Rady a tipy
Bydlete ekologicky aneb neutrácejte zbytečně
Zvykli jsme si, že pod pojmem ekologický najdeme vše, co je šetrné vůči přírodě – materiály jsou recyklovatelné nebo obnovitelné a řadí se sem i ty, při jejichž výrobě bylo použito minimálně energie a nebylo přitom vypuštěno do ovzduší příliš mnoho skleníkových plynů.
Ekologické ale mohou být také nejrůznější technologie, s jejichž použitím šetříme elektrickou energii, vodu… Je to celá řada velkých a malých detailů, s jejichž použitím můžeme docílit takové domácnosti, která bude přátelská vůči naší planetě a nemusí být ani nijak esteticky pozadu. Ekologicky totiž lze i smýšlet a o to právě se starají designéři i architekti.
Co se skrývá za označením EKO…
Na označení EKO jsme si zvykli, ale víme, co se za ním skrývá? Mezi ekomateriály patří všechny ty, které mají minimální vliv na životní prostředí, avšak vlastnostmi dokonale vyhovují pro konkrétní užití. Jsou velmi snadno recyklovatelné, konkr. ekomateriály pocházející z biosféry jsou recyklovány přírodními vlivy a ekomateriály z technosféry jsou recyklovatelné různými technologickými postupy.
A jak být konkrétně šetrní? Před plasty, ale i kovy (výroba jedné tuny hliníku vyžaduje stokrát více energie než výroba jedné tuny opracovaného dřeva) dávejme přednost dřevu, ideálně nábytku z masivu, neboť lepené materiály mohou obsahovat nebezpečné chemické látky. Ze stejného důvodu by dřevo mělo být ošetřeno vosky nebo přírodními oleji. Budeme-li preferovat k jeho ošetření lak nebo barvu, pak vyberme přírodní nebo vodou ředitelné přípravky. Obecně platí, že zvolíme-li skutečně kvalitní výrobek, bude nám sloužit delší dobu a nebudeme ho muset brzy nahrazovat jiným.
Hitem mnoha let je takzvaná ekokůže. Podíváme-li se zblízka, co přesně se za názvem skrývá, pak zjistíme, že jde o věrnou napodobeninu kůže, která je ale vyráběna z polyuretanu a výsledný materiál se lepí na textilní podložku. Možná by stálo za to se zamyslet, zda nutně potřebujeme sedět na kůži (pravé nebo eko) a nebylo by příjemnější zabořit se do látkového čalounění.
Velký pokrok jsme zaznamenali u výrobců podlahových krytin. Vedle standardní dřevěné podlahy jsou na trhu další podlahoviny vyrobené z víc jak devadesáti procent z přírodních materiálů. Jejich použití je samosebou vítané, vždyť dýcháme vše, co vychází z materiálů použitých v místnosti, kde přebýváme.
Domácnost šetrná vůči přírodě
Ekologicky se může chovat každá domácnost, která bude dodržovat několik základních pravidel. Prvním z nich je úspora energie, kterou nejvíce snížíme správnou volbou spotřebičů. U nich je zapotřebí sledovat energetické štítky, které oznamují mimo jiné i jejich spotřebu energie, přičemž za úsporné považujeme ty s označením energetické třídy A++, nejlépe A+++. U spotřebičů, které zůstávají v pohotovostním režimu (TV, DVD) je označení ve stand-by režimu, a pokud je součástí domácnosti počítač s tiskárnou, pak je vhodné zařízení s nízkou spotřebou označené energy star. Elektřinu ušetříme také správnou volbou varného centra. Ideální je sklokeramická deska s indukčním ohřevem. A ještě několik rad ohledně úspor energie, které se promítnou i do domácího rozpočtu. Praní prádla zajistí co nejnižší teplota, například snížením teploty z 90° na 60° se uspoří až čtvrtina elektřiny. Chladničku pravidelně odmrazujme, protože námraza na výparníku funguje jako izolace a zvyšuje spotřebu energie, a nepatří do ní teplé potraviny. Při vaření můžeme plotýnku či troubu vypnout s předstihem a využít zbytkové teplo na dovaření jídla.
Dalším neméně důležitým aspektem při úsporách elektrické energie je vhodné osvětlení domácnosti. Sice se dnes v interiéru používá několik svítidel najednou, to ale neznamená, že spotřeba elektřiny musí být vysoká. Stačí zvolit úsporné žárovky nebo LED diody. Velkým pomocníkem jsou i nejrůznější ovladače světel, kterými můžeme volit intenzitu světla.
Šetrní vůči přírodě budeme i v momentě, kdy budeme šetřit vodou. Patří sice mezi nejrozšířenější látky na světě, lidstvo ji ale může využívat z méně než 0,01%. Nejvíce ušetříme vody v koupelně, a to při sprchování nebo „jen“ mytí rukou. Docílíme toho vhodnou volbou vodovodní baterie. Ideální je termostatická, která automaticky míchá požadovanou teplotu vody. Pořídit můžeme i baterie s funkcí eco stop, která zamezuje pouštění většího proudu vody. Do sprch pak můžeme použít úsporné hlavové sprchy, u nichž se k vodě přisává vzduch. Použít lze i stop-ventil díky němuž ušetříme až 30% teplé vody. Novinkou jsou sprchové trysky s více otvory, takže voda dopadá na tělo v jemnějším proudu. A ještě jedna zajímavost. Díky mnoha výdobytkům nešetříme pouze vodu, ale také energii.
Málokdo si totiž uvědomuje, že spotřeba energie pro přípravu teplé užitkové vody je přibližně 25% z celkové spotřeby energie české domácnosti.
Neméně důležitou složkou při úspoře vody v domácnosti je správné použití pračky prádla a myčky nádobí. Obecně platí, že by pračka měla být při praní vždy plná, model by měl být samozřejmě s co nejmenší spotřebou vody. Tento údaj se dočteme společně se spotřebou elektrické energie na energetickém štítku. Nádobí bychom neměli mýt pod tekoucí vodou, podle statistických údajů je ruční mytí dražší až o 45 %. Úsporná myčka nádobí spotřebuje na jeden cyklus přibližně 12 litrů, a to v případě, že je široká 60 cm, myčka s šíří 45 cm má spotřebu přibližně 11 litrů.
You must be logged in to post a comment Login