Inspirace

Bylinková spirála: dodejte zahradě přirozenost

Od   | 

Bylinky by neměly chybět v žádné zahradě, nejen proto, že v ní udělají hezkou parádu, ale hlavně proto, že mají blahodárné účinky na naše zdraví. O tom, jak je pěstovat přirozeně v souladu s přírodou, se dozvíte v našem článku. Zakládáme bylinkovou spirálu!

Bylinková spirála je nejen dekorativní, ale zároveň velmi užitečný prvek, ve kterém je kromě bylinek možné pěstovat i léčivé, případně jedlé trvalky. Je typická pro přírodní zahrady, ale stále častěji se s nimi můžete setkat i u rodinných domů, které obklopuje okrasná zahrada. Aby ne. Bylinky totiž nepotřebují žádnou extra péči a jejich využití v kuchyni je široké.

Jarní bylinková spirála s mátou, lesními jahodami a saturejkou.

Už ze samotného názvu je zřejmé, že se jedná o suchou zídku stočenou do tvaru spirály. Je vyplněná zeminou s různým obsahem humusu, písku a jílu, podle toho, co která bylinka vyžaduje. Ne všechny totiž odolávají stejným podmínkám, proto je bylinková spirála optimálním řešením pro jejich pěstování, na rozdíl od záhonu v rovině, který většinou ideální podmínky pro jednotlivé druhy neposkytuje. Nehledě na to, že je máte všechny po ruce a nemusíte obíhat celou zahradu.

Ve spirále se mátě daří skvěle.

Kam s ní?

Bylinková spirála by neměla být samozřejmě daleko od kuchyně, abyste při vaření měli bylinky hezky nablízku. Rozhodující je i světová orientace a sluneční svit. Vzhledem k tomu, že se často se spirálou buduje i malé jezírko při její spodní hranici, je ideální tuto část umístit na severní stranu.

Zakládání bylinkové spirály s jezírkem.

Na této světové straně je vlhkost půdy největší, a voda z jezírka, které má vliv na vodní režim spirály, se tolik neodpařuje. Naproti tomu horní část je dobré orientovat na jih, tak, aby na rostliny umístěné v této části dopadalo během dne co nejvíce slunečních paprsků.

Bylinková spirála si najde své místo i v „zahradě“ u bytových domů.

Co budete potřebovat pro vybudování spirály?

V první řadě trochu té fyzické zdatnosti, ale především kamení nebo cihly, které budou tvořit suchou zídku, zeminu s pískem, slámou, štěrkem a štěpkou pro vyplnění zídky. Pro lepší růst rostlinek neuděláte chybu ani s kompostem, který se se zeminou smíchá a uloží do spodního podloží výplně. Pokud budete chtít variantu s jezírkem, bude se vám hodit i jezírková folie. No a samozřejmě sazenice, které sem bude sázet.

Kameny drží teplo a jsou dobrým úkrytem pro užitečné organismy.

Co a kam do bylinkové spirály vysadit?

Z usazení spirály na pozemek podle světových stran můžeme odvodit jeho význam. Tam, kde se více drží vlhkost, se bude dařit vlhkomilným rostlinám, bylinky rostoucí ve vyšších patrech zase snesou více slunce a sušší půdu. Proto byste si měli také rozvrhnout, co všechno ve spirále chcete pěstovat.

Začněte u jezírka, kam můžete postupně sázet mátu, šťovík, potočnici, kozlík lékařský nebo měsíček lékařský, který bude zároveň odpuzovat všechny škůdce. Ve střední části se vám dobře uchytne pažitka, kopr, heřmánek, lesní jahody, petržel nebo koriandr. Horní část spirály je jako stvořená pro středomořské bylinky, proto sem neváhejte zasadit bazalku, tymián, rozmarýn, majoránku nebo levanduli.

Jestli se do tohoto úkolu nechcete pouštět sami, můžete se obrátit na známého tvůrce přírodních zahrad Tomáše Svobodu, který nám pro tento článek poskytl fotografie svých realizací bylinkových spirál.

Foto: Prirodnizahrady.com


You must be logged in to post a comment Login