Rady a tipy

Bydlení ve vlastním s hypotékou, nebo pronájem?

Od   | 

Chcete se osamostatnit a založit vlastní domácnost? Rozhodujete se mezi pořízením nemovitosti financované hypotečním úvěrem a bydlením v pronájmu? Podíváme se na problematiku optikou současné situace na realitním trhu a poradíme vám.

Ceny nemovitostí začínají stagnovat či mírně klesat

Po mnoha letech bezprecedentního růstu se realitní trh v České republice zastavil. Ceny nových bytů nerostou a někde začínají dokonce mírně klesat. Čím to je, když nových bytů se nestaví výrazně více než předtím a potenciálních zájemců o bydlení je také dostatek?

Úrokové sazby jsou na dlouhodobém maximu

Příčina tkví v úrokových sazbách, které v posledních měsících prudce zvýšila Česká národní banka. Zatímco ještě před rokem jste mohli získat hypoteční úvěr s úrokovou sazbou kolem 2 %, dnes se pravděpodobně budete pohybovat nad šesti procenty. Takové zvýšení znamená, že hypotéka se prodraží, měsíčně zaplatíte na splátkách o několik tisíc korun více.

Znamená to, že hypotéka nyní nedává smysl?

Rozhodně to neznamená, že byste měli plány na vlastní bydlení automaticky odložit. Misky vah na realitním trhu se totiž nyní začínají převažovat ve prospěch kupujících. Těch je na trhu nedostatek, což otevírá prostor pro smlouvání. Nemovitost tak můžete při troše snahy a štěstí koupit až o několik set tisíc korun levněji. Pokud úvěr za pár let s výhodnější sazbou refinancujete, ve výsledku pro vás může být celá transakce výhodná.

Také v případech, kdy hypotečním úvěrem nefinancujete 80 či 90 % hodnoty nemovitosti, ale například pouze polovinu či méně, pro vás nemusejí rostoucí úrokové sazby představovat tak velkou zátěž.

Velkou výhodou bydlení ve vlastním samozřejmě je, že si zařídíte nemovitost přesně podle své představy, a pokud budete chtít, strávíte v ní celý život. Navíc splácíte půjčku a po splnění všech závazků vám nemovitost zůstane. Jde tak o jeden z nejzodpovědnějších životních kroků.

Kdy jít raději do pronájmu?

Kvůli tomu, že se ceny nemovitostí stále drží poblíž rekordních hodnot a úvěry prodražují vysoké sazby, stále více rodin na hypoteční úvěr zkrátka nedosáhne. Nemají takové příjmy, aby banka úvěr schválila – na straně banky panují obavy, že vysokou měsíční splátku nebude rodina schopna hradit.

Proto v současné době poměrně vysoké procento jednotlivců i párů vyčkává a uchyluje se do pronájmu. Následkem toho ceny nájmů zejména ve větších městech strmě rostou. Stále jde ale o strategii, která dává smysl.

Nájemní bydlení vám také dává větší svobodu. Velice jednoduše se můžete přestěhovat do jiné nemovitosti, do jiného města, nebo dokonce do zahraničí. Výpovědní lhůty bývají zpravidla 2 až 3 měsíce.

Navíc se nemusíte obávat náhlých finančních výdajů v případě, že se v bytě něco zásadního porouchá. S výjimkou drobných oprav a běžné „provozní“ údržby by měl výdaje spojené s údržbou nemovitosti hradit její majitel. Omezeni jste pouze tím, že se musíte na těchto opravách a vylepšeních s majitelem domluvit.

 


You must be logged in to post a comment Login