Inspirace

Bezpečný domov: Základní opatření proti požárům

Od   | 

Požáry v domácnostech nejsou nic výjimečného a následky bývají často fatální. Zajistit vhodnou požární bezpečnost by tak pro každého majitele nemovitosti mělo být naprosto klíčové. Ne každý má představu, jak své bydlení před ohněm ochránit. Podívejte se, jaké jsou nejčastější příčiny vzniku požárů a jak riziko jejich vzniku minimalizovat.

Zacházejte opatrně s jakýmkoliv ohněm v domácnosti. Zaměřujte se aktivně na požární bezpečnost ve své domácnosti. Zdroj: Pexels

Kde nejčastěji vznikají požáry v domech a bytech?

Nejčastěji za vznik požáru může přímé či nepřímé jednání člověka. Mnoho neštěstí vzniklo tím, že někdo zapomněl vypnout plynovou plotýnku, usnul se zapálenou cigaretou nebo nenechal zapojit některé spotřebiče kvalifikovanou firmou ve snaze ušetřit. Také děti bez dozoru, když se dostanou k sirkám či zapalovači, mohou oheň založit. Dalšími viníky jsou krby, kamna, skladování hořlavých látek v blízkosti zdrojů tepla a ohně, svařování či broušení doma blízko hořlavých materiálů apod.

Zdroj: Fagor

Kterou velkoformátovou dlažbu vybrat a kam pro ni?

 

Myslete na požární bezpečnost u vás doma

Prevence je základním předpokladem pro to, aby se riziko vzniku požáru u vás doma snížilo na minimum. Ideální je, když na ni myslíte už při stavbě nebo rekonstrukci. Elektroinstalaci vám má určitě dělat odborník s potřebnými zkouškami. Volte materiály, které jsou bezpečné a splňují všechny normy. Nesnažte se šetřit. Nechte pravidelně kontrolovat kotel a komín. Zejména tehdy, když topíte v kamnech, krbu nebo kotli, nechte komín pravidelně vyčistit, protože existuje velmi nebezpečný jev vznícení sazí v komíně. Revize komínů je koneckonců i zákonná povinnost a mimo to dochází také ke kontrole průduchů, kontrole průchodnosti a těsnosti komína a čištění a zprůchodnění průduchů. Když kominík zjistí jakýkoli problém, navrhne vhodná bezpečnostní opatření. Na závěr kontroly dojde k sepsání protokolu, který podepíše kominík a majitel či správce nemovitosti. Neskladujte nikde v domě dřevo a hořlavé látky a ani v jeho blízkosti. Skvělým bezpečnostním pomocníkem jsou detektory plynu, různá chytrá čidla teploty a detektory kouře. Určitě myslete na kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti. Únikový žebřík z vyšších pater také není špatný nápad a mít v domě či bytě i hasicí přístroj a požární deku.

Zdroj: Schneider Electric

Toužíte po luxusní koupelně? S Grohe Spa to je hračka

 

Každý vlastník objektu musí pečovat o dobrý technický stav stavby. Nesmí chybět únikové cesty a východy vhodné k evakuaci osob, materiálu nebo vedení zásahu hasičů. Samozřejmostí jsou hasicí přístroje, nástěnné hydranty apod. Všechny povinnosti v oblasti požární ochrany stanovuje zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, vyhláška č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb a další právní předpisy.

Mít doma vlastní hasicí přístroj je dobrá prevence. Zdroj: Canstockphoto

Vybírejte nehořlavé stavební materiály

Pokud aktivně řešíte požární bezpečnost, jsou vhodnou prevencí nehořlavé stavební materiály, které dokážou zpomalit hoření, takže je dost času na útěk a zavolání hasičů. Mohou to být různé nehořlavé pěny, ohnivzdorné okenní fólie a jiné. Takové materiály se vybírají hlavně podle toho, co se s nimi při kontaktu s ohněm děje. Základní evropská klasifikace čítá sedm tříd, které jsou označeny písmeny od A do F, přičemž A1 představuje nejvyšší třídu a nehořlavé materiály a nejnižší F už zahrnuje takové, které sílu požáru podporují a urychlují jeho postup. V produktových listech konkrétních materiálů byste měli mít třídy uvedené, například A1 je keramika, betonový blok, kamenná vlna, zatímco polystyrén patří většinou do třídy E a není nehořlavý, v ohni obvykle roztaje.

