvládli architekti Ing. arch. Pavel Lejdar a Ing. arch. Silvie Zoubková ze studia Artikul architekti. Jejich projekt přeměny nárožního bytu v historickém činžovním domě v pražských Holešovicích dokazuje, že i nepravidelné prostory mohou být inspirativní a funkční.

Původní dispozice bytu byla vcelku nešťastná. Místnostmi byly průchozí, prostor zbytečně nevyužitý a celek neodpovídal moderním požadavkům na bydlení. Byt navíc postrádal historické prvky, které by stálo za to zachovat – výjimkou byly pouze některé dveře s původním kováním či parketová podlaha. Nový majitel si přál vytvořit moderní městské bydlení pro dva s možností práce z domova. Architekti se s původní dispozicí bytu vůbec nepárali a odstranili všechny nenosné příčky. Tím vytvořili křivolaký otevřený prostor ohraničený obvodovými stěnami. Bylo potřeba nejen efektivně využít každý centimetr prostoru vzhledem k menší výměře a nutnosti uložit potřebné věci pro pár, ale také se vypořádat s jeho nepravidelnými úhly. Výsledkem byla zcela nová dispozice bytu o velikosti 3+kk.

Křivolaká chodba může být nevýhodou – a nebo právě pozitivem, jako v tomto případě. Zdroj: Artikul architekti

Vše propojuje chodba

Srdce nového interiéru tvoří hlavní obytná místnost s kuchyní, která má okna a výhled hned na dvě strany. Do této místnosti se vstupuje nepravidelnou chodbou, která je jedním z klíčových prvků celého návrhu. Chodba nejen propojuje jednotlivé místnosti, ale díky designu působí jako samostatný estetický prvek. Nejvýraznějším prvkem interiéru je lomená nábytková stěna, která prochází z jedné strany bytu do druhé. Tento originální kus nábytku, vyrobený z bělených MDF desek, má mnoho funkcí. Skrývá úložné prostory, rozvody audiovizuální techniky, a dokonce i skryté dveře vedoucí do ložnice a pracovny. Nábytková stěna nejen řeší problém s úložnými prostory, ale také přidává interiéru moderní a čistý vzhled. Sjednocujícím prvkem je překrásná parketová dubová podlaha, která stačila jen mírně zrenovovat a je šperkem a pokladem interiéru.

 

Originální stěrky: Které vybrat a kam pro ně?

 

Původní dveře zůstaly

Kromě lomené stěny se v interiéru nachází další prvky, které jen tak nepřehlédnete. Mezi ložnicí a šatnou byla navržena dýhovaná nábytková stěna, která prostor opticky odděluje a je velmi praktická. Kuchyňská linka v minimalistickém stylu a matně bílém provedení působí čistě a nenápadně, čímž přirozeně zapadá do celkového konceptu bytu. Zároveň je ale dostatečně velkorysá a dá se v ní zvládnout i velmi náročné vaření, protože obsahuje vše potřebné i dostatek pracovní plochy. Nenarušuje přitom vzdušnost a světlost interiéru, který nepostrádá moderní prvky, ale zároveň respektuje historii domu a lokality. Dubová podlaha, dřevěná okna, fabiony a nové žebrované radiátory připomínají tradiční atmosféru starých činžovních domů. Původní dveře byly repasovány a doplněny výraznějšími kousky nábytku z bazaru, které dodávají bytu osobitý styl.

Dýhovaná stěna za postelí slouží i jako úložný prvek. Zdroj: Artikul architekti

Nepravidelný prostor nebyl překážkou

Architekti se u tohoto projektu dokázali velmi šikovně vypořádat s výzvami, který nepravidelný prostor a starší interiér přinesl, a přetvořili je ve výhodu. Vzniklo tak moderní městské bydlení, které zároveň respektuje genia loci a nejde zcela proti duchu staršího činžovního domu.  Projekt je přihlášen do prestižní soutěže CZECH INTERIOR AWARD 2024, která každoročně představuje více než dvě stovky inspirativních návrhů z celé České republiky. Pokud hledáte další inspiraci pro vlastní bydlení, stojí za to navštívit oficiální stránky soutěže na www.interioraward.cz, kde naleznete nejen tento, ale i mnoho dalších výjimečných projektů.

Zdroj info: Artikul architekti

Fotogalerie:

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Home In Cube (@homeincube_cz)


You must be logged in to post a comment Login