Inspirace

Bydlíte v bytovém domě a je vám tam zima? Můžete rozhodnout, na kolik stupňů se bude topit?

Od   | 

Jak je to s vytápěním v bytových domech v závislosti na počasí? A mohou si členové SVJ odhlasovat svoje pravidla, jak budou regulovat topení a na kolik stupňů se budou jednotlivé byty vytápět?

Jak je to s vytápěním v bytovém domě?
Zdroj: Zehnder

Co říká zákon?

Vytápění v bytovém domě se řídí podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“), zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií (dále jen „zákon o hospodaření energií“) a z vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie (dále jen „vyhláška“).

Výši teploty, na kterou se budou prostory bytového domu vytápět stanovuje výše zmíněná vyhláška. Ta také stanovuje různá opatření tak, aby se zvýšila hospodárnost domu při nakládání s energiemi. 

SVJ se musí řídit zákonem a vyhláškou. Zdroj: Pexels

Vlastník si může stanovit svá pravidla, nicméně…

Dle ust. § 7 odst. 4 zákona o hospodaření energií platí: Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni řídit se pravidly pro vytápění, chlazení a dodávku teplé vody stanovenými uvedenou vyhláškou. Vlastník si může stanovit svá pravidla co se vytápění týče a které se od zákona a vyhlášky odchylují, nicméně tato pravidla musí být přípustná ze zákona, nebo z vyhlášky a tato pravidla musí být v určitých mezích.

Vyhláška ohledně topení

Vyhláška v ust. § 2 odst. 6 stanovuje: V průběhu topné sezóny budou byty v době od 6.00 do 22.00 hod. a další prostory v době jejich provozu vytápěny tak, aby dosažené průměrné teploty vnitřního vzduchu zajišťovaly výpočtové teploty vnitřního vzduchu stanovené projektem budovy.

Podle přílohy č. 1 této vyhlášky poté platí, že výpočtová vnitřní teplota v topné sezóně pro vytápěné obývací prostory jako jsou obývací pokoje, ložnice, jídelny, jídelny s kuchyní, pracovny, dětské pokoje, koupelny a další v trvale užívaných obytných budovách by neměla klesnout pod 20˚ C.

Dále také v § 2 odst. 9 vyhlášky je stanoveno: V době od 22.00 do 6.00 hod. se vytápění obytných místností podle potřeby může omezit, nebo krátkodobě přerušit tak, aby byly dodrženy požadavky jejich teplotního útlumu zajišťujícího tepelnou stabilitu místností.

Teplota v obytných prostorech nesmí klesnout pod 20 stupňů.
Zdroj: Viessmann

Na co má SVJ právo?

Členové SVJ si tedy mohou stanovovat svoje pravidla ohledně vytápění, nicméně nesmí být v rozporu se zákonem, ani s vyhláškou. Teplota v obytných budovách nesmí klesnout pod hranici 20˚ C.

Zdroj: pravo.cz, Zákon o hospodaření energií


You must be logged in to post a comment Login