Zdroj: Vaillant

Funkce moderní a chytré domácnosti

Koncept chytré domácnosti se v domácnostech čím dál více objevuje. Lidé využívají stále více chytrých zařízení, která jim usnadňují život. Mimo pohodlí a komfortu disponují i bezpečnostními funkcemi. Můžete pomocí aplikace a řídícího systému mít neustálý přehled o tom, co se u vás doma děje, i když tam zrovna nejste. K takové technologii se dají připojit i detektory kouře, detektory pohybu, detektory oxidu uhelnatého a další. Jakmile se něco začne dít, okamžitě dostanete zprávu. Senzory (detektory) sledují neustále konkrétní parametry v domě. Například detektory kouře monitorují vzduch, a když zaznamenají něco, co v něm být nemá, okamžitě spouští poplach. Podobně fungují i plynové detektory, jen s tím rozdílem, že ověřují koncentraci plynu ve vzduchu. Teplotní čidla zase reagují na vysokou teplotu. Mohou například zapínat a vypínat podle potřeby topení.

Nehořlavé dveře, protipožární opatření, to vše přispívá k vaší bezpečnosti. Zdroj: Canstockphoto

Co když začne hořet?

Když i přes všechna bezpečnostní opatření k požáru dojde, je důležité zachovat klid a nepodléhat panice. Ve chvíli nebezpečí neřešte majetek, ale v první řadě chraňte zdraví svoje a své rodiny. Myslete na to, že většina lidí nezemře tak, že by uhořela, ale kvůli nadýchání se toxických zplodin. Vzhledem k tomu, že většinou začne hořet v noci, stane se tragédie velmi snadno. Stačí jen pár nadechnutí. Máte-li hasicí přístroj, můžete se pokusit oheň uhasit, jestli není ještě příliš velký, ale dávejte si pozor, abyste měli stále únikovou cestu ven.

Zdroj: Vaillant

Tip: Nezapomínejte i na takové maličkosti, jako jsou hořící svíčky, drobné spotřebiče, sirky nechané volně apod. Divili byste se, kolik neštěstí začalo banální záležitostí.

 

Zároveň volejte hasiče na linku 150 nebo linku 112. Uveďte své jméno, kde bydlíte, jak k požáru došlo. Řiďte se pokyny, které vám operátor na lince předá. Snažte se pomoci dalším osobám, pokud jsou v hořícím objektu, zejména děti a starší osoby. V místech, kde je kouř, se držte při zemi a chraňte si dýchací cestou navlhčeným látkovým kapesníkem. Vhodně jé vypnout hlavní jistič a nepolívejte elektrická zařízení vodou. Překvapivě není vhodné otevírat okna, aby průvan nešířil oheň ještě rychleji. Jestliže je někdo kolem zraněný, položte ho v bezpečné vzdálenosti od hořícího objektu na zem, přikryjte dekou a zavolejte záchranku. Hořící objekt také co nejdříve opusťte do bezpečí.

Nepodceňujte požární bezpečnost. Často stačí jedna banální maličkost a obrovský problém je na světě. Zdroj: Unsplash

Investovat do zabezpečení své domácnosti z hlediska požární ochrany je nesmírně důležité a neměli byste to podceňovat. Chráníte nejen svůj majetek, ale především svůj život a zdraví. Požár vás může kvůli jedné malé nepozornosti připravit během chvíle o všechno.

Zdroje informací: hzscr.cz, bozpinfo.cz, wikipedia.org

Zdroj: Vaillant

Bydlet hned teď. S modulárními domy to je hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login