Rady a tipy
Budete stavět? Víme, co vás čeká v oblasti stavebnictví pro rok 2022
Nejvíce změn potká stavebníky v červenci 2023 – právě tehdy vstoupí v platnost nový stavební zákon. Spousta dalších novinek se bude točit kolem nároků na energetickou účinnost budov, ale i norem o požární ochraně. Pokud se však chystáte stavět dům v následujícím roce, měli byste vědět, že vás čeká spousta novinek i během něj.
Stavební řízení bude digitalizováno
Jednou z největších změn, které české stavebnictví čeká, je digitalizace stavebního řízení. Pro vás jako člověka, který si chce postavit své vlastní bydlení, by to mělo přinést pozitiva. A to v podobě zjednodušení schvalovacích procesů, ale i přístup ke všem potřebným dokumentům. Stavebník bude moct přes portál komunikovat nejen se stavebním úřadem, ale i s příslušnými orgány a s vlastníky technické a dopravní infrastruktury.
V systému byste měli najít také veškerá rozhodnutí, ale i vyjádření. Dokumenty by měly být snadno dostupné – a pro vás to bude znamenat méně běhání po úřadech. Alespoň tak to zmínila náměstkyně řízení sekce výstavby a veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj, Marcela Pavlová.
Jak si na maximum užít sprchování?
A co projektová dokumentace?
Projektová dokumentace podávaná taktéž v elektronické podobě? O tom hovořil ředitel odboru Koncepce BIM, Jaroslav Nechyba. Ministerstvo u tohoto návrhu pracuje s metodou BIM, která se podílí na vytváření společného systému. Cílem je standardizace a digitalizace – nejen, že ušetříte svoje nervy, ale stavebnictví by mohlo být mnohem efektivnější.
Dle Nechyby je důležité vzdělávat veřejné zadavatele, ale uměli se systémem pracovat, budou muset umět zkontrolovat podklady od projektantů, ale i od stavebních firem. „Vnímáme BIM jako přirozenou inovaci sektoru jako takového. Jsou menší projekty, které už BIM používají, protože zjistili, že jim to vyhovuje a pomáhá. Za mě je vždy lepší, když je přechod na novou technologii přirozený a lidé ji začnou používat intuitivně, než když jde o čistou povinnost.“
Požární ochrana bude i nadále oddělena
Další změna nastane u samotných orgánů, které se staveb dotýkají. Nový stavební zákon se postará o to, že bude tzv. veřejný zájem posuzovat přímo odborník na stavebním úřadu. Naopak požární ochrana zůstává i nadále oddělena. Nově nabude účinnost tzv. vejprtská novela, která je pojmenována podle události z ledna 2020 – kdy při požáru domova pro hendikepované zemřelo 8 obyvatel domova.
Tato novela zavádí více povinností pro zařízení sociálních služeb, cílem je zamezit případnému požáru včas. Stavby se budou nově členit do čtyř kategorií (0, 1, 2 a 3) a pěti tříd. Přičemž vyšší čísla budou znamenat rizikovější stavby. To budou ovlivňovat různé faktory, jako je fakt, zda uvnitř někdo spí, zda je třeba asistence při evakuaci, zda se jedná o veřejnou, nebo obytnou budovu. Zákon slibuje zjednodušení mnohých procesů bez vyšších výdajů.
V květnu 2022 vejde v platnost norma nenosných SDK příček. Maximální aplikační výška těchto požárních konstrukcí bude 12 metrů. Na trh se tak nedostanou příčky deklarované na základě výpočtů, ale pouze na základě této normy.
Drátěná svítidla do stylového bydlení
Novinkou pak je také čerpání dotací na zelené střechy. Nový dotační program se vztahuje i na rodinné a bytové domy. Střechy se nyní dají obohatit také o fotovoltaické panely.
Je nutno snížit energetickou náročnost budov
Zákony se v posledních letech snaží o maximální snížení energetické náročnosti budov – i proto je zde několik dotačních programů, které s tím mohou lidem pomoci (například Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace). I proto není divu, že dojde ke zpřísnění požadavků na energetickou efektivitu budov. Česká republika si vyrábí jen kolem 32 procent elektrické energie, zbytek se dokupuje ze zemí mimo EU.
Michal Čejka, konzultant v oblasti energetické efektivity z Centra pasivního domu, hovoří takto: „Energetická soběstačnost jak EU, tak ČR je v dnešní době důležitá. Nejsnazší cesta, jak jí dosáhnout, je věnovat se novostavbám. Navrhli jsme desatero, které říká, jak splnit a efektivně navrhnout budovu s téměř nulovou spotřebou. Myšlenkou do budoucna je, aby budovy nebyly obrovským energetickým spotřebičem, který je třeba dotovat, ale naopak aby energii vyráběly.“
Desatero pro stavby s nulovou spotřebou
Existuje deset bodů pro stavbu budovy s téměř nulovou spotřebou – doposud stačilo splnit jeden bod. Ideálně lépe těsnící okna nebo lepší zateplení budovy. Od roku 2022 bude nutné splnit hned šest bodů. A které to jsou?
- Situace a souvislosti v území
- Orientace ke světovým stranám
- Optimalizace tvaru
- Tepelné zónování dispozice
- Návrh obvodového pláště
- Vyloučení tepelných mostů
- Výplně otvorů
- Provzdušnost obálky
- Řízené větrání s rekuperací tepla
- Zdroj a distribuce tepla.
Pokud se rozhodujete, které body splnit, odborníky jsou doporučovány zejména první čtyři body, ty lze naplánovat před tím, než stavba započne. Další dva body lze vybrat v průběhu stavby. Pokud splníte více bodů, můžete se zamyslet také nad dotacemi – ty lze využívat jak u novostaveb, tak při rekonstrukci starších budov.
Zdroj: TS Saint-Gobain
Podívejte se s námi do rodinného domku s mnoha neotřelými nápady
You must be logged in to post a comment Login