Inspirace
Bioklimatická pergola se přizpůsobí každému počasí a prodlouží pobyt na zahradě
Bioklimatická pergola na zahradě, terase či balkonu je sázkou na jistotu. Nejen pro její design a inovace, ale také pro pohodlí a praktičnost, které poskytuje. Můžete užívat venkovní prostory v zimě či v létě, ve dne nebo v noci. Modelů a provedení existuje celá řada, takže každý může objevit to, co mu vyhovuje.
Co je bioklimatická pergola?
Hned na úvod je vhodné říct, že nemá nic společného s bio produkcí. Jde o inovativní konstrukci, která funguje v deštivých dnech, stejně jako v horku, větru nebo sněhu. Tato novinka se postupně dostává do podvědomí zákazníků a nahrazuje zaběhnutou klasiku. Rozhodně patří k hodně moderním řešením. Kombinuje v sobě odolné a kvalitní materiály, dobře se ovládá a nepotřebuje velkou údržbu. Pergolu lze připojit i do systému chytré domácnosti. Funguje na principu skládacích a motorizovaných lamel, které lze sklonit až do úhlu 140 °. Takto si můžete zastínění upravit podle potřeby, tedy nastavit směrem odkud prší, fouká či svítí sluníčko. Když lamely uzavřete úplně, máte zcela uzavřenou střechu.
Díky střešnímu systému si tak můžete vybrat mezi zcela uzavřenou střechou a střechou variabilní. To dřív nebylo možné. Střešní lamely jsou vyrobeny hlavně z hliníku. Když jsou vzpřímené do polohy 90°, propouštějí sluneční paprsky a filtrují je jen mírně. Ve vodorovné poloze pak plní ochranou funkci. Nastavovat sklon střechy lze buď ručně, motorem a dálkovým ovládáním, ale může to být i přes čidla, která automaticky spustí uzavírání například za deštivého počasí.
Markýzu, nebo pergolu?
V čem tyto pergoly vynikají?
- Poskytují sluneční ochranu.
- Jsou odolné vodě, mají vestavěný drenážní systém, tudíž dovnitř se žádná voda nedostane.
- Bioklimatická pergola je dobrým řešením po celý rok, protože je možné regulovat různé teploty a šetřit na vytápění.
- Lze instalovat různá osvětlení, senzory na slunce, déšť či vítr apod.
- Nejsou náročné na údržbu, jako například dřevěné nebo různé typy ručních markýz. Snadno se čistí. Hliníkový materiál není nutné natírat nebo ošetřovat. Při čištění si vystačíte s obyčejnou vodou.
- Konstrukce pergoly je hodně pevná a odolná. Nemusíte se bát zatížení sněhem.
- U elektronicky ovládaných pergol je velká výhoda toho, že motor není vidět a nekazí čistý a moderní design.
- Co určitě potěší, je velký výběr různých provedení a designů. Pergolu můžete sladit s fasádou vašeho domu, vybavením zahrady nebo terasy. Z barevných dekorů je v nabídce i dekor dřeva pro milovníky tohoto materiálu.
- Není to jen samotná konstrukce, ale i bohaté příslušenství, které z ní činí tolik oblíbenou. Ať už jde o zmíněné senzory na špatné počasí nebo speciální boční roletové krytí či zasklení, abyste mohli výhody zastřešení využívat i v chladnějším počasí, o větším soukromí ani nemluvě.
Druhy konstrukce bioklimatických pergol
Struktura těchto pergol umožňuje další rozdělení na pergoly připevněné, nebo samonosné, motorizované, nebo sbalitelné. Která je která?
- Přistavěná: jde o nakloněnou plochu, která má v zadní části dvojici sloupků, zatímco vpředu (kde je motor) se nachází část opřená o vnější stěnu budovy. To funguje jako podpěra. Tak se pergola stává takovým rozšířením budovy a vytváří další oblast (v podstatě prodloužení domu), které lze využívat v různých ročních obdobích.
- Samonosná: tato stavba volně stojí v prostoru na většinou čtyřech pilířích. Díky tomu může stát zcela svobodně a vy si máte možnost vytvořit prostory zcela oddělené od hlavní konstrukce budovy. Takto může vzniknout například relaxační centrum uprostřed zahrady, místo, kde pořádáte party s přáteli apod. S bočními kryty vás pak nerozhodí ani špatné počasí.
- Motorizovaná: lamely u motorizované verze se pohybují pomocí motorizovaného systému. Motor ovládáte dálkovým ovládáním nebo přes mobil. Střecha se díky tomu přizpůsobují aktuální povětrnostní situaci.
- Sbalitelná: tyto pergoly mají skutečně inovativní zařízení. O co jde? O nic jiného než o to, že lamely lze zatahovat. Pohybují se dle potřeby tak dlouho, dokud není prostor zcela otevřený nebo naopak zavřený. Systém by se dal připodobnit k markýzám, ovšem s mnohem větším komfortem.
Kam pro zahradní osvětlení?
Kolik bioklimatická pergola stojí?
Velkou nevýhodou tohoto řešení bude určitě vyšší pořizovací cena. Tu ovlivňuje rozměr pergoly, výběr příslušenství, techniky a samozřejmě i firma, od které ji pořizujete. V průměru se pohybují ty menší mezi částkami od 100 000 Kč do 200 000 Kč a větší klině i více než 300 000 Kč. Cenu si můžete vypočítat přibližně i sami. Vynásobte metr čtvereční částkou cca 10 000 Kč až 16 000 Kč. Berte výsledek ovšem s rezervou a radši vždy počítejte ještě s nějakými financemi navíc. Nikdy totiž nevíte, kdy se objeví nějaký problém, který celou realizaci prodraží.
Bioklimatické pergoly nejsou levné, ale díky jejich životnosti a nenáročné péči představují moderní řešení, které si budete moci skutečně užívat.
Zdroje info: albixon.cz, windowo.com, Pergoly od A do Z, Maron
Fotogalerie:
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a kam pro ni?
You must be logged in to post a comment Login