Koupelny
Boj s ucpanými odpady můžete snadno vyhrát
Ucpané odpady patří mezi problémy, které potkají během života téměř každého z nás. Umyvadlo, toaleta či dřez fungují zcela bez problému a jednoho dne voda přestane zcela nečekaně odtékat. Ale co teď? Ještě před tím, než zavoláte na pomoc instalatéra, pro vás máme několik tipů, které stojí za vyzkoušení. Protože odborníka si můžete zavolat klidně i o pár hodin později.
Ucpané odpady patří k problémům v domácnosti, které nás umí nejen pěkně naštvat, ale i potrápit. Umyvadlo, sprcha, ale i vana jsou nejčastěji ucpané kvůli nánosům tuku z kosmetiky, vousům a vlasům – v případě, že pračku vypouštíte přes vanu či umyvadlo, může váš potrápit také zbytek pracího prášku. U dřezu je to zase mastnota se zbytky jídla. A pokud vás trápí ucpaná toaleta, dost často za to může nejen mastnota, ale také větší předměty, které se vzpříčí v potrubí – protože spousta lidí toaletu využívá jako místo, kde se lze zbavit zbytků od oběda. Nemluvě o tom, že ani vodní kámen a nekvalitní potrubí vám situaci také zrovna neusnadní. Jak si můžete pomoci?
Tip číslo 1: Použijte zvon a pumpujte
Velmi často k vyřešení problému v podobě ucpaného odpadu stačí použít gumový zvon. Jako první ucpěte odtok špuntem a napusťte trochu vody. Mokrým hadříkem ucpěte vpusť (přepadový otvor). Poté odšpuntujte a rychle přiložte zvon tak, aby ven neunikal vzduch. Začněte pumpovat. Pumpováním vznikne podtlak a trubky se ve většině případů uvolní. Tento způsob můžete zkusit ve vaně, sprše, umyvadle, ale i dřezu.
Tip číslo 2: Jak je na tom sifon?
Pokud nepomohlo použití gumového zvonu, je na čase rozebrat a zkontrolovat sifon fungující jako pachová zátka. Jedná se o „koleno“, ve kterém je neustále trochu vody, která brání tomu, aby se pach z odpadů šířil do vašeho domova. Pod sifon umístěte kbelík a sifon odšroubujte, nechte vodu odtéct. Při té příležitosti můžete zkontrolovat také to, zda nepotřebujete vyměnit těsnění. Všechny nečistoty z potrubí můžete snadno vytáhnout ručně.
Tip číslo 3: Instalatérské péro po ruce
Pokud je problém hlouběji, než kam sami dosáhnete, je třeba použít čisticí pružinu, jinými slovy instalatérské péro na odpad. Na tento způsob čištění si však musíte pozvat další osobu na pomoc. Jeden z vás bude pružinu tlačit do potrubí, zatímco druhý bude točit klikou jedním směrem. Ten, který drží pružinu u potrubí, ji směřuje k ucpanému místu, jež je třeba narušit. Při vytahování pružiny je postupně otírejte, aby se vám nečistoty nedostaly domů.
Tip číslo 4: Pomoct vám může i chemie
Spousta osob dává přednost chemickému čištění odpadů, které je velmi rychlé. Zárukou spokojenosti je většinou hydroxid sodný, ale i jiné přípravky, které jsou založené na stejné bázi, jen jsou zbytečně předražené. Hydroxid stačí nasypat do odpadu, nechat působit a zalít horkou vodou. Tento způsob čištění však není vhodný pro starší potrubí z PVC, které může vlivem vysoké teploty a chemické reakce popraskat. Při čištění tímto způsobem mějte ochranné rukavice i brýle, hydroxid může v odpadu prskat.
Tip číslo 5: Jde to i ekologicky
Pokud se vám nelíbí představa čištění odpadů agresivní chemií, máme pro vás tip na mnohem ekologičtější variantu – a tou jsou buď enzymatické čističe, nebo aktivátory septiků. Ty jsou vhodné hlavně tam, kde odpady ústí do jímky či septiku. V některých případech vám pomůže také jedlá soda v kombinaci s octem a horkou vodou.
V případě, že vám ani jeden z těchto způsobů čištění ucpaných odpadů nepomohl, nezbývá nic jiného, než si zavolat na pomoc profesionála. A do budoucna je třeba myslet na prevenci. V koupelně i kuchyni například ve formě sítka a pravidelného čištění odpadů.
You must be logged in to post a comment Login