Kuchyně

Bílá kuchyně je věčný evergreen, k němuž se mnoho z nás stále rádo vrací

Od   | 

Bílá kuchyně je nadčasová a je jisté, že prakticky nemůže vyjít z módy. Opticky zvětšuje někdy trochu stísněné prostory kuchyní, působí na nás čistě, upraveně a nerušivě, což se od místa, kde čarujeme chutnou krmi, očekává. Někomu se líbí lesklá pro svůj nepochybně luxusní lesk, ale v tom největším kurzu je nyní matná bílá.

Bílé kuchyni sluší nerezové spotřebiče a k nim samozřejmě ladíme i ostatní doplňky, jako například svítidla. Zdroj: Technistone

Hodí se ke všemu a všude

Další obrovskou výhodou bílých kuchyní je jejich obrovská variabilita v kombinování, obzvláště například s materiály, jako je nerez na spotřebičích, dřevo, kámen umělý nebo skutečný na pracovních deskách. Celobílá kuchyň je ovšem studená až sterilní; žádoucí je vytvořit kontrast a oživení třeba v podobě pracovní desky. Deskou v dřevěných tónech získáte naprosto nadčasový výsledek a variabilita dřevěných dekorů vám umožní dokonale opticky sladit kuchyni s obývacím pokojem, s nímž bývá v moderních domácnostech většinou propojená.

Dvířka mohou být i z mléčného skla. Tím získáte neotřelý vzhled. Zdroj: Le Bon

S žulou: trefa do černého

Krásně působí k bílé kuchyni kámen, buď pravý, například žula (spojením černé žuly s bílou kuchyní získáte luxusní, kontrastní celek), nebo umělý, např. Technistone. Někteří si oblíbili kombinaci bílého umělého kamene a bílé kuchyně; tuto barevnou jednotu pak doporučujeme „rozbít“ např. barevnými stylovými doplňky. Výrazná výmalba stěny nebo rozverné obklady budou trefou do černého. Pořídit ve veselých barvách si dnes můžete i kuchyňské spotřebiče, které bílou kuchyň krásně rozsvítí.

Černá deska bílou orámuje a získáte výraznou kombinaci. Zdroj: Granit Holec

Pro každý styl

Bílá je i stylově neutrální. Vynikne na nábytku v romantickém stylu, rustikálním stylu i na hypermoderní strohé kuchyni. Všechny styly bílá jemně podpoří a přenechá prostor pro dominanci místům, která považujeme za důležitější.

Má i své nevýhody, dají se však překonat

A jaké jsou nevýhody? Bílá barva je velmi náročná na údržbu. Ale ruku na srdce – opravdu vám na dvířkách kuchyňské linky v hnědé barvě vadí skvrna od omáčky méně jen proto, že není tolik vidět jako na dvířkách bílých? Zatímco například do dětského pokoje bychom možná rodičům, kteří nejsou přílišní pedanti na úklid, bílý nábytek nedoporučili, kuchyň zkrátka má být čistá a hygienická. Bílá barva vám pomůže čistotu udržet jednoduše proto, že vás donutí pravidelně ji čistit. Materiál a povrchovou úpravu si již dnes můžete vybrat tak, že bude linka na údržbu velice přívětivá a nebude trpět zažloutnutím.

Pozor na údery a pády nádobí

Nevýhodou může být i poškození povrchové úpravy – každý takový kaz je samozřejmě ihned velice nápadný vzhledem k většinou tmavé barvě podkladu. Ale i proti této nevýhodě je obrana – je třeba si pořídit takovou povrchovou úpravu i podkladový materiál, které jsou vysoce odolné proti poškození.

Zdroj: Kuchyně Oresi

Fotogalerie:

 

A jakou jídelnu?


You must be logged in to post a comment Login