Inspirace
Blackout přichází bez varování. Jak se na něj doma připravit?
Nelze se na něj tudíž připravit, myšleno dodatečně. Relativně bez potíží ho přežijí ti, kteří hrozbu masivního a dlouhodobého výpadku elektrické energie neberou na lehkou váhu, nebo ti, kteří žijí alternativním stylem života, tedy bez proudu.
Kupříkladu moji babičku by nějaký blackout nemohl vyvést z míru už proto, že by netušila, co to slovo znamená. Takže by se ho ani nebála. Navíc neměla v domě zavedený elektrický proud, na dvorku měla kadibudku a pro vodu jezdila k obecní studni na náměstí. Topila v kamnech na dřevo, na nichž i vařila. A skvěle. V obecním obchodě nakupovala potraviny bez čárových kódů. Jenže to je minulost, relativně hodně dávná.
Stačí silný vítr
Blackout nejvíc ohrožuje moderní společnost, pro niž znamená obrovskou, navíc velmi reálnou hrozbu. Kdyby k němu došlo, jsme v koncích. Cokoli vás napadne, nebude fungovat. Nedovoláte se ani svým blízkým, abyste zjistili, ve kterém výtahu, tramvaji, či vlaku uvízli. Proto je dobré domluvit se v rodině mezi sebou, kde se sejdete, pokud by blackout opravdu nastal.
Donedávna jsem nad strašením blackoutem mávala rukou. Hrozbu masivního výpadku elektrické energie jsem přirovnávala k pádu meteoritu. Jenže pak se nad naší obcí přehnala smršť, z níž jsme se vzpamatovávali půl roku. Voda, valící se po prudkém dešti, strhla ploty, v mnoha zahradách popadaly stromy, některé cesty v lese přestaly existovat. Tehdy jsme ještě bez proudu nebyli. To až nedávno, kdy po mnohem menším nečase spadl strom na elektrické vedení, a my zůstali bez proudu čtrnáct hodin. Naštěstí večer. Zajímalo by mě, jestli se v kraji zvedne porodnost.
Nešlo o blackout, bylo to jen jemné varování. Ten skutečný trvá několik desítek hodin až několik dní a zasáhne mnohem větší oblast. Jako například ve Spojených státech v roce 2003, kdy bez proudu zůstalo pětapadesát milionů lidí. To se nám naštěstí stát nemůže, jelikož pětapadesát milionů nás není.
Co by nás čekalo
V první fázi, tedy během několika hodin, přestane fungovat vše, co považujeme za běžné. Nebudeme moci svítit, ani používat elektrické přístroje, nepůjdou semafory, bankomaty (mějte doma vždy alespoň menší finanční hotovost), nepojedou tramvaje, vlaky ani trolejbusy, zavřené budou obchody, protože veškeré zboží je dnes opatřeno kódy a fungovat nebudou jejich čtečky, v provozu nebudou ani benzinky. V autě byste měli mít vždy alespoň půlku nádrže.
Ve druhé fázi nastanou potíže se zásobování vody (je to trochu hraběcí rada, ale než se tak stane, napusťte doma, co jde, případně se předzásobte vodou ze studní, o nichž víte, že mají nezávadnou vodu. Snažte se nachytat dešťovou vodu na zalévání toalety.) a tepla, někde přestane fungovat kanalizace, odmlčí se mobilní operátoři, takže se nikam nedovoláte. V době blackoutu hraje roli i bezpečnost, jelikož je všude tma, je dobré příliš nevycházet z domu, hrozí rabování obchodů i zdravotní potíže. Policisté i zdravotníci mají plné ruce práce, proto se nedoporučuje volat zbytečně na tísňové linky, které jediné by měly být v provozu.
Zásoby na tři dny
Manuály, které pro blackout existují, doporučují zásobit se, jako byste jeli na tři dny do pustiny, a to společně s domácími mazlíčky. Primární je voda, které by mělo být dostatek na tři dny, a to i na mytí. Trochu smradu vám v krizové situaci asi vaši nejbližší odpustí. Navíc v takové chvíli může dojít i na to, že v jednom lavoru se umyjete všichni, od dětí po hlavu rodiny, a zbytkem se spláchne záchod. Ostatně, to leckdo zná z chat a nemusí jít ani o blackout.
