Něžný výsek JK

Co jste o botách možná nevěděli

Od   | 

Ten, jehož jméno nesmím vyslovit, včera přišel s dotazem, jaké komplikace obnáší instalace zrcadla na strop do ložnice, protože je to něco, co rozhodně musí mít. Podala jsem mu tedy veškeré potřebné informace s poznámkou, aby se nezapomněl zamyslet nad rozměrem, neb je pro instalaci třeba dané zrcadlo do ložnice nejprve dostat.

Zatvářil se značně kysele, ale ujistila jsem ho, že to není pochybnost nad jeho inteligencí, jen letitá zkušenost. I nám jednou jeden stavební inženýr spočítal, že minibazén Jacuzzi na prodejnu bez problémů instalujeme, ale pak jsme museli volat kováře, aby uřezal zábradlí, protože – světe, div se – bazén na schodišti při otočce prostě neohneš. Kdybych to počítala já (strojař) nebo kolega (VŠ zemědělská), nic takového by se jistě nestalo.

Stojan na boty Petek

Designový stojan na boty Petek

Musím ovšem přiznat, že když jsem se potkala s Oto Krojzlem, abych ho vyzpovídala, a on mi řekl, že vystudoval elektrotechniku, chvíli jsem na něj zůstala hledět s pusou dokořán.

Ona jedna věc je něco spočítat, ale druhá….. ušít boty. A  jak vůbec člověk dojde k tomu, že začne ručně šít boty? Když to hodně zjednoduším, jde si koupit boty značkové, drahé, a je natolik konsternován jejich nevalnou kvalitou, že se zdravě naštve a rozhodne se, že si je ušije sám. A když už se do toho takhle pustí, pak začne rovnou botami rámovými, což je nejsložitější konstrukce vůbec. Své první boty si Oto ušil po večerech za dva měsíce.

Ručně šité boty Oty Krojzla

Ručně šité boty

Oto Krojzl pochází z Uherského Hradiště a po absolvování elektrotechnické průmyslovky dlouho pracoval v hudebninách. Od dětství hrál na housle, měl svoji kapelu, asi 20 let funguje i jako zvukař. A má rád hodinky. A právě hodinky a návštěvy hodinkového fóra byly prvopočátkem všeho. Když se rozhodl po pár letech práci v hudebninách opustit, měl už poměrně slušný přehled o poptávce po řemíncích na hodinky. A těmi také v roce 2010 začal. Postupně pak přidal opasky, peněženky, tašky a různá pouzdra. Něco nastudoval z odborné literatury, něco okoukal na internetu a mnoho se naučil od svých kolegů a přátel z oboru. Není nad to, když někdo, kdo svoji práci opravdu umí, nekrouží zbytečně kolem, ale rovnou řekne: „Děláš to špatně, to musíš dělat takhle“. Jeho velkým vzorem je Ondřej Šíma.
Musíte mít ale v každém případě tři věci – talent, manuální zručnost a úctu k řemeslu.

A v neposlední řadě potřebu zanechat stopu.
Je to hnací motor, bez kterého by nebylo ani pokroku, ani spousty věcí, ať už potřebných, nebo jen pro potěchu ducha.

Boty z kolekce Ready to wear

Boty z kolekce Ready to wear

První boty „na kšeft“ ušili s kolegou Petrem na Vánoce v roce 2015 pro manželku svého dodavatele kůží. Boty ušil i své přítelkyni (závidím!). A doufám, že přijde den, kdy ušije boty i mně. Teď, když jsem přestala kouřit, vím přesně, co si za ušetřené peníze, které dávám do prasátka, koupím! A užiju si to od začátku až do konce. Taková obuv na míru totiž znamená několik schůzek. Obtisk. Obkres. Vzít míry. Vyrobit kopyto přímo podle mé nohy. Použijí ty nejlepší materiály, ať už to bude kůže z Itálie nebo Francie, a na rámky a tužinky třeba kůži z jedné z posledních českých koželužen Kumo Jablůnka. A samozřejmě budu muset přijít na zkoušku. A věřte, že celý tenhle proces si užiju náramně!

Komu by se ale nechtělo čekat, stačí Otovi zavolat, a dozvíte se, jaký model a v jaké velikosti má zrovna READY TO WEAR. My ostatní, když máme chvilku, jdeme třeba do hospody, nebo si čteme, nebo jen tak zevlujeme na internetu. Ne tak on – když má trochu volněji, vyrobí boty „na sklad“, na standardním kopytu, a ty pak můžete zakoupit bez čekání. Materiály jsou stejně kvalitní, i k tomuto páru dostanete napínáky v ceně, i tyto mají rámovou konstrukci, jen už na nich nelze nic měnit.

Bílý dvoudveřový botník Støraa Leon, cena 3 799 Kč, Bonami

Bílý dvoudveřový botník Støraa Leon, cena 3 799 Kč, Bonami

Neomezuje se ale pouze na obuv, pásky a tašky. Kůže je i výborný materiál na potažení různých madel, úchytek a rukojetí. A právě rukojeti a další bytové doplňky vyrábí např. pro firmu Ruml atelier z Ostravy. Nicméně i s touto firmou začala spolupráce přes řemínky na hodinky.

Ručně šitá peněženka

Ručně šitá peněženka

A protože se s Otou známe, což v praxi znamená, že jsme se potkali vloni na svatbě našeho společného kamaráda, a od té doby se sledujeme na instagramu, semleli jsme během našeho rozhovoru páté přes deváté, a já jsem z něj vymámila i několik dobrých rad pro nás všechny:

  • Kožené boty dávejte vždy na dřevěné napínáky; nejlepší jsou z cedrového dřeva. Krom toho, že odvedou vlhkost a kůže se nekrčí, odvádějí také pachy.
  • Napínáky používejte ideálně i s tvarovanou patou. Některé napínáky mají na patě jen kuličku, ale pokud máte takový napínák v botě přes celou zimu, zůstaně tato kulička v patě vytlačená.
  • Před sezónní výměnou obuvi tu uskladňovanou očistěte kartáčkem, omyjte vodou, popř. mýdlovou vodou, dejte botám výživu (kondicionér nebo krém) a dejte je na výše uvedené napínáky.
  • A na jaře, pokud budou boty přeschlé, nakrémujte je, přeleštěte, semiš naimpregnujte.
  • Jedna z nejdůležitějších mír je vzdálenost mezi palcovým kloubem a patou; to je jeden z rozměrů, který určuje velikost vaší obuvi.
  • Nikdy, opakuji nikdy si nekupujte boty ráno! Noha se přes den natáhne o 0,6 cm, v extrémních případech až o 1 cm, a její obvod se může zvětštit také až o 1 cm. Botu, kterou si vyzkoušíte odpoledne, určitě obujete i ráno. Naopak už by to nemuselo platit.

P. S. Původně jsem tohle téma chtěla uchopit jako rozhovor, ale znáte to – největší problém rozhovorů je, že i druhá strana mluví. A Oto je na můj vkus zbytečně skromný. A tak jsem si dovolila shrnout to za něj.

Oto Krojzl pochází z Uherského Hradiště

Oto Krojzl pochází z Uherského Hradiště

Kontakt: Josefus&Krojzl

Související články:

Věšáky na kabátky

Sedmi tipů, jak nejen opticky zvětšit předsíň

Komunikační prostory jako synonymum pro životní cestu

Kam umístit zrcadlo

Předsíň jako ze škatulky


You must be logged in to post a comment Login