Zahrada

Boj proti mšicím: Jde to i bez chemie

Od   | 

Zrovna letos jsou, zdá se, na zahradě úplně všude. Na jabloních, slivoních, třešních, tradičně na růžích, na břečťanu a dokonce i na jiných rostlinách, kterým dávají jiné roky pokoj. Mšice. Napadení poznáte snadno. Listy jsou celé zkroucené, schnou a škůdce objevíte přímo na spodku jejich listů. Bojovat proti nim lze i přírodní cestou.

Velice důležitá je prevence. Vysázejte levanduli a afrikány, tyto květiny mšice odpuzují. Celou zahradu udržujte čistou a bez plevele, aby se mšice neměly kde množit. Kmeny ovocných stromů opatřete speciálními lepivými pásky, aby se na ně nedostali mravenci, které si mšice „pěstují“.

Mravenci si mšice „pěstují“, je proto žádoucí jim zamezit přístup na stromy.

I přírodní postřiky jsou účinné

Když už škůdce na zahradě najdete, není nutno se ihned vyzbrojit chemií, možná vám dobře zaberou přírodní postřiky. Jeden takový si můžete vyrobit z rebarbory. Asi kilogram listů povařte ve velkém hrnci v pěti litrech vody. Stříkejte na listy i na půdu okolo, šetřit postřikem nemusíte.

Rebarbora je účinná proti mšicím

Nebo si opatřete  20 g sušených drcených tabákových listů. Nechte je půl hodiny louhovat ve 2,5 litru teplé vody. Následně scedíte, šplíchnete do postřiku trochu jaru a můžete stříkat. Hodí se spíše na okrasné rostliny a stromy, jejichž plody nebudete v nejbližších týdnech sklízet.

Využijte odpad z rajčat

Velmi dobře můžete využít také části rajčat, které získáváte z pravidelného vyštipování bočních výhonů. Když jich nashromáždíte v jeden den zrovna dostatek, 80 gramů listů nasekejte a nechte přes noc louhovat cca v litru vody. Opět přidejte trochu jaru.

Výluh z listů rajčat je velmi účinný

Účinný je i postřik z kopřiv. Nasbírejte jich hodně, asi půl kilogramu a louhujte na slunci ve velkém hrnci s  pěti litry vody. Následně zřeďte v poměru 1:5 (postřikovač plňte do jedné  pětiny a dolijte vodou).

Slunéčka sedmitečná žerou mšice, nejvýkonnější jsou jejich larvy

Vysaďte berušky

Vynikající, ale pracnou cestou je využití přirozeného nepřítele mšic – slunéčka sedmitečného. Na zasažené rostliny můžete přinášet nalezené dospělé jedince, ale účinnější jsou larvy, které vám hned někam neodletí. Poznáte je podle tmavého zbarvení a žlutých teček.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login