Chybět by vám doma neměly konzervy, zavařeniny, med, trvanlivé mléko, sušenky, čokoláda, oříšky. Připomínám, že jde o zásoby. Pokud vše sladké hned zlikvidujete, vykašlete se na to a v případě nouze navštivte disciplinovanější přátele. Hodí se i sůl, cukr, olej, cibule, česnek, zelenina, ovoce, těstoviny, luštěniny, rýže, káva, čaj, ale jen v případě, že máte k dispozici funkční vařič. Naprostá většina sporáků přestane fungovat, takže se hodí campingový vařič (plynový, lihový, či benzinový).
Rodinný dům výhodou
Největší výhodu mají ti, kteří stále ještě žijí jako moje babička. V těsném závěsu jsou ti, kteří topí v manuálních kotlích na tuhá paliva a mají studnu, odkud vodu čerpají ručně. Mají-li čerpadlo, jsou taky nahraní. Hodí se samozřejmě i krby s krbovou vložkou, protože během masivního elektrického výpadku nepojedou kotle, a to ani ty plynové. Máte-li krb s krbovou vložkou a co do něj, jste zachráněni. Na krbových kamnech lze ohřát vodu i jídlo, při troše trpělivosti uvaříte i vodu na čaj. Rozdělat oheň lze i venku, využít můžete i venkovní krb. Pokud nic z toho nemáte a zůstali jste v zimě bez tepla, přesuňte se do jedné místnosti, teple se oblékněte, nevětrejte, přitiskněte se k sobě a doufejte, že přežijete.
Vysmátí budou i majitelé funkční elektrocentrály, tedy do okamžiku, než sousedé zjistí, že vy svítíte. Instalaci elektrocentrály svěřte odborníkovi a poraďte se s ním o její kapacitě. Aby ve chvíli, kdy ji budete nuceni využít, stačila alespoň pro základní potřeby. Všechny elektropřístroje odpojte ze zásuvky, aby při zapojení proudu nedošlo k opětovnému výpadku z důvodu přetížení. Nechte zapnuté jen jedno svítidlo, abyste zjistili, až bude dodávka proudu obnovena.
Dobré je mít i záložní počítačový zdroj UPS, který zabezpečí nepřerušené napájení alespoň po určitou dobu. Mějte doma čelovku, s LED diodami nebo alespoň přenosnou či ruční svítilnu, hodit se může i petrolejová lampa po babičce. Svíčky se moc nedoporučují kvůli požárům.
Když to zapnou
Jakmile proud naskočí, vyčkejte ještě s oslavami a vydejte se doplnit zásoby. Obvykle totiž následuje další výpadek. Když je po všem a vy jste přežili, zlikvidujte potraviny, které nebyly v chladu a nejlépe i ty v mrazáku, pokud se rozmrazily. Do stabilizace situace nezapínejte energeticky náročné spotřebiče, jako jsou pračka, sušička, myčka a žehlička. Zkontrolujte nastavení všech elektronických zařízení, bezpečnostní systémů, ovládacích prvků vytápění apod. Plynové spotřebiče nechte zkontrolovat specialistou.
Kdo bere přípravu na blackout opravdu vážně, měl by si v obchodech s potřebami pro kemping koupit vše, s čím se dá v přírodě přežít. Během blackoutu je ideální odjet. K rodičům, nebo naopak k dětem, na chatu či chalupu, nebo někam do hotelu. Pokud tuhle možnost nemáte, nebo se bojíte opustit domov, musíte vydržet. Jak náročné to bude, závisí od toho, jak jste připraveni. Blackout si nikdo nepřeje, ale občasný večerní výpadek proudu je docela příjemná záležitost. A nemusí to být ani každou středu.
Příčiny blackoutu
- přírodní vlivy: větrná smršť a následný pád stromů do vedení, dlouhodobé silné sněžení, silný mráz
- přetok energie ze zahraničních rozvodných soustav
- technické poruchy, lidský faktor (špatně vyhodnocená situace), teroristický útok
Co určitě mějte
- tablety na dezinfekci vody, dezinfekční roztok na ruce, savo, vlhčené jednorázové ubrousky, pytle na odpadky,
- dostatečné zásoby léků, zejména těch, bez nichž se neobejdete, dále léky proti průjmu, bolesti, obvazy, vitaminové tablety
- přenosné svítilny, zásobu baterií, popř. chemické světlo
- spací pytle, teplé zimní oblečení, deky
- radiopřijímač s bateriemi (lze využít krátkodobě i rádio v automobilu nebo mobilním telefonu)
You must be logged in to post a comment Login