Články

Bydlíte v nájmu? Možná získáte jistotu na delší dobu. Problémové nájemníky naopak vystěhujete rychleji

Od   | 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Ministerstvo spravedlnosti přichází s plány na zásadní změny v oblasti nájemního bydlení, které mají zlepšit situaci pro nájemce a zároveň dát větší jistotu majitelům nemovitostí. Záměrem je motivovat lidi k bydlení v nájmu a zefektivnit procesy spojené s problematickými nájemníky.

Základní problematika: Krátkodobé smlouvy a nestabilní nájemníci

V České republice jsou lidé zvyklí na vlastní bydlení. Avšak finanční náročnost nemovitostí a zpřísňující se podmínky pro získání hypotéky způsobují, že mnoho jedinců nemůže financovat vlastní dům či byt. Tato situace vede k nárůstu využití nájemního bydlení, což však přináší nové problémy. Často využívané krátkodobé nájemní smlouvy totiž nezajišťují nájemcům stabilní bydlení.

Ne každému se podaří pořídit si vlastní dům. Zdroj: Canstockphoto

Podle průzkumu provedeného MMR má každý pátý nájemce smlouvu na dobu kratší než jeden rok. Tyto krátkodobé smlouvy znamenají nejistotu a stres pro nájemníky, kteří nemohou dlouhodobě plánovat.

Navrhované změny pro nájemníky: Jistota a stabilita

1. Omezení krátkodobých smluv

Ministerstvo pro místní rozvoj zvažuje omezení řetězení krátkodobých nájemních smluv na dobu určitou. Nájemníci by mohli uzavřít smlouvu na dobu určitou kratší než 3 roky maximálně dvakrát za sebou. Třetí a další smlouva by musela být buď na dobu určitou už po dobu minimálně 3 let, nebo na dobu neurčitou. Toto opatření by zajišťovalo nájemníkům větší klid a zbavilo je jejich obav z nejistoty ohledně bydlení.

2. Snazší navýšení nájemného po rekonstrukci

V současnosti mohou pronajímatelé zvýšit nájemné o maximálně 10 % z účelně vynaložených nákladů ročně. Navrhovaná změna pronajímatelům současně umožní jednostranně navýšit nájemné o 3,5 % z účelně vynaložených nákladů ročně. Tato změna by byla provázena výhodnějším postavením nájemců při sporu výši nájemného, ​​což by snížilo riziko nepřiměřeného nájemného. Pronajímatel by musel doložit, proč by mělo nájemné vzrůst do požadované výše.

 

Jak změnit elektroinstalaci aniž byste sekali do zdi?

 

3. Rychlejší vystěhování problémových nájemníků

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zavedení institutu „Rozkaz k vyklizení bytu nebo domu“, který by urychlil proces vystěhování nájemců, kteří užívají byt nebo dům bez právního důvodu. Tato změna by výrazně zkrátila dobu, během níž majitel nemovitosti musí čekat na soudní rozhodnutí.

Nájemní bydlení by se mohlo stát atraktivnějším. Zdroj: Canstockphoto

Budoucnost nájemního bydlení v ČR

Tato navrhovaná opatření mají změnit dynamiku nájemního bydlení v České republice. Zvýšená jistota a stabilita pro nájemníky a rychlejší možnost vystěhování problematických nájemníků by měla vytvořit prostředí, které bude atraktivní pro obě strany. Tyto změny teprve projednávají, takže jejich konečná podoba může ještě projít úpravou. Přesto naznačují směr, kterým se česká legislativa v oblasti nájemního bydlení ubírá.

Zdroj: penize.cz, finance.cz, MMR

 

USB nabíječka vždy po ruce?

 

 


You must be logged in to post a comment Login