Zahrada

Bylinková zahrádka i přes zimu: Zvolte vhodné rostliny a uchovejte svou bylinkovou úrodu

Od   | 

Pěstování bylinek na zahradě je skvělý a snadný způsob, jak přinést do vaření čerstvé chutě. Také se jedná o nejoblíbenější a nejčastější rostliny pro užitkové pěstování. Mnoho častých zahradních bylinek však pochází z teplejších krajin. To znamená, že vaše bylinková zahrádka v chladném klimatu může být vážně zasažena mrazem a sněhem. Naštěstí existuje spousta bylinek, které mrazu odolají, a také způsobů, jak ochránit ty, kterým vadí. Zjistěte více tipů na péči o bylinky v chladném podnebí.

Máta ulevuje od bolesti hlavy, ale i od kašle nebo bolesti v krku. Zdroj: Pixabay

Správný výběr je klíčový pro úspěch

Péče o bylinky v chladném podnebí obvykle znamená výběr správných rostlin. Některým bylinkám se v chladném podnebí daří mnohem lépe. Byliny, které přežijí zimu s větší pravděpodobností úspěchu než jiné, zvláště pokud jsou schopny přezimovat s dobrou souvislou sněhovou pokrývkou, zahrnují následující – máta, pažitka, tymián, oregano, šalvěj, petržel, šťovík a estragon.

Šalvěj má blahodárné účinky na dýchací cesty. Zdroj: Pixabay

Některé rostliny rostou i přes chladnější měsíce bez ohledu na to, zda jsou venku mrazy. Máta, petržel a rozmarýn jsou odolné rostliny, které přežijí i ve sněhu. Chladné počasí však omezí jejich růst, proto byste měli omezit sklizeň. Pokud si z ní vezmete příliš mnoho, rostlina může zemřít. Ujistěte se, že vaše květináče mají dobrou drenáž – podmáčené kořeny hnijí a odumírají. Pokud to je možné, přesuňte bylinkové květináče na chráněné místo.

Elegantní i kvalitní tlačítka ovládání WC

 

Byliny jako bobkový list, šalvěj a tymián jsou dostatečně odolné, aby přečkaly zimu venku, ale neporostou. Pokud z nich chcete sklízet, chraňte je před nejchladnějším počasím. Rostliny můžete přemístit do studené místnosti nebo nevytápěného skleníku či zimní zahrady. Pokud chcete, vykopejte rostliny ze záhonu a přemístěte je do květináčů, které lze přes zimu uchovávat u slunného okna. To ochrání rostlinky a poskytne vám čerstvé bylinky na vaření po celý rok. U méně zimovzdorných bylinek se totiž doporučuje celoroční pěstování v nádobách.

V mírnějších dnech je rozhodně vyvětrejte na čerstvém vzduchu. Tyto rostliny můžete také uchovat venku na chráněném místě před chladem. Nádoby a rostliny zabalte do několika vrstev zahradnického rouna – nezapomeňte chránit i kořeny!

Zkuste si vyrobit svůj tymiánový sirup, který je vhodný pro podporu imunity na nadcházející chladné měsíce. Zdroj: Pixabay

Několik týdnů před prvním podzimním mrazem prořezávejte rostliny, odstraňte všechny dřevnaté nebo odumřelé stonky a odstřihněte horní listy. To udrží bylinky pro jarní růst pod kontrolou a také vám poskytne dobrý materiál na sušení nebo zmrazení na zimu. Vždy existuje šance, že bylina nepřežije do jara, a tak je třeba s tím počítat.

Uchování bylinkové sklizně

Bylinky je možné sklízet na podzim a skladovat je pro použití přes zimu. Před uskladněním ve vzduchotěsných nádobách je zavěste ve svazcích na teplém místě směrem dolů, aby se byliny usušily. Blížící se zima představuje čas zásobit se bylinkami na podporu dýchacího systému. Bylinkové čaje zahřívají a zklidňují. Smíchejte si bylinky a vytvořte tak vlastní čajové směsi.

Domácí bylinkové čaje jsou nezbytnou výbavou před každou zimou. Zdroj: Pexels

Bylinky můžete také zmrazit, dokud nebudete připraveni je použít. To je účinné u bylinek, které se špatně suší, jako je pažitka, kopr, petržel a estragon. Mohou však být trochu kašovité. Bylinky omyjte, ale před zmrazením nechte zcela uschnout. Položte na plech vyložený tukem a zmrazte je. Tuk na plechu plní důležitou funkci – bylinky zakonzervuje, a tak sníží zhnědnutí bylin a jejich spálení mrazem. Jestliže disponujete velkou mrazničkou, bylinky můžete nechat zamrazené již na plechu. Pokud ve svém mrazáku šetříte každý kousek místa, byliny vložte do sáčků vhodných do mrazáku. Taktéž můžete zkusit méně známou metodu zamrazení bylinek. Nasekejte bylinky a vložte je do formiček na led. Přidejte malé množství vody a zmrazte. Můžete jej přidat do polévek, omáček a dalších pokrmů. S těmito nejlepšími tipy můžete z bylinek přes zimu vytěžit maximum a pomoci jim prospívat.

Zdroj info: Naše zahrada, Bylinková zahrada, Bylinkové čaje

 

V kurzu jsou industriální svítidla. Kam pro ně?